Aktuality
Štúrova ulica je otvorená. Asfalt kládli pri podmienkach nezodpovedajúcich norme, záruku vraj dodržia
V posledný marcový pondelok predstavitelia Mesta Piešťany slávnostne otvorili zrekonštruovanú Štúrovu ulicu, ktorá si to už naozaj vyžadovala. Okrem nového telesa komunikácie a chodníkov, je na nej tiež nové verejné osvetlenie a vysadených viac stromov ako bolo vyrúbaných. Realitou však je tiež, že asfalt na ňu začiatkom decembra kládli v nesúlade s požiadavkami technickej normy na teplotu a zrážky. Podľa primátora bolo všetko v poriadku. Zhotoviteľ povedal aká bola realita stavby a hovorí, že v prípade problémov dodržia podmienky záruky.

„Štúrova ulica už bola vo veľmi zlom stave, a preto som nesmierne rád, že jej rekonštrukcia je úspešne dokončená. Dnes stojíme na modernej komunikácii, a nepochybujem o tom, že podobný charakter už čoskoro získa aj predstaničné námestie. Pred pár rokmi sme dokončili Dopravnú ulicu a v tomto trende je potrebné pokračovať v našom meste aj naďalej,“ uviedol primátor Peter Jančovič pri slávnostnom otvorení.
Primátor tiež zrekapituloval, že v rámci rekonštrukcie Štúrovej ulice bola zrealizovaná kompletná obnova povrchu, chodníkov, bolo obnovené verejné osvetlenie a vysadená nová zeleň. Ešte pre začiatkom rekonštrukcie na jeseň minulého roka, prebiehala na ulici aj rekonštrukcia kanalizácie a čiastočne i vodovodu, ktorú zrealizovala prostredníctvom subdodávateľa Trnavská vodárenská spoločnosť.
Mesto Piešťany uviedlo v tlačovej správe pri otvorení ulice, že suma za kompletnú rekonštrukciu ulice bola 317-tisíc eur. To však bola iba prvotná suma pri uzatváraní zmluvy, následne samospráva podpísala so zhotoviteľom dva dodatky zvyšujúce cenu, najprv o 53 084 eur a následne ešte o 1109 eur. Zhotoviteľovi spoločnosti VIAKORP by tak samospráva za rekonštrukciu 217 metrov dlhej ulice mala zaplatiť cez 371 tisíc eur.
Pokládku asfaltu nerobili v súlade s technickými normami, i keď vedenie mesta tvrdí niečo iné
Obyvatelia mesta upozornili na pokládku obrusnej vrchnej vrstvy asfaltu v piatok 6. decembra 2024. Práce prebiehali aj okolo poludnia, keď bolo nula stupňov Celzia a snežilo. Technická norma uvádza: “ Obrusná vrstva sa môže položiť len na suchý povrch ložnej vrstvy. Teplota vzduchu pri kladení nesmie byť nižšia ako + 7 °C, pričom priemerná teplota vzduchu za posledných 24 h nesmie klesnúť pod + 5 °C. Pri hrúbke vrstvy do 30 mm alebo pri použití modifikovaných asfaltov musí byť teplota vzduchu najmenej + 10 °C, pričom priemerná teplota vzduchu za posledných 24 h nesmie klesnúť pod + 7 °C.“
Podľa údajov SHMÚ v piatok 6. decembra 2024 nepresiahla teplota 2 stupne Celzia a na poludnie snežilo. Rovnako priemerná teplota za 24 hodín bola výrazne pod normou uvádzaných 5 stupňov Celzia.
O situácii sa opakovane diskutovalo v rámci rokovaní mestského zastupiteľstva. Poslanci si pre overenie vypýtali záznamy zo stavebného denníka. Dozvedeli sa, že v denníku je zapísaná teplota na Mikuláša 5 stupňov Celzia a oblačno.
Keď poslanci rozporovali merania SHMÚ so zápismi v stavebnom denníku a nesúladom s technickými normami, primátor Peter Jančovič a prednosta Martin Svorad argumentovali, že rozdiel je v tom, že merania SHMÚ sú z letiska a v meste bola iná teplota.
