Aktuality
Skauti sa rozĺučili s bratom Runcom, nestorom piešťanského skautingu
Piešťanskí skauti sa rozlúčili v stredu 19. januára na Bratislavskom cintoríne s Jozefom Petríčkom čiže bratom Runcom, ktorý bol nestorom skautingu v našom meste. Zádušná omša sa uskutoční dnes večer (piatok 21. januára) o 18:00 h v Kostole sv. Štefana.
[singlepic id=9245 w=320 h=240 float=right]“Mojím náboženským presvedčením je kresťanstvo a životnou filozofiou skauting”, hovoril Jozef Petríček. Tieto slová jednoducho, ale jednoznačne hovorili o ňom a o jeho myšlienkach, ktorými žil a ktoré predovšetkým šíril medzi desiatky, stovky mladých ľudí. Rozlúčiť sa s ním prišli všetky generácie od včielok a vĺčat po old-skautov, ktorých oslovila životná filozofia a skautské desatoro, vďaka ktorému nachádzajú v tomto svete svoju orientáciu, hľadajú v ňom spôsob, ako žiť užitočný, lepší život blízko k prírode cestou skautského zákona.
Bez ohľadu na striedanie spoločenských režimov, bol skautský život brata Runca do bodky naplnením hesla „RAZ SKAUTOM – NAVŽDY SKAUTOM“. Stal si sa ním vo svojich 10-ich rokoch a pracoval pre skauting do posledných dní. Bol svedkom všetkých jeho zrušení a mal tú česť – ako vravel – byť pri jeho obnove v rokoch 1945, 1968 i 1989, keď zobral mladých opäť ako prvý na svoju chalupu a bol presvedčený, že tentokrát to bude natrvalo. Organizoval a zapaľoval tých, ktorí ešte len nesmelo pokukovali okolo seba, či už znova nastal čas. Jeho skautská duša bola vždy krok napred s myšlienkami, nápadmi, ako znovu postaviť na nohy skauting v Piešťanoch.
Prekážkou nebol ani nedostatok a stav priestorov pre skautské stretnutia. Za najkrajšie povojnové roky považoval 10 rokov v objekte rádových sestričiek v parku. Dôležité bolo niesť svoje sny a nadšenie. Pred niekoľkými týždňami sa mu jeden veľký sen splnil – piešťanskí skauti získali svoj vlastný skautský dom. A bol to „brat Runco – sivý vlk“, ktorý ho celý – nehľadiac na vek – zvonku vymaľoval. Ukázal tak cestu svojim nasledovníkom, ktorí veria, že sa raz všetci stretnú pri večnom táboráku.
Autor: ew