Aktuality
Pri Topoľčanoch pozorovali bosorku
V pondelok 20. augusta pri meste Topoľčany zaznamenali vzdušný vír, ktorý niekto môže považovať za tornádo. Video zverejnila FB stránka Severe Weather Slovakia o.z. K udalosti došlo tesne po štvrtej popoludní. Podľa správcu stránky išlo o jav zvaný dust devil, či rarášek alebo bosorka.
Stránka Severe Weather Slovakia o.z. informuje o počasí, vydáva informatívne predpovede počasia a ponúka informácie o pohybe búrok v reálnom čase a ako bonus aj úžasné fotky a videá.
Plytký vír, ktorý ma množstvo spomínaných názvov podľa pracovníkov Slovenského hydrometeorologického ústavu vzniká na výrazne prehriatom povrchu od slnečného žiarenia. „Vo vrstve niekoľko desiatok metrov nad povrchom vzniká veľmi silný vertikálny teplotný gradient, teda teplota s rastúcou výškou výrazne klesá – viac ako 1 °C/100 m (zväčša je to niekoľko stupňov predovšetkým v spodných cca 50 m), hovoríme teda o instabilite vzduchu v tejto vrstve). Teplý vzduch stúpa od povrchu smerom hore, pričom môže začať aj rotovať (zárodkom je zvyčajne náhodné turbulentné prúdenie). Vír sa postupne zväčšuje a na výšku dosahuje niekoľko desiatok metrov (vyskytujú sa aj prípady nad 100 m, výnimočne okolo 1 km), pričom jeho polomer s rastúcou výškou rastie (vyššie je širší ako pri zemi),“ informovali pri inom podobnom prípade na svojej FB stránke meteorológovia z SHMÚ.
Podľa nich môže rotovať oboma smermi – teda cyklonálne (v proti smere hodinových ručičiek), aj anticyklonálne (v smere hodinových ručičiek). „Zväčša sa ich netreba báť, keďže rýchlosť vetra v nich nebýva vysoká, no v niektorých môže byť rýchlosť rotácie aj viac ako 50 km/h (extrémne viac ako 100 km/h), teda môžu byť nebezpečné a spôsobovať aj väčšie škody ako len prehádzané seno,“ priblížili odborníci.
Ďalej vysvetľujú, že nejde o tornádo. „To musí byť spojené s kopovitým oblakom typu kumulonimbus,“ dodávajú.
Takto vyzerala bosorka v roku 2017 na Myjavsku:
-red- Zdroj: FB Severe Weather Slovakia o.z., SHMÚ