Zastupiteľstvo však malo k dispozícii i fotografie z daného dňa, ktoré zaslal všímavý občan. Tie jasne dokazujú, že 6. decembra počas prác snežilo, povrch asfaltu bol mokrý a teplota na aute, stojacom v blízkosti Štúrovej ulice, bola nula, pričom meranie SHMÚ na letisku v rovnakom čase bolo okolo 0,5 stupňa Celzia.
Či sa práce pri pokládke asfaltu vykonávali v súlade s technickými normami, sme sa pri otvorení ulice opýtali primátora Petra Jančoviča. Jeho odpoveď bola: „Áno.“ Podľa primátora bola vec vysvetlená na zastupiteľstvách investičným odborom, ktorý argumentoval, že všetko bolo robené v zmysle noriem a pravidiel. „Treba si uvedomiť, že niektoré veci sa robia tak, aby nedošlo k väčším škodám. To znamená, že máte nejakú podložnú vrstvu, ktorá je uložená, na to sa kladie ďalšia vrstva. To znamená, že v danom momente je to rozhodnutie tých ľudí, ktorí sú tu. Je to stavebný dozor, je to projektant, ktorý tiež má do toho čo povedať a predovšetkým stavebný dozor, ktorý na to dohliada. Toto nie je ani otázka na mňa, je to otázka na stavebný dozor, ktorý dohliada na celú stavbu, aby bola robená tak ako má byť. Ja mám vedomosť, že všetko bolo robené tak ako má byť,“ povedal na margo situácie primátor Peter Jančovič.
K akým škodám mohlo dôjsť, ak by sa nebola položila obrusná vrstva aj za podmienok, ktoré nespĺňajú normu, sme sa pýtali zástupcu spoločnosti VIAKORP, ktorá rekonštrukciu realizovala. „Nemohlo by to byť spojazdnené, trčali by všetky poklopy v ceste, tým tá cesta by bola neprejazdná. Bola to dilema vtedy, buď to nechať iba v podkladovej vrstve, čo ide pod asfalt, ale potom by neboli žiadne garancie, čo sa týka šácht, všetkých vecí, lebo tu chodia ľudia, autá tu chodia. Bolo to prejazdné aj keď tam bol zákaz vjazdu. Je tu stavba ďalšia, to znamená, že všetky kanále by sa museli robiť nanovo,“ povedal svoj pohľad na vec Ivan Červený zo spoločnosti VIAKORP.
Na otázku, prečo bolo potrebné pokladať obrusnú vrstvu v počasí, ktoré nezodpovedalo normám, keď už bola cesta uzavretá ložnou vrstvou asfaltu a nestačilo deň počkať, I. Červený reagoval: „Tak sme sa dohodli aj s investorom. S investorom (Mesto Piešťany – pozn. redakcie) sme sa dohodli, že sa to urobí celé, alebo sa to nechá otvorené úplne, ale potom by už nikto negarantoval záruku na tie práce, ktoré boli pod tým urobené, lebo by sa tom muselo robiť nanovo.“
Tieto vyjadrenia poukazujú na problém, ktorý na stavbe počas jej realizácie bol, pri zosúladení prác na samotnej ceste a pri výstavbe rezidenčného súkromného projektu uprostred ulice. Ten povolil piešťanský stavebný úrad v rovnakom čase ako rekonštrukciu komunikácie.
Podľa zmluvy Mesta Piešťany so spoločnosťou VIAKORP je záručná doba na dielo 5 rokov. Ako bude firma postupovať v prípade, že by došlo k nejakým problémom so stavbou počas záručnej doby? „Máme reklamačné, nebudeme sa z toho vyhovárať. Ak vznikne nejaká skrytá vada, vada, bude sa opravovať,“ uzavrel Ivan Červený z VIAKORPu.

Primátor Peter Jančovič počas slávnostného príhovoru pri otvorení zrekonštruovanej ulice. Uprostred viceprimátor Ján Krupa a vpravo zástupca zhotoviteľa Ivan Červený.
-th- Foto: Tomáš Hudcovič, -cit-