Connect with us

Aktuality

Plány sa nezmenili, zo Starej elektrárne má byť múzeum energetiky

Published

on

Reklama

Premena storočnej budovy na moderné múzeum energetiky – to boľ ciel organizátorov súťaže pre študentov architektúry, ktorú pred troma rokmi vypísala spoločnosť Západoslovenská energetika a Fakulta architektúry STU. Víťazný projekt Michala Ganobjaka a Vladímira Haina dodnes nebol zrealizovaný, ale zámer ako v budúcnosti objekt využívať sa nezmenil.

[singlepic id=22338 w=320 h=240 float=left]Mladí autori skĺbili staré s moderným. Pôvodnú budovu navrhli zachovať v plnom rozsahu a dotvoriť ju neinvazívnym spôsobom. Na svojich miestach, by mali zostať aj jednotlivé detaily a pôvodné artefakty, ktoré budú mať svoju funkciou v budúcom múzeu energetiky a vzdelávacieho „hands-on-science“ centra.

Reklama

Podľa hovorcu ZSE Jána Orlovského k veľkolepým plánom zatiaľ neprišlo najmä kvôli súčasnému hospodárskemu vývoju. Spoločnosť ZSE, ako vlastník budovy zvažuje využitie verejných prostriedkov a zapojenie ďalších partnerov alebo európskych grantov.

„Stále verím, že na decembrovom zasadnutí predstavenstva sa podarí ísť cestou alebo dlhodobého prenájmu alebo odovzdania budovy a pozemku  do majetku nadácie EON, aby mohla čerpať fondy EU určené pre záchranu kultúrnych pamiatok,“ povedal Ján Orlovský, ktorý pochádza z Piešťan.

Reklama

[singlepic id=22337 w=320 h=240 float=left]V priebehu tohto roka sa podľa jeho slov podarilo získať súhlasné stanovisko k projektu rekonštrukcie od Krajského pamiatkového úradu Trnava, ktorý ho označil za unikátny projekt záchrany priemyselného dedičstva s ideálnym zachovaním odkazu na pôvodnú funkciu objektu. Ďalej boli inventarizované všetky pamiatkovo významné prístroje, plagáty a iné vybavenie. V lete bola zrekonštruovaná strecha, čím sa zabránilo  poškodzovaniu interiérov a taktiež začalo stavebné konanie.

Výhodou projektu Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina je, že sa dá realizovať aj po etapách. Ak sa ho podarí zrealizovať, mala by sa Stará elektráreň v malom podobať parížskemu parku La Villette, kde je interaktívne centrum vedy a priemyslu, Palácu zázrakov v Budapešti alebo Techmanii v Plzni, ktorá vznikla v jednej zo starých výrobných hál automobilky Škoda.

[nggallery id=1221]

Text: M. Palkovič Vizualizácie: M. Ganobjak a V. Hain Foto: urban_ex

Reklama