Aktuality
Odborníčka na cestovný ruch ukázala ako sa veci dajú
Budovanie produktov cestovného ruchu a ich následná propagácia, ale aj šírenie dobrého mena v zahraničí samotnými obyvateľmi. To sú podľa Ivety Niňajovej základné podmienky naštartovania cestovného ruchu. O tom, ako funguje obdoba Rezortu Piešťany v metropole východného Slovenska, prednášala šéfka organizácie Košice – turizmus piešťanským študentom i verejnosti.
Na debatu zo série Riešenia pre Piešťany, ktorú zorganizovalo OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, prišli v pondelok 19. mája do Kursalonu aj predstavitelia samosprávy a niektorých firiem, pôsobiacich v oblasti turizmu. Prilákala ich tam jedna z najväčších odborníčok na cestovný ruch na Slovensku. Iveta Niňajová založila klaster Liptov a teraz úspešne pracuje pre obdobnú organizáciu v Košiciach.
Iveta Niňajová je top odborníčkou na cestovných ruch na Slovensku
Tie sa vlani pýšili titulom Hlavné mesto európskej kultúry, na čo chcú nadviazať a domácich aj zahraničných turistov lákajú do mestskej destinácie aj ďalej. Preto sa tam podľa Ivety Niňajovej aktuálne odborníci venujú budovaniu deviatich produktových línií. „Netreba však opomínať ani marketing a produktový manažment,“ pripomenula šéfka organizácie Košice – turizmus. Tá ma aktuálne rozpočet 600-tisíc eur. Z peňazí, ktoré vyzbiera od samosprávy, podnikateľov a štátu spolufinancuje napríklad aj prevádzku leteckej linky do Londýna. Práve vďaka tomu sú Košice oveľa prístupnejšie turistom z Európy. V Košicaich hľadajú všetky možnosti ako ľudí prilákať, ako využiť potenciál okolitých turistických destinácií ako sú Krakov a Budapešť, v nadväznosti na danosti východoslovenského regiónu kde sa nachádza viacero pamiatok zapísaných v zozname UNESCO.
Organizátori podujatia Jozef Malík (vľavo), Adriana Drahovská (druhá zprava), Tomáš Hudcovič (vpravo) s Ivetou Niňajovou
„Iveta Niňajová povedala na stretnutí jednu veľkú pravdu. Všetko je o ľuďoch. Peniaze sú dôležité, ale bez nadšenia ľudí by Košice neboli tam, kde dnes sú. Tiež začínali s rozpočtom okolo sedemdesiattisíc eur, ale vďaka stanoveniu cieľov, odhodlaniu a usilovnosti, sa im za tri roky podarilo množstvo vecí a prišli aj peniaze, keď dnes hospodária s takmer deväťnásobne vyšším objemom financií. Dôležité bolo, že košická samospráva si uvedomila, že peniaze vybrané na dani z ubytovania sa musiac vrátiť späť do podpory cestovného ruchu,“ myslí si Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a jeho názor dopĺňa predseda združenia Jozef Malík: „Dostali sme názornú ukážku ako sa veci dajú. Keď sa ľudia spoja a pochopia, že spoločnými silami dosiahnu viac, všetko ide ľahšie a rýchlejšie. Piešťany majú veľký potenciál, avšak chýba tu tá správna iskra u kompetentných, takže máme na čom pracovať. Teší nás, že hlavne zo strany verejnosti a podnikateľov rastie záujem a začínajú si uvedomovať, ktorým smerom sa treba uberať.“
Na prednáške zaznelo oveľa viac inšpiratívnych informácií. Ak si ju chcete pozrieť celú, kliknite sem.
Autor: mp Foto: ht