Aktuality
Poslanci preverovali v nemocnici verejné obstarávanie na CT-čko
Šesť členov Výboru pre zdravotníctvo Národnej rady Slovenskej republiky preverovalo v stredu 3. decembra postup pri verejnom obstarávaní CT-prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera (NAW) v Piešťanoch. Podľa šéfa výboru Richarda Rašiho nemocnica postupovala podľa zákona a verejné obstarávanie v roku 2014 bolo vykonané technicky správne. Nemocnica pred jeho vyhlásením dokonca urobila cenový prieskum. Zástupca SDKÚ-DS Viliam Novotný však poukázal na to, že rozdiel v cenách prístrojov v roku 2012 a 2014 bol predsa len dosť vysoký.
REKLAMA
Ako neštandardné sa mu zdalo aj to, že jedna z firiem, ktorá sa v roku 2014 chcela zúčastniť verejného obstarávania, tak neskôr neurobila, a zároveň predala CT-prístroj spoločnosti Medical Group. Tá verejné obstarávanie nakoniec vyhrala. Celkovo sa aukcie zúčastnili štyria záujemcovia, dvaja boli neskôr z konania vylúčení – jeden pre nesplnenie technického parametru a druhý pre nezloženie zábezpeky. Rozdiel medzi cenou prístrojov zostávajúcich dvoch súťažiacich bol pritom iba 260 €. Viliam Novotný si myslí, že Úrad pre verejné obstarávanie by mal tieto skutočnosti ďalej preveriť : „Technické prevedenie bolo správne, ale podozrenie, či medzi účastníkmi konania nedošlo k dohode, naďalej hrozí.“
Richard Raši (SMER – SD) uviedol, že cenu prístroja v roku 2014 navýšil aj nákup na splátky, ktoré boli rozdelené na 48 mesiacov a treba posúdiť, či navýšenie zodpovedá obvyklým finančným postupom. Prečítal tiež novinárom list od firmy Medical Group, ktorá v ňom deklaruje, že v prípade piešťanskej nemocnice bol jej zisk iba 8 percent (93 tis. eur), pričom niesla i riziko dlhu zo splátok. Ďalej uviedol, že verejné obstarávanie pred dvomi rokmi bolo zrušené v súlade s právnymi predpismi. „Súťaž v roku 2012 zrušila správna rada, lebo mala podozrenie, že technické parametre, deklarované uchádzačom, neboli pravdivé.“ Súťaž vtedy vyhral Siemens, ktorý ponúkal výkon 128 až 384 rezov. Podľa primárky rádiológie však prístroje s takýmito parametrami v podstate neexistujú, a išlo v skutočnosti o tomograf s výkonom 64 rezov s úpravou, čo nezodpovedalo podmienkam súťaže. Námietky ďalších účastníkov konania spustili kolotoč listov a krokov, ktoré nakoniec viedli k zrušeniu predošlého verejného obstarávania a vyhláseniu nového v tomto roku.
Ďalší člen výboru Ivan Uhliarik poukázal na to, že keby ceny zdravotníckych prístrojov a zariadení boli transparentnejšie, tak ako je tomu napríklad u liekov, nemohlo by sa stať, aby rovnaký stroj v priebehu dvoch rokov zvýšil svoju hodnotu o viac ako dvesto tisíc eur. Navrhol, aby nemocnice podobné nákupy oznamovali napríklad zdravotnej poisťovni, ktorá poskytuje zdroje na hospodárenie nemocníc. „Kľúčové je to, aby nemocnice na jednom mieste oznamovali, aký materiál, prístroje kupujú a za akú cenu.“
Členovia výboru vypočuli aj argumenty dvoch členov správnej rady za nemocnicu – Alana Suchánka a Magdalény Kovačovičovej, avšak k ich námietkam, ktoré sa týkali podľa nich nezákonne zmeneného počtu členov správnej rady sa vyjadrili, že doriešenie záleží od Ministerstva zdravotníctva SR alebo súdu, ktorý rozhodne, či došlo k porušeniu zákona. Zrejme však iba v prípade, ak takto formulovaný podnet súd obdrží. V súčasnosti má správna rada štyroch členov za ministerstvo a dvoch za nemocnicu, čo znamená, že ministerstvo má kvalifikovanú väčšinu. Tá je považovaná za dvojtretinovú a závažné rozhodnutia tak môže robiť bez zástupcov nemocnice.
V závere na otázky novinárov odpovedala riaditeľka NAW Mária Domčeková, ktorá uviedla, že aj z dôvodu medializácie požiadali spoločnosť Medical Group o zrušenie zmluvy dohodou, odpoveď však zatiaľ nedostali. Odvolanie ministerky Zuzany Zvolenskej a poslankyne Renáty Zmajkovičovej kvôli tejto kauze, na ktoré sa opýtala jedna z redaktoriek, považuje za prejav politickej zodpovednosti. O tom, kedy sa uskutoční ďalšie zasadanie správnej rady a či bude vyhlásené ďalšie verejné obstarávanie zatiaľ informácie nemala. Novinárov zaujímalo aj znovuoživenie starého CT prístroja, ktoré by podľa riaditeľky nemalo trvať viac ako dva dni. Či ho nemocnica pripravuje, nepotvrdila, za súčasnej situácie však zrejme inú možnosť mať nebude.
Text a foto: A. Drahovská