Connect with us

Aktuality

UWO bojuje o Cenu za architektúru CE ZA AR, zahlasovať môžete aj vy

Published

on

Reklama

Cena za architektúru CE ZA AR pomaly speje do svojho finále, slávnostné odovzdávanie ocenení prebehne už 5. októbra 2017 v Bratislave. Do užšej nominácie sa dostalo i piešťanské UWO, ktoré vzniklo počas Workshopu [1:1] na Lide. Za jeho vytvorením stoja členky občianskeho združenia Wo|V|eN Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Anna Cséfalvayová a piešťanská rodáčka Lívia Gažová z o.z. Centrum architektúry, ale aj zahraniční lektori a účastníci tvorivých dielní. UWO sa uchádza o cenu v kategórii Exteriér, ale získať môže aj Cenu verejnosti, ktorá bude udelená na základe hlasovania prostredníctvom portálu cezaar2017.hnonline.sk, pričom hlasovať je možné z jednej IP adresy každý deň.

Reklama

UWO je inšpirované pohľadmi na oblohu a brečtanovým kobercom, jeho názov je odkazom na neidentifikovateľnú funkciu, bez rozpoznateľného náznaku, ako objekt použiť, zámerne mimo kontext lokálneho prostredia. Podporná štruktúra je tvorená vrstvením profilov z červeného smreku, ktoré sú ohnuté pomocou kopyta. Nosníky boli následne zmontované do ôsmych trojuholníkov a tie sú poskladané do výsledného tvaru guľového vrchlíka priamo na mieste. Objekt priemeru 5,5 metra váži zhruba 600 kilogramov. Jeho autormi sú zahraniční lektori Ransu Helenius, Tobias Foged Permin, spomínané členky občianskych združení Wo|V|eN a Centrum architektúri a účastníci Workshopu [1:1].

UWO začiatkom júla čelilo útoku vandalov, ktorí ho poškodili a posprejovali. Tento výnimočný objekt je často miestom večerného posedenia dospievajúcej mládeže, ktorá vo veľa prípadoch neprišla na to, že odpadky patria do koša. O upratovanie a čistenie okolia sa tak musia starať aktivisti, dobrovoľníci i sama autorka diela Lívia Gažová.

Reklama

Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazňovať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, no predovšetkým kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry, ako základného princípu zvyšovania kvality prostredia vytváraného výstavbou. Práve z toho dôvodu Slovenská komora architektov každoročne prezentuje nominované diela, ako najlepšie architektonické diela s osobitným významom v jednotlivých kategóriách, ktoré si pre svoju originalitu a výnimočnosť zaslúžia osobitnú pozornosť.

-lt/Zdroj: CE ZA AR 2017/Foto: archív-

Reklama