Connect with us

Aktuality

Piešťany navštívili Modré školy

Published

on

Reklama

V Elektrárni Piešťany sa v utorok 23. júna uskutočnilo podujatie s názvom Festival Modrých škôl. Cieľom neformálneho a interaktívneho stretnutia bolo poďakovať realizátorom projektov, oboznámiť ostatných s ich aktivitami a inšpirovať deti k ďalšej starostlivosti o svoje okolie. Deti z našej školy na Brezovej ulici si tak odniesli množstvo cenných poznatkov a zasúťažili si v zaujímavom kvíze. Na záver programu vystúpil Rytmus a deti sa tešili nielen z jeho skladieb, ale aj možnosti urobiť si spoločnú fotku.

IMG_5806_resize

Reklama

Modré školy sú projektom financovaným z grantového programu EEA, ktorým Nórsko, Island a Lichtenštajnsko podporujú environmentálne aktivity slovenských škôl. Projekt je súčasťou programu Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha, financovaného prostredníctvom grantov EHP a Nórska, ako aj rozpočtu Slovenska.

IMG_5456_resize„Nórsko je veľmi rado, že môže byť partnerom tohto podujatia a tiež projektu Modré školy. Teší nás, že sa až sedemdesiat škôl aktívne zapojilo a srdečne vás vítam. Elektrárňa Piešťany je veľmi pôsobivá a myslím, že bude vhodným miestom pre náš festival. Voda je veľmi vzácnym zdrojom, ktorý je základom života a preto sa veľmi tešíme, že ľudia sa ju učia využívať tým najlepším možným spôsobom,“ povedala na úvod charge d’affaires Rannveig Skofteland.

Reklama

IMG_5436_resizeÚčastníci sa najskôr pohodlne usadili, ale moderátor Juraj Caránek ich následne zamiešal podľa farieb na páskach, ktoré dostali pri vstupe. Pred kvízom ešte prebehlo zoznámenie tímov, každý mal vymyslieť niečo čo jeho členov spája s vodou.

IMG_5485_resizeZaujímavosťou bolo, že jednotlivé otázky do kvízu pokladali pozvaní hostia. Medzi nimi bola napríklad charge d’affaires Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Rannveig Skofteland, riaditeľ odboru grantov Jaroslav Mojžiš, primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka, Zuzana Hudeková z Kancelárie hlavnej architektky Bratislavy, Michaela Havrlentová z Výskumného ústavu rastlinnej výroby, Pavel Šťastný zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, a tiež žiaci zo škôl v Liptovskom Mikuláši a Malackách, ktoré sa zúčastnili projektu. Každý z nich povedal najprv krátky príbeh a následne sa spýtal na niečo z toho, o čom porozprával.

IMG_5476_resizeRannveig Skofteland sa napríklad pýtala na to, či Nórsko má alebo nemá dlhé pobrežie. Miloš Tamajka niektorých účastníkov nachytal na otázke, či sa v piešťanskom parku nachádza socha Wolfganga Amadea Mozarta. Pavel Šťastný sa zase opýtal na to, či sú meteorologické pozorovania na Slovensku staršie ako sto rokov.

IMG_5748_resize„Už som v Piešťanoch bola, ale rada by som z mesta videla viac a strávila tu dlhší čas. Je to prekrásne mesto a elektráreň je naozaj pôsobivé miesto. Páči sa mi ako sem zakomponovali staré časti budovy. Navyše som sa dozvedela, že za renováciou tejto ohromnej stavby stoja študenti architektúry. To ako to zvládli, je naozaj pôsobivé, dokonale chápem prečo za to vyhrali už niekoľko cien,“ povedala Rannveig Skofteland na záver o budove Elektrárne.

-lt-

Reklama