Connect with us

Aktuality

Učitelia vstupujú do ostrého štrajku! Základná škola M.R. Štefánika bude v pondelok zatvorená

Published

on

Reklama

Pedagógovia zo Základnej školy Milana Rastislava Štefánika vstupujú od pondelka 25. januára do neobmedzeného štrajku a deti zostanú doma. K štrajku sa pridalo až 17 z 19 pedagogických zamestnancov, kvôli čomu nebude až do odvolania prebiehať vyučovanie, činnosť školského klubu a v prevádzke nebude ani školská jedáleň. Iné školy v Piešťanoch sa zatiaľ k štrajku nepripojili, ale počet tých, ktorí chcú poukázať na nevyhovujúcu situáciu v školstve naďalej narastá. Na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov je už 11407 registrovaných učiteľov zo 710 škôl. Štrajkujúci učitelia sa chystajú v pondelok na masový protest v Bratislave.

vajanskeho-zs

Reklama

„V pondelok učitelia vstupujú do ostrého neobmedzeného štrajku. Túto informáciu sme vyvesili aj na vchod do budovy a rodičia dostali oznámenie o aktuálnej situácii. Deti zostávajú doma, pretože nie je možné zabezpečiť prevádzku školy a v takomto počte ich umiestniť do iných škôl. Samospráve som už tiež oznámil aká je situácia,“ povedal Kamil Moravčík riaditeľ Základnej školy Milana Rastislava Štefánika.

„Idem štrajkovať hlavne za druhý bod. Na stredných odborných školách treba bežať s dobou, lebo tá ide míľovými krokmi dopredu a naše didaktické pomôcky sú zastaralé. Ich nákup neznamená len nákup uhlomerov na matematiku alebo polotovarov na sústruženie. Licencie počítačových programov sú omnoho drahšie. Takí elektrotechnici sa už dávno neučia len rysovať na papier a spájkovať. A aj na to sa zabúda. Minister povedal, že suma 400 miliónov je nezmyselná. Dovolím si oponovať a poznamenať, že veľa peňazí vláda použila na iné nezmysly,“ povedal pre náš portál o protestoch pedagóg Šimon Horna, pôsobiaci v Starej Turej.

Reklama

isu

„Keď som nastúpila do svojej prvej práce – II. stupeň ZŠ, bola som zavalená množstvom povinností, informácií, emócií, a keď som sa z toho trochu spamätala po prvom mesiaci, našla som samu seba ako trávim prestávky na chodbe a kontrolujem deti, čo robia. Lebo dieťa nemôže byť bez dozoru a ak sa niečo stane, bude za to zodpovedná škola = riaditeľka. Po vyučovaní som trávila hodiny vyplňovaním nejakých dotazníkov a tabuliek o všetkom možnom, najzúfalejšie boli charakteristiky integrovaných detí, ktoré sa pravidelne vypisovali, prepisovali a zakladali. Škrtanie prázdnych políčok v triednej knihe sa už oproti iným činnostiam stalo mojím oddychom. Tá tvorivá práca, kvôli ktorej som chcela byť učiteľkou, sa scvrkla na minimum,“ napísala nám o svojich skúsenostiach v školstve dnes už bývalá učiteľka.

„Profesia učiteľa má veľký význam pre celú slovenskú spoločnosť, pretože sú jedným z článkov, ktorý ovplyvňuje výchovu a morálny rast študentov. Štrajk učiteľov podporujem, lebo kvalita musí byť aj spravodlivo ohodnotená. Mzdy učiteľov sú nízke a tento fakt má priamy vplyv na kvalitu procesu a následne aj vedomosti, kt študenti dostávajú. Tento fakt má priamo úmerný spojitosť s nezamestnanosťou absolventov a mladých ľudí,“ reagoval na našu otázku o štrajku učiteľov obyvateľ mesta.

„Veľa ľudí si myslí, že učitelia štrajkujú len kvôli zvýšeniu platov, ale táto informácia vôbec nie je pravdivá. Platy sú iba jeden dôvodov, pričom ďalšími sú zlepšenie vybavenosti škôl i zmena systému vzdelávania učiteľov. Treba si uvedomiť aká je momentálne situácia v školstve a nepozerať sa len na povrch veci. Pri hlbšom pohľade a bez pretvárky uvidíte školstvo a rovnako tak zdravotníctvo ako niečo čo funguje len vďaka zotrvačnosti a práce, ktorá je vysoko nad rámec rámec povinností. Nesmieme zabudnúť na jedno – rodičia a učitelia sú tí, ktorí formujú ďalšie generácie. Keď nebude sociálna i ekonomická stabilita a hlavne čas na výchovu v rodine a kvalita vo vzdelávaní v rámci škôl vyrastie nám bezcharakterná a nevzdelaná generácia,“ povedal ďalší obyvateľ Piešťan.

-lt/Foto: archív, isu.sk-

Reklama