Aktuality
Piešťanské UWO zabojuje o cenu CE ZA AR 2017
Slovenská komora architektov pripravuje už 16. ročník prestížneho udeľovania ocenenia Cena za architektúru CE ZA AR 2017. V kategórii Exteriér sa bude o podporu poroty uchádzať aj neidentifikovateľný drevený objekt UWO, ktorý minulý rok vznikol na piešťanskom Lide. Za jeho zrodom počas konania Workshopu [1:1] stoja členky občianskeho združenia Wo|V|eN Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Anna Cséfalvay a Lívia Gažová z o.z. Centrum architektúry. Piešťany majú v súťaži aj ďalšie zastúpenie, v kategórii Interiér sa nachádza Apartmán na prenájom z dielne Branislava Loskota, Petra Kukučku a Jaroslava Takáča. Mená laureátov Ceny za architektúru budú známe len členom poroty a ostanú utajené až do okamihu slávnostného odovzdávania ocenenia, ktoré prebehne počas galavečera 5. októbra 2017 v Bratislave.
Spolu s UWO sa bude o ocenenie CE ZA AR 2017 v kategórii Exteriér uchádzať aj pozorovateľna vtáctva DUNA, ktorá sa nachádza pri obci Kalinkovo, rozšírenie cintorína v Leopoldove, privátna záhrada na Považí, obnova časti Námestia slobody v Prievidzi a Mestský dvor v Trenčíne. Slovenská komora architektov bude oceňovať diela aj v kategóriách Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy i Obnova a prestavba a Interiér.
V posledne menovanej kategórii je prihlásený aj Apartmán na prenájom, ktorí architekti Branislav Loskot, Peter Kukučka a Jaroslav Takáč vytvorili v spolupráci s Jurajom Benkom, Richardom Šrankom, Thomasom Julianom Ivanovom, Mariánom Gombarčekom, Tomášom Šiškom a Matejom Zelenayom. Interiér v centre Piešťan bol navrhovaný ako nájomný byt, s cieľom zachovať a zdôrazniť atmosféru pôvodného domu a pretaviť ju do sympatického jednoduchého priestoru. Odhalené a očistené betónové stropy sú kombinované s ozdobnými dlaždicami, ktoré sú silným dizajnovým prvkom.
UWO je inšpirované pohľadmi na oblohu a brečtanovým kobercom, jeho názov je odkazom na neidentifikovateľnú funkciu, bez rozpoznateľného náznaku, ako objekt použiť, zámerne mimo kontext lokálneho prostredia. Podporná štruktúra je tvorená vrstvením profilov z červeného smreku, ktoré sú ohnuté pomocou kopyta. Nosníky boli následne zmontované do ôsmych trojuholníkov a tie sú poskladané do výsledného tvaru guľového vrchlíka priamo na mieste. Objekt priemeru 5,5 metra váži zhruba 600 kilogramov. Jeho autormi sú zahraniční lektori Ransu Helenius, Tobias Foged Permin, spomínané členky občianskych združení Wo|V|eN a Centrum architektúri a účastníci Workshopu [1:1].
Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazňovať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, no predovšetkým kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry, ako základného princípu zvyšovania kvality prostredia vytváraného výstavbou. Práve z toho dôvodu Slovenská komora architektov každoročne prezentuje nominované diela, ako najlepšie architektonické diela s osobitným významom v jednotlivých kategóriách, ktoré si pre svoju originalitu a výnimočnosť zaslúžia osobitnú pozornosť.
-lt/Zdroj: CE ZA AR 2017, Slovenská komora architektov/Foto: archív-