Connect with us

Aktuality

Slávne kúpele Slovenska s detailom z Piešťan na obálke

Published

on

Reklama

Publikáciu Slávne kúpele Slovenska, na ktorej spolupracovalo 16 autorov, slávnostne uviedli do života a štrngli si na jej zdravie vo štvrtok 11. apríla v piešťanskom Kursalone zástupcovia vydavateľstva Foibos Books, Balneologického múzea, Mesta Piešťany, ako aj prítomní autori. Súčasťou prezentácie bola i výstava posterov – ukážok z knihy a trojrozmerných modelov niektorých kúpeľných domov. Piešťanom sa dostala okrem prvého uvedenia aj ďalšia pocta – na obálke je detail vitráže schodiska kúpeľov Irma a hneď na úvodnej fotografii rekonštruovaný areál v bývalom Vojenskom kúpeľnom ústave, dnes Hotel Granit – Kúpeľný ústav F.E. Scherera.

IMG_5333Autorom projektu, ktorý predstavuje architektúru 121 objektov vo viac ako dvadsiatke známych slovenských kúpeľov je Oldřich Janota a editorom sa stal slovenský architekt Matúš Dulla. Nadväzuje tak na publikácie Slávne vily Slovenska a Slavné lázně Čech, Moravy a Slezka. Medzi 16-timi autormi sa nachádzajú aj dvaja zástupcovia Piešťan – architekt Ľubomír Mrňa a Martin Kostelník z Balenoloogického múzea Piešťany, ktoré na publikácii spolupracovalo. Svojimi snímkami prispela do vydania i fotografka z múzea Eva Drobná.

Reklama

Podľa editora Matúša Dullu Piešťany knihe dominujú svojou efektnosťou a po Vysokých Tatrách s 33 stavbami v nej majú najviac – až 15 objektov: Napolenské kúpele, Hotel Thermia Palace a balneoterapia Irma, Balnea centrum, Pro Patria, Grandhotel Slovan, Vojenský kúpeľný ústav, Dom umenia, Kúpalisko Eva, Kolonádový most, Kúpeľná dvorana, Vila Astoria, Hotel Pavla, Vila Lívia, Vila Alexander, Hotela Eden a Jalta. Významné objekty v knihe podávajú nielen architektonickou faktografiou ale prostredníctvom príbehov ľudí – ich majiteľov, staviteľov, ale i účelu, funkcii, ktorým slúžili.

„Dostaneme sa tak k obrovskej stavbe (Balnea komplex) na Kúpeľnom ostrove, ktorá má ž až trištvrte kilometra, kým pred 250 – timi rokmi sa hovorí o blatových jamách, v ktorých sa ľudia kúpali. Za celý ten čas môžeme sledovať, ako sa rozmach veľkej architektúry v centrách prenášal až k zapadnutým miestam v Uhorsku,“ uviedol Matúš Dulla. Podľa neho aj keď niekto môže lámať palicu nad socialistickou architektúrou, práve tento komplex je vzorom funkčného využitia objektu.

Reklama

IMG_5311Kniha teda nie je len publikáciou o významných objektoch, ale oboznamuje čitateľa aj s najdôležitejšími smermi, ktorými sa vyvíjala architektúra a kúpeľníctvo na Slovensku. Jej predstavenie bolo súčasťou 1. česko-slovenskej konferencie liečebných kúpeľov, ktorá sa práve konala v Spoločenskom centre piešťanských kúpeľov.

– ad-

Reklama