Connect with us

Aktuality

Počas Dňa bielej palice preveria aj vodičov u nás

Published

on

Reklama

Piešťany sa vo štvrtok 15. októbra pripoja k 51 mestám na Slovensku, ktoré sa zúčastnia na 6. ročníku podujatia s názvom „Deň bielej palice“. Priechodom pre chodcov na Hlbokej ulici pri zimnom štadióne budú medzi 10:00 a 12:00 hodinou prechádzať figuranti s bielou palicou alebo vodiacim psom. Hlavným cieľom dopravno-výchovnej akcie, ktorú pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru pri príležitosti Svetového dňa bielej palice, je motivovať vodičov k ohľaduplnosti. 

i_3435065

Reklama

Celoslovenská akcia sa bude konať vo štvrtok 15. októbra v čase od 08:00 do 12:00 v 51 mestách na 60 priechodoch pre chodcov. Nevidiaci figuranti – aktívni používatelia bielej palice budú na priechodoch pre chodcov signalizovať vôľu prejsť na opačnú stranu cesty. Niekoľko desiatok metrov za priechodom budú stáť policajné hliadky. Tie vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučia o priestupku a odovzdajú im informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Na jednotlivých priechodoch akcia potrvá 2 hodiny. Zoznam priechodov pre chodcov i časový interval, v ktorom sa na nich akcia uskutoční, sú zverejnené na internetovej stránke www.unss.sk. Po uskutočnení akcie a vyhodnotení štatistiky z jednotlivých priechodov zverejní ÚNSS výsledky s vyhodnotením disciplíny vodičov v jednotlivých krajoch.

Cieľom Dňa bielej palice 2015 je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom. Biela palica v rukách nevidiacich a slabozrakých je na priechodoch pre chodcov znamením, že vodič musí zastaviť.

Reklama

Tohtoročnou témou tradičnej akcie sú aj tzv. tiché autá. „Elektrické a hybridné autá sú tiché, čo je ich veľkou prednosťou, nie však pri nižších rýchlostiach, kedy sú až príliš tiché,“ hovorí Branislav Mamojka, predseda ÚNSS a aktívny používateľ bielej palice. „To zvyšuje riziko kolízie s nevidiacimi a slabozrakými chodcami, ale aj s deťmi, seniormi, cyklistami a vlastne so všetkými účastníkmi premávky. Hluk áut je ich dôležitou identifikačnou vlastnosťou. Prečo spomíname tiché autá pri príležitosti Dňa bielej palice? Jednoducho preto, lebo vodiči tichých áut bez zvukového systému AVAS budú musieť venovať nám, a nielen nám, podstatne vyššiu pozornosť ako vodiči áut so spaľovacím motorom.“

Nejde len o bezpečnosť chodcov, ale aj o bezpečnosť samotných vodičov. „Je potrebné uvedomiť si, že aj z vodičov áut sa po vystúpení z vozidla stávajú chodci, ktorí okamžite očakávajú od ostatných vodičov, že k nim budú ohľaduplní. Buďme teda všetci vodiči voči chodcom vždy ohľaduplní,“ uvádza Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR.

Hlavným garantom bezpečnosti figurantov s bielou palicou počas akcie a jedným z partnerov projektu je v tomto roku Nadácia Allianz. Už štvrtý rok túto aktivitu ÚNSS mediálne podporuje rozhlasové dopravné spravodajstvo Zelená vlna RTVS. Ďalšími partnermi akcie sú spoločnosti Autoprofit Galanty, DHL a DOXX – stravné lístky. Organizovaním Dňa bielej palice napĺňa ÚNSS svoj záväzok vyplývajúci z Európskej charty bezpečnosti na cestách, ktorá zaväzuje signatárov zvyšovať bezpečnosť na cestách.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 000 členov združených v 65 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

-lt/Ivana Potočňáková-

Reklama