Connect with us

Aktuality

Povinnosť nosiť respirátory sa výrazne obmedzuje. Potrebovať ich budete pri návšteve lekára, či sociálneho zariadenia

Vzhľadom na zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie pristupuje rezort zdravotníctva k uvoľňovaniu celoplošných opatrení. Aj keď sa COVID-19 stále šíri, aktuálne nespôsobuje veľký tlak na zdravotnícke zariadenia.

Published

on

Reklama

Od štvrtka 21.04.2022 sa zmiernia opatrenia v oblasti prekrytia dýchacích ciest a domácej karantény úzkych kontaktov. Nosenie respirátora už nebude povinné vo veľkej časti interiérov, vrátane hromadnej dopravy a taxislužieb a ani na hromadných podujatiach. O karanténe úzkych kontaktov už rozhodne lekár, a teda nebude automatická.

Reklama

Prekrytie horných dýchacích ciest už vôbec nebude povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a nebude povinné ani vo väčšine interiérov, vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí.

Respirátor ako ochrannú preventívnu pomôcku však budú naďalej povinní nosiť:

  • personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární),
  • návštevníci zdravotníckych a sociálnych zariadení,
  • pacienti v čakárňach a ambulanciách lekárov,
  • zákazníci lekární.

Klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty.

Reklama

Respirátor budú môcť nahradiť rúškom zamestnanci v špecifických podmienkach ak majú kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo ochorenie zhoršiť a taktiež ak majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou.

“Hoci prekrytie horných dýchacích ciest už od štvrtka 21. apríla 2022 nebude vo väčšine prípadov povinné, pripomíname, že stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu ako znižovať riziko prenosu nákazy. Je v úplnom poriadku, ak sa aj pri pozitívnom vývoji epidemickej situácie rozhodnete naďalej chrániť a respirátor si nasadíte v situáciách, ktoré vyhodnotíte ako rizikové. Nosenie tejto ochrannej pomôcky má stále význam, ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či na ťažší priebeh ochorení. Rovnako má význam, ak sa pred ich návštevou vyhnete rizikovým miestam, najmä takým, kde sa zdržuje väčší počet cudzích ľudí,” povedal Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

 

Úzky kontakt už nemá povinnosť automatickej karantény

Po kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19 sa ruší povinnosť automatickej karantény úzkeho kontaktu. Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú (zo zreteľa hodných epidemiologických dôvodov, ktorými sú najmä dlhodobý úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku). Úzky kontakt po ukončení karantény už nebude musieť nosiť na verejnosti respirátor, ako to bolo doteraz.

Pravidlá pre izoláciu pozitívnych osôb ako aj ďalšie podmienky vo vyhláške, napríklad pre osoby v osobitnom režime, zostávajú bez zmeny.

Stručný prehľad pravidiel domácej izolácie pozitívnych osôb:

  • za pozitívnu sa považuje osoba, ktorá obdržala pozitívny výsledok testu na COVID-19 (PCR, antigénový, LAMP alebo PoCT, vrátane domácich samotestov),
  • ihneď po obdržaní pozitívneho výsledku testu informovať svojho všeobecného lekára,
  • bezodkladne informovať úzke kontakty, s ktorými sa pozitívny človek stretol dva dni pred prvými príznakmi ochorenia, resp. v prípade bezpríznakového priebehu dva dni pred odobratím vzorky na test,
  • izoláciu treba stráviť doma, porušiť sa môže iba v prípadoch, ktoré stanovuje vyhláška (napríklad poskytnutie zdravotnej starostlivosti, účasť na pohrebe blízkej osoby a podobne),
  • izolácia trvá 5 dní v prípade, ak sa v posledných 24 hodinách neprejavili žiadne príznaky ochorenia; ak sa objavili, o ukončení izolácie rozhoduje lekár
  • po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako 6 rokov, nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom (a to aj v exteriéri, ak je od inej osoby vzdialená viac ako 2 metre), deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško. Povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty v tejto situácii sa ponechala, pretože u pozitívne testovanej osoby po 5. dni existuje riziko, že je stále infekčná.

TS Úrad verejného zdravotníctva SR

Reklama