Connect with us

Aktuality

Skríning plochonožia: zo 700 detí s pozitívnym nálezom prišlo do ambulancie iba 20 percent

Published

on

Reklama

Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch ukončila ojedinelý projekt diagnostiky plochej nohy u detí u žiakov základných škôl a materských škôl v meste Piešťany. S projektom oslovilo najskôr vedenie mesta, ktoré im sprostredkovalo komunikáciu so školami. Riaditeľ NAW Štefa Kóňa na tlačovej konferencii v utorok 21. júna spolu so svojimi kolegami oznámil výsledky skríningu plochých nôh. Hoci z približne tisíc päťsto vyšetrených detí až skoro polovica (704) mala pozitívny nález, ambulanciu ďalej navštívilo len 148 pacientov, teda asi 20 percent.

Obrázok2
Výsledky projektu prezentovala lekárka Terézia Sedláčková. „V spolupráci s mestom sme oslovili základné školy, ktoré následne oslovili rodičov s informovaným súhlasom, s tým, že rodičia boli oboznámení s týmto projektom. Keď súhlasili s vyšetrením, my sme potom išli na školy, kde sme ich vyšetrili. Potom dostali späť nález pre rodičov, kde bolo napísané, či majú alebo nemajú plochú nohu.“ Tie s pozitívnym nálezom pozvali aj na návštevu ortopedickej ambulancie na ďalšie vyšetrenie a konzultáciu.

Reklama

Celkom požiadala nemocnica o súhlas rodičov s diagnostikou 2837 detí z piešťanských škôl. Z nich bolo naozaj vyšetrených 1538, ploché nohy našli u 704 detí, u 132 dokonca diagnostikovali ťažší stav. Ambulanciu však z týchto sedemsto detí ďalej navštívilo už len 148. „Vychádza to 21 percent, čo si myslím, že je dosť málo,“ uviedla lekárka. Najčastejšie diagnostikovali pozitívny nález u troj- a štvroročných detí, u starších to boli dievčatá vo veku 10 rokov a chlapci vo veku 14 rokov. Deti vyšetrovali prostredníctvom špecializovaného prístroja.

P1040253Plochá noha môže byť vrodená, ale aj získaná napríklad po úrazoch, pri svalovej disbalancii, či artritíde a dôležitá je včasná diagnostika, ako aj nosenie vhodnej obuvi. Projekt Skríning plochonožia v réžii piešťanskej nemocnice je jediným na Slovensku, preto si nemajú ako porovnať štatistiky s inými mestami či oblasťami. Uvažujú tiež o jeho zopakovaní, ktoré by malo význam urobiť približne o päť rokov.

Reklama

P1040250
A čo by mali rodičia robiť, aby zabránili vzniku plochej nohy u detí? „Ak majú nejaké podozrenie, mali by vyhľadať detského lekára. Ten následne posiela dieťa k špecialistovi, mal by to byť podológ, zatiaľ taká špecializácia na Slovensku nie je, ale sú tu ortopédi, ktorí sa tým zaoberajú,“ odpovedal Štefan Kóňa. Ten určí stav a liečbu, ktorej základom je rehabilitácia, v zmysle individuálneho telocviku. „Napriek tomu, že sme chceli rodičom povedať, ako majú s deťmi cvičiť, len 20 percent prišlo na poradu, ako ďalej. To je alarmujúce číslo. My sme im aj čas ušetrili, lebo sme im povedali, aký je stav u detí. To dieťa zatiaľ o ochorení nevie, ale keď ho už začnú nohy bolieť, horšie sa jeho stav rieši.“ Súčasťou liečby sú tiež ortopedické vložky, ktoré by mali byť vytvorené na mieru. Lekári spolu s mestom preto vyzývajú aj touto formou rodičov, aby deti s pozitívnym nálezom priviedli do špecializovanej ambulancie.

IMG_6058_resize.jpg (1200×800)

Riaditeľ NAW Štefan Kóňa tiež vyzdvihol podiel riaditeľov a učiteľov počas prípravy projektu, ktorí aktívne spolupracovali a zabezpečili všetko potrebné pre lekárov, rovnako ocenil spoluprácu s mestom. „V nadväznosti na tento projekt bude v spolupráci s mestom rozbehnutý aj druhý projekt na pomoc diabetikom,“ uviedol. Podľa neho pôjde o takzvanú diabetickú nohu, ktorá často končí amputáciou a pri dostatočnej starostlivosti, včasnej diagnostike a liečbe u niektorých pacientov k strate nohy nemusí dôjsť. „Je štatisticky dokázané, že po amputácii často dochádza k psychickým problémom ba dokonca až k úmrtiu.“ Vypracovaním dobrej ortézy, protézy či vložky sa podľa neho dá zabrániť samotnej amputácii alebo jej následkom.

-ad-

Reklama