Connect with us

Aktuality

Pamätná tabuľa s bustou Eugena Suchoňa bude opäť osadená. Na novom mieste

Vzťah významného hudobného skladateľa Eugena Suchoňa k Piešťanom a jeho zásluhy na povznesení kultúrneho diania v meste pripomínala od roku 2006 pamätná tabuľa s bustou. Pred časom však bola z pôvodného miesta na objekte na rohu Winterovej ulice a ulice Eugena Suchoňa odstránená. Piešťanská samospráva dnes informovala, že busta bude opäť osadená a viditeľná pre verejnosť. Mesto Piešťany sa dohodlo s vlastníkmi objektu na adrese E. Suchoňa 5.

Published

on

Pamätná tabuľa s bustou Eugena Suchoňa
Reklama

„Pamätná tabuľa s bustou Eugena Suchoňa bola pôvodne umiestnená na nároží domu na ulici Eugena Suchoňa. Nakoľko jej vlastník mal plány objekt rekonštruovať, tabuľa bola odstránená a hľadala sa nová možnosť jej osadenia v rámci danej ulice. Oslovení boli i vlastníci objektu ul. Eugena Suchoňa číslo 5, ktorí súhlasili s osadením tabule na priečelie predmetného objektu,“ uvideli predstavitelia Mesta Piešťany, pričom s nimi v stredu 21. augusta  podpísali dohodu o umiestnení.

Reklama

Tabuľa s bustou je dielom sochára Romana Hrčku. Jej slávnostné odhalenie sa konalo 2. júna 2006.

„Profesor Suchoň mal veľmi vrelý vzťah k Piešťanom a naše mesto ho priam priťahovalo. Začiatkom štyridsiatych rokov minulého storočia sa sem dokonca presťahoval. Nakoniec denné dochádzanie do Bratislavy, kde v tom čase vyučoval na Hudobnej a dramatickej akadémii, ho prinútilo presťahovať sa za prácou do hlavného mesta,“ uviedli predstavitelia Mesta Piešťany v správe na webovej stránke samosprávy.

Reklama

„Jeho kontakty s Piešťanmi nabrali novú intenzitu po založení tradície každoročných hudobných slávností v roku 1956, známych pod názvom Piešťanský festival. Napriek svojmu pracovnému vyťaženiu prijal funkciu predsedu festivalového výboru, ktorú zastával dlhé roky. Ako hlboký prejav uznania za jeho prínos pre kultúrny rozvoj mu Mesto Piešťany udelilo čestné občianstvo. Stalo sa tak 30. júla 1968. Táto pocta ho podnietila ešte viac pracovať v prospech kultúrneho rozvoja Piešťan. Po zvolení za poslanca Slovenskej národnej rady za obvod Piešťany presadzoval vybudovanie Domu umenia v Piešťanoch. Po veľkom úsilí sa mu tento zámer podarilo splniť a v roku 1974 pri príležitosti osláv 30. výročia Slovenského národného povstania bol položený základný kameň Domu umenia. Tento reprezentatívny stánok umenia bol odovzdaný verejnosti do užívania v roku 1980. Profesor Suchoň so svojou manželkou však chodil do Piešťan nielen za kultúrou, na ktorej sa spolupodieľal, ale aj za zdravím. S pribúdajúcimi rokmi sa sem čoraz viac vracal a veľmi chválil liečivé účinky termálnych prameňov a prácu piešťanských kúpeľných lekárov. Naďalej spolupracoval s vtedajším riaditeľom Mestského kultúrneho strediska Antonom Pastírikom a zostal čestným predsedom festivalového výboru Piešťanského festivalu. Smrť nášho hudobného skladateľa a veľkého priaznivca Piešťan Eugena Suchoňa dňa 5. augusta 1993 si pripomenuli aj miestne periodiká nekrológmi. Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany na návrh názvoslovnej komisie schválilo pomenovanie ulice v centre Piešťan menom skladateľa ako prejav vďačnosti za všetko, čo urobil na povznesenie kultúrneho života nášho kúpeľného mesta,“ približuje historické súvislosti piešťanská samospráva.

TS Mesto Piešťany / red   Foto: piestany.sk

Reklama