Aktuality
Premnoženie túlavých mačiek spôsobujú ľudia
Prikrmovanie, ale hlavne chov nekastrovaných mačiek a následné vyhadzovanie mačiatok. Takéto konanie ľudí spôsobuje, že sa v Piešťanoch stretávame s čoraz väčším počtom týchto túlavých zvierat.
[singlepic id=24831 w=320 h=240 float=right]Obyvatelia sídliska Adam Trajan si na rastúci počet mačiek najmä okolo kontajnerov už takmer zvykli. „Je to lepšie ako stretnúť na chodníku potkana,“ povedala pri vysypaní smetí staršia pani. Priznala sa, že mačky – prirodzených mestských dravcov občas kŕmi: „Keď mi zostanú zvyšky z kuraťa, hodím im ich pod okno.“
Na sídlisku Adam Trajan spôsobujú mačky problémy v súvislosti so znečisťovaním detských pieskovísk. Zvieratá môžu byť choré a ich infekcie a parazity sú prenosné aj na človeka, napr. toxoplazmóza, pásomnica, škrkavka, chlamidióza. Radnica sa to snažila riešiť osadením špeciálnych pieskovísk s možnosťou uzavretia. „Kryt mal zabrániť mačkám, aby prišli na pieskovisko. Rodičia však tieto kryty nezatvárali,“ povedala Zuzana Jakubisová z referátu životného prostredia MsÚ.
[singlepic id=24833 w=320 h=240 float=right]Na jar riešil referát problém s mačkami na ulici Andreja Hlinku. „Na základe podnetu od občanov bola vykonaná obhliadka, na ktorej sme zistili, že obyvatelia prikrmujú mačky a stavajú im úkryty v okolí lavičiek a kríkov,“ uviedla Z. Jakubisová. Pomohli výzvy na dodržiavania čistoty a zákaz kŕmenia. Regionálne centrum Slobody zvierat v tejto lokalite mačky odchytilo: „Potom sa nám však ľudia sťažovali, prečo sme dali vychytať tie mačky, že teraz tam majú potkany,“ povedala Zuzana Jakubisová. Problém premožených mačiek podľa jej slov nemá jednorázové riešenie, účinné je jedine znižovanie schopnosti ich reprodukcie.
Sterilizácia je najlepším riešením aj podľa Ľubomíri Balekovej zo Slobody zvierat. Kastrované mačky si vo svojom prirodzenom prostredí udržiavajú teritórium, nepustia medzi seba cudzie. Zároveň ničia škodcov a nerozmnožujú sa.
[singlepic id=24834 w=320 h=240 float=right]„Nemá zmysel zavierať ich do útulku. Ľudia sa mýlia, ak si myslia, že ich tak zachránia. Sú to zvieratá zvyknuté žiť vonku. Lovci, ktorí sa dokážu uživiť. Útulok je pre nich trápenie. Samozrejme neodmietneme mačky zranené, ktoré potrebujú pomoc, ale po preliečení by mali byť vypustené do prirodzeného prostredia. Na adopciu môžu ísť len mačiatka odchované v útulku alebo domáce mačky,“ povedala Ľubomíra Baleková.
Ešte horšie ako prikrmovanie je podľa jej slov nezodpovedný prístup chovateľov mačiek na dvoroch rodinných domov. Ak nie sú kastrované rozmnožujú sa aj niekoľkokrát do roka. Ľudia sa potom zbavia mačiatok tak, že ich vyhodia v inej časti mesta.
Text a foto: Martin Palkovič