Aktuality
Piešťanské kúpele môžu skúmať a vyvíjať inovatívne riešenia v kúpeľníctve. Ako jediné na Slovensku na to dostali osvedčenie
Slovenské liečebné kúpele Piešťany informovali prostredníctvom tlačovej správy, že ako prvé a jediné kúpele na Slovensku získali od Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže osvedčenie, ktoré ich oprávňuje skúmať a vyvíjať inovatívne riešenia v kúpeľníctve.
„Je to jeden z ďalších úspechov, ktorý sa na sklonku roku 2024 podarilo najväčším slovenským kúpeľom dosiahnuť na poli interdisciplinárnej spolupráce. Už v panelových diskusiách, ktoré v piatich blokoch prebiehali na decembrovej konferencii Kúpeľníctvo, organizovanej v spolupráci s TA3 a Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany a Smrdáky sa otvorili témy vystihujúce súčasný stav kúpeľníctva a padli otázky o jeho smerovaní v budúcnosti. Z diskusií jasne vyplynulo, že 900 rokov histórie kúpeľníctva na Slovensku a viac ako 1900 minerálnych prameňov je bohatstvo, ktorého využitie a rozvíjanie patrí medzi jednu z priorít. Priekopníkom v téme spolupráce s renomovanými vedeckými inštitúciami, univerzitami a vládnymi predstaviteľmi sa chcú stať práve najväčšie kúpele na Slovensku – Kúpele Piešťany,“ uvideli v informácií pre médiá predstavitelia kúpeľov.
Generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a Smrdáky Mgr. Bc. Peter Bednarčík spolu s medicínskou riaditeľkou Kúpeľov Piešťany a Smrdáky MUDr. Alenou Korenčíkovou úzko spolupracujú pri prepájaní vzdelávania a praxe v kúpeľnej medicíne s prodekanom pre vedu, výskum a doktorandské štúdium Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine prof. MUDr. Štefanom Sivákom, PhD. Kúpele informovali, že pracujú aj na informovanosti a vyššej angažovanosti mladých lekárov v kúpeľnej medicíne.
Vedeckej spolupráci na výskume sa už v týchto dňoch intenzívne venuje doc. RNDr. Martin Kolísek Dr.rer.nat.(Genet.), vedúci Laboratória proteomiky a mitochondriopatií v Martinskom centre pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, ktorý vidí v minerálnych a liečivých vodách i sírnom bahne obrovský, aktuálne skúmaný potenciál, ktorý by bolo možné využiť pri liečbe mnohých neurodegeneratívnych ochorení. Tím odborníkov, ktorí sa intenzívne pustili do práce dopĺňajú aj ďalšie kapacity – doc. MVDr. Norbert Žilka DrSc., riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied, doc. RNDr. Stanislav Stuchlík PhD., vedúci Katedry molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, prof. RNDr. Marián Masár, PhD., vedúci Katedry analytickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorí spolu s ďalšími menovanými budú úzko spolupracovať na vývoji a výskume inovatívnych spôsobov využitia prírodného bohatstva pri prevencii a liečbe chorôb.
„Vďaka oficiálnemu Osvedčeniu o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj sa tak podarilo potvrdiť multidisciplinárne smerovanie a deklarovať odbornosť a schopnosť venovať sa tejto činnosti na poli kúpeľníctva práve Slovenským liečebným kúpeľnom Piešťany. Z takéhoto spojenia síl a poznatkov môže vzísť nielen hospodársky rast kúpeľníctva už v blízkej budúcnosti, ale aj plošný rozvoj segmentu, z ktorého bude profitovať štát, samotné kúpele a najmä pacienti. Na zintenzívnenie vedecko-výskumnej činnosti v kúpeľníctve je dôležité aj vytvorenie balneologického výskumného ústavu. Kúpele vďaka inováciám a rozšíreniu služieb či indikácií budú môcť ešte aktívnejšie figurovať pri prevencii chorôb a participovať na celkovom zlepšovaní zdravotného stavu populácie,“ uvideli predstavitelia kúpeľov.
TS / red Foto: -mp-