Connect with us

Aktuality

Ružový mlyn je kultúrnou pamiatkou, majitelia o zámeroch mlčia

Published

on

Reklama

Dielo Ľudovíta Wintera postavené na konci I. svetovej vojny chcelo ministerstvo kultúry vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku už v roku 2008. Pre odvolanie vlastníkov a zmätočný zápis v katastri sa tak stalo až v auguste tohto roku.

[singlepic id=21885 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Bratislavská firma PMaC a. s. vlastniaca Ružový mlyn, ktorej predsedníčkou predstavenstva je podľa obchodného registra Ľubica Michalcová, podala pred dvomi rokmi podnet na zmenu územného plánu mesta Piešťany v lokalite areálu bývalých mlynov. Ich funkčné využitie sa má z plôch výroby, skladov a stavebníctva zmeniť na plochy všeobecného bývania. To by znamenalo, že by tam okrem obytných budov mohli stáť obchody, reštaurácie, garáže, parkoviská alebo športové a zdravotnícke zariadenia.

Túto zmenu územného plánu mestské zastupiteľstvo zatiaľ neschválilo. Pri prerokovaní v júli 2011 však proti nej žiaden z poslancov neprotestoval. Materiálom by sa mali zaoberať ešte v tomto volebnom období.

Reklama

Člen dozornej rady spoločnosti PMaC Ladislav Babič odmietol na naše otázky ohľadom zámerov majiteľov odpovedať s tým, že je iba zamestnancom firmy. Z e-mailového kontaktu na kompetentných, ktorý nám poskytol, prišlo opakovane potvrdenie o prečítaní otázok, ale bez odpovede. Podľa článku na portáli dobrodruh.sk správcovia budovy hovoria o možnej prestavbe na hotel, wellness centrum alebo centrum zábavy. Údajne počítajú s odstránením technologických zariadení, a len s malou expozíciou, dokumentujúcou existenciu a prevádzku mlyna.

Na jar tohto roku vydalo ministerstvo druhé rozhodnutie o vyhlásení objektu za národnú kultúrnu pamiatku, čo by mohlo firme skomplikovať zámery na prestavbu celého areálu. PMaC sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

[singlepic id=21887 w=320 h=240 float=right]„Ministerstvo kultúry SR dňa 7. augusta 2013 vydalo rozhodnutie, ktorým minister kultúry potvrdil rozhodnutie sekcie kultúrneho dedičstva zo dňa 12. apríla 2013 o vyhlásení mlynu elektrického, Ružový mlyn, za národnú kultúrnu pamiatku. Ružový mlyn je už v súčasnosti chránený ako národná kultúrna pamiatka,“ informovala Natália Mizereová z kancelárie hovorcu ministerstva.

Prvé rozhodnutie o tom, že mlyn má byť národnou kultúrnou pamiatkou bolo vydané už v roku 2008.  Vzhľadom k tomu, že v katastri nehnuteľností bol vedený zmätočný zápis označujúci vlastníka nehnuteľnosti, bolo pôvodné rozhodnutie vo veci vyhlásenia národnej kultúrnej pamiatky zrušené a celý proces sa tak zdržal.

Ružový mlyn postavil na konci I. svetovej vojny Ľudovít Winter aj preto, aby mohol nakŕmiť stovky vojakov, ktorý sa v tom čase v kúpeľoch liečili. Zároveň to bol jeden z jeho úspešných podnikateľských zámerov. Po znárodnení kúpeľov 1940 bol mlyn jediným živobytím rodiny. Po návrate z koncentračného tábora tam Winter začal vyrábať detskú výživu neskôr známu ako BB puding.

Viac sa o histórii Ružového mlyna dočítate v článkoch na pokračovanie od odborníka na mlynársku históriu Alexandra Urminského. 

Text: Martin Palkovič Foto: archív

REKLAMA

ijav-ucto

Reklama