Connect with us

Aktuality

Pri príležitosti 80. výročia Letiska Ruzyně pristál v Piešťanoch Airbus s delegáciou

Published

on

Reklama

V stredu 5. apríla krátko pred deviatou ráno pristál na piešťanskom letisku Airbus A319 so 144 cestujúcimi na palube. Stalo sa tak v rámci osláv 80. výročia založenia pražského Letiska Ruzyně, na ktoré ako prvé dosadlo lietadlo smerujúce z piešťanského letiska. Pre novinárov aj návštevníkov bola pripravená prehliadka vojenského historického múzea.

Reklama

5. apríla 1937, teda presne pred osemdesiatimi rokmi, vyštartovalo z Piešťan lietadlo Douglas DC 2 so štrnástimi pasažiermi, ktoré ako prvé pristálo na vtedajšom novootvorenom letisku Ruzyně. Tento dátum predstavuje dôležitý míľnik v česko-slovenskom civilnom letectve. Na palube Airbusu boli dostupné noviny s dobovými článkami, ktoré mapovali túto veľkolepú udalosť.

Spomienkové podujatie sa konalo pod záštitou Trnavského samosprávneho kraja. „Je to milá spomienka na to, že história leteckej prepravy osôb má u nás 80 rokov. Je to pre mňa aj pripomienka spoločnej histórie našich národov. Dúfam, že pre mnohých by to mohlo byť pohnútkou, aby sa opätovne sprevádzkovala linka z Prahy do Piešťan,“ povedal predseda TTSK Tibor Mikuš.

Reklama

Dobrovoľní hasiči z Pobedima a Vrbového vytvorili na pristávacej dráhe vodnú slavobránu, popod ktorú Airbus prešiel. „Teší ma, že po toľkých rokoch tu pristálo lietadlo z Prahy. Pevne verím, že aj naďalej bude toto letisko funkčné a budeme tu môcť častejšie vítať lietadlá. V súčasnej dobe finišujeme s prácami ozdravného plánu pre Letisko Piešťany. Akonáhle budeme mať tento materiál v ruke, som pripravený ísť za najväčším akcionárom a predostrieť mu tento ozdravný plán,“ povedal primátor Piešťan Miloš Tamajka.

„V čase, keď tu lietadlo Douglas DC 2 pristálo, tu bola vojenská základňa leteckého pluku 3 generála Milana Rastislava Štefánika. Tradícia pokračuje ďalej, aj keď ako ozbrojené sily nemáme zodpovednosť za celé letisko. Od roku 2004 tu budujeme vojenské múzeum, ktoré sa snažíme z roka na rok zlepšovať,“ prezradil riaditeľ vojenského historického múzea Miloslav Čaplovič.

Časť leteniek bola uvedená do predaja, lietadlom teda okrem novinárov pricestovali aj nadšenci letectva, medzi nimi aj český letecký inžinier Lubomír Dudáček: „Piešťanské letisko bolo pred osemdesiatimi rokmi na bežnom európskom štandarde. Boli zaujímavou destináciou na transeurópskej linke z Londýna až po Juhosláviu a Rím. Moje spomienky na letisko Piešťany sú krásne. Bol som tu naposledy pred pätnástimi rokmi. Myslím si, že by bola škoda, keby tu prevádzka zanikla. Je ohromnou výhodou pre mesto, že má k dispozícii letisko.“

-vv-

Reklama