Connect with us

Aktuality

Spomienka na obete holokaustu- ideológia fašizmu sa netýkala len Židov

Published

on

Reklama

Mesto Piešťany v spolupráci so zástupcami židovskej komunity a Seniorského parlamentu pripravilo na utorok 30. januára podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Spomienkové podujatie sa konalo za účasti žiakov základných škôl a študentov Gymnázia Pierra de Coubertina v priestoroch Kultúrno-spoločenského centra Fontána.  Mladí Piešťanci si tak pripomenuli aj 1 065 Piešťancov, ktorí zahynuli drastickým spôsobom v koncentračných táboroch, a ktorých mená poznáme vďaka Hede Ambrovej.

Karol Ambra, rozpráva o holokauste, ktorý sa netýkal len Židov

V rámci programu mal úvodné slovo piešťanský viceprimátor Martin Valo, následne si prítomní uctili minútou ticha pamiatku obetí druhej svetovej vojny. Nasledoval príhovor Karola Ambru a údaje o obetiach holokaustu priblížil zástupca Seniorského parlamentu Jiří Rais.

Reklama

„Ideológia fašizmu sa netýkala len Židov, ale postihovala všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí, bez ohľadu na farbu pleti, či vierovyznania. Fašizmus prenasledoval každého, kto sa mu nebol ochotný podrobiť. Vraždil a likvidoval Židov, Cigáňov, politických odporcov, mrzákov, homosexuálov, proste všetkých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nezodpovedali Hitlerovej ideológii o nadradenom národe,“ povedal počas svojho vystúpenia Karol Ambra z piešťanskej židovskej komunity. Pripomenul tiež, že ani dnes si nemôžeme len tak zatvoriť oči a povedať, nás sa to netýka. Nemáme radi keď nám niekto ubližuje a násilnícky zasahuje do našich životov. „Preto je dôležité poučiť sa z histórie, aby sa udalosti neopakovali, aby sme sa vyhli tomu, čo už má ľudstvo za sebou. Bezprávie, príkorie, ponižovanie, to je niečo, čo je hrubý zásah do života človeka a z čoho by sme sa chceli vymaniť,“ nabáda K. Ambra. 

O počtoch obetí druhej svetovej vojny, kedy zomrelo viac civilistov ako vojakov, povedal účastníkom podujatia Jiří Rais zo Seniorského parlamentu. Kým v prvej svetovej vojne zomrelo 17 miliónov ľudí, v druhej svetovej vojne to už bolo 66 miliónov. Najviac obetí zaznamenalo Rusko, kde zomrelo, či bolo zavraždených takmer 16 miliónov civilistov a zahynulo tiež 10,6 milióna vojakov. Krajina tak počas vojny prišla celkovo o 13,5 percenta svojich obyvateľov. Ešte horšie na tom bolo Poľsko, kde zahynulo 6 miliónov ľudí, čo však predstavovalo 17 percent vtedajšej populácie krajiny. Na strane Nemecka prevažovali mŕtvi vojaci. Tých bolo 4,36 milióna. Nemeckých civilistov zahynulo 1,44 milióna. Tieto čísla sú desivým mementom toho, čo by už ľudstvo nikdy nemalo pripustiť.

Reklama

Helena Weinwurmová

Na študentov silne zapôsobili aj dve výpovede ľudí, ktorí prežili. Zaujímavý bol hlavne príbeh Heleny Weinwurmovej, ktorá síce s podlomeným zdravím, ale predsa sa vrátila z koncentračného tábora. Napriek hrôzam, ktoré prežila, hovorí, že necíti žiadnu nenávisť a verí v Božiu spravodlivosť. Iný pohľad na holokaust poskytol príbeh sestier, ktoré sa dostali do Anglicka skôr ako ich stihli deportovať. Napriek tomu, že nezažili hrôzu priamo, predsa len im odlúčenie od rodiny a nútená existencia v cudzom prostredí silne vstúpila do životov a poznačila ich.

Podujatie spestril rabín Zef Stiefel, ktorý s klavírnym sprievodom pani Ivety Danielovej zaspieval židovské piesne v hebrejčine, slovenčine a angličtine.

Medzinárodný deň pamiatky obetí Holokaustu si svet pripomína na počesť oslobodenia najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau známeho pod menom Osvienčim dňa 27. januára 1945. V tomto tábore zomrelo približne 900 000 obyvateľov z viacerých krajín Európy z veľkej časti židovského pôvodu, ktorí boli systematicky vyvražďovaní v plynových komorách alebo zastrelením, pričom ďalších 200 000 ľudí podľahlo následkom chorôb, podvýžive, týraniu a zvráteným lekárskym pokusom. 

-lt/th- Zdroj: Mesto Piešťany Foto: -th-, sk.wikipedia.org

Reklama