Connect with us

Aktuality

Podvodníci nedajú seniorom pokoj, stále skúšajú ako ich oklamať

Podvodníci sa nažili oklamať seniorov aj v minulom roku. Polícia zaň preverovala v kraji celkom 31 prípadov. Na podvody boli vlani používané hlavne zahraničné čísla.

Published

on

Reklama

Podvodníci sa nažili oklamať seniorov aj v minulom roku. Polícia za minulý rok preverovala celkom 31 prípadov. Skutočný počet obetí môže byť omnoho vyšší. Ide o vysoko latentnú trestnú činnosť a obete z dôvodu strachu, zlyhania alebo nepochopenia, majú obavy tieto prípady nahlásiť na políciu.

„V okrese Trnava, Hlohovec a Piešťany sme riešili 15 skutkov, 11 v okrese Dunajská Streda, v Skalici mali policajti v preverovaní 4 prípady. 15 prípadov skončilo v štádiu pokusu a 16 krát seniori peniaze podvodníkom skutočne aj odovzdali. Ak by došlo k odovzdaniu všetkých peňazí, ktoré podvodníci žiadali, dôchodcov by tak pripravili o viac ako 88 tis. eur,“ informovala Mária Linkešová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Reklama

NAJČASTEJŠIA LEGENGA BOLA „VNUK“

V rámci legendy VNUK došlo k zneužitiu POLÍCIE. Páchateľ sa predstavil ako príslušník polície, alebo predstieral, že osoba je zadržaná políciou, komunikuje v mene advokáta a žiada kauciu.

Legenda VNUK bola zneužitá aj pri predstieranej dopravnej nehode.  Kým v roku 2020 kontaktovali seniorov páchatelia cez české telefónne čísla, v minulom roku obete podvodov uvádzali, že ich podvodníci kontaktovali najmä cez telefónne čísla z Anglicka a tie sa nedali spätne overiť.

Reklama

85 ROČNÁ BABIČKA ICH PREKUKLA

Takto pred rokom sa snažil neznámy muž okradnúť staršiu pani. V telefóne sa vydával za vnuka a tvrdil, že sa vrátil z Holandska a potrebuje 10 tisíc eur na kúpu nehnuteľnosti a ponuka mu vyprší za 20 minút. Staršia pani mu oznámila, že peniaze nemá a telefonát si overila.

DÔVERUJ ALE PREVERUJ

„Upozorňujeme, že podvodníci ovládajú manipulačné techniky, ktorými vedia od ľudí najskôr vylákať potrebné informácie o ich rodine a potom im vyrozprávajú príbeh, ktorým obete ľahko uveria. Pod nátlakom a v snahe pomôcť blízkym v ťažkej životnej situácii konajú podľa presných inštrukcií z telefónu. Skôr ako chcete niekomu pomôcť, informácie si dôkladne preverte,“ dodáva M. Linkešová.

TS KR PZ Trnava

Reklama