Aktuality
Nová City Arena má problémy s dokončenou stavbou
So stavebnými nedostatkami ako sú zatekajúca strecha, popraskané múry, zábradlia, trčiace nebezpečné nosníky vo výške človeka či odlepujúca sa dlažba, zápasí aj nedávno otvorená City Arena v Trnave. Poukázala na ne fanúšikovská stránka a jej nespokojní návštevníci.
Za štadiónom Antona Malatinského stojí investor Vladimír Poor. Jeho kapacita je 19 tisíc miest a projekt bral do úvahy parametre a požiadavky UEFA a FIFA. Podľa viacerých zdrojov náklady na výstavbu presiahli 30 miliónov. Dotácia od Slovenského futbalového zväzu činila 13,5 milióna eur.
Počas prvoligového zápasu medzi domácim Spartakom a Zlatými Moravcami koncom septembra preverilo novú stavbu najmä počasie. Návštevníci zverejnili svoje fotografie a postrehy na FB stánke City Arena Fansite. Opršaná bola napríklad takmer celá dolná časť Južnej tribúny, k čomu sa vyjadril jeden z komentujúcich takto: „Strecha je zle navrhnutá a ešte k tomu krátka. Pár radov možno O.K. ale polovica tribúny je už priveľa.“ Voda tiekla aj po kožených sedačkách Biznis sektoru,na Západnej tribúne, kde permanentka stojí 100 eur.
„Fušérska práca – okrem iného aj samotné trúbky na zábradlí sú poškriabané a vyzerajú ako od nejakého smiešneho dodávateľa. Strecha takisto zateká aj v tom rohu medzi južnou a východnou. A to nehovorím o stave toho pohľadoveho betónu, ktorý je medzi prefabrikovanými časťami – ako keby tam niekto povylieval grcku…“ myslí si ďalší z fanúšikov. „Teraz prší – zateká…keď bude snežiť, sa bude čo diať? padať strechy?“ upozorňuje ďalší.
„Nič iné sa nedalo ani čakať …šibeničný termín dokončenia prináša prvú daň…rýchlo, rýchlo, len nech to stihneme do dátumu otvorenia,“ myslí si jedna z návštevníčok stránky. Podobný názor má aj iný komentujúci: „ Nechcem sa robiť múdrym, ani nejako sa zastávať firmy, ktorá ten štadión stavia. Ale pokiaľ viem, tak všetko na stavbe sa riadi technologickými postupmi. Ak raz má k**** ten betón zrieť 2 týždne, tak tam nebudem na druhy deň stavať oceľovú konštrukciu. Ako, sorry, ale podľa mňa je to chyba ľudí. Chceli ste to čím skôr, tak skôr máte. Ale kvalita, Za tú staviteľ nemôže ručiť, pokiaľ má obmedzený čas a prostriedky. Lebo neverím, že každé euro, ktoré malo byť použité na stavbu štadiónu, naňho aj použité bolo. Nikto z nás nežuje seno.“
Ďalej pohľady návštevníkov ukázali, že už mesiac po otvorení popraskalo schodisko pod Severnou tribúnou, rozpadávajú sa aj „nové hradby“, odlepuje sa dlažba vedľa cyklistického chodníka. Upozornili aj na nebezpečné mostové konzoly, ktoré trčia nad chodníkom. „ No tu som osobne videl, ako si tam jedna pani rozbila hlavu,“ tvrdí návštevník stránky a ďalšia jeho slová potvrdzuje: „Ja som si tam v utorok šľahla hlavu, slnko svietilo presne do očí, a keď som to zbadala, nestihla som zareagovať.“ Podľa ďalšieho by tam aspoň ostré hrany nemuseli byť a stačilo by ich zaobliť.
Administrátorovi stránky niektorí z komentujúcich vyčítajú, že sa týmito nedostatkami vôbec zaoberá, keďže ide Fan site. Na to dostali od jedného kritika takúto výstižnú odpoveď: „Mali by sme byť radi, že občania sa zaujímajú o svoje okolie a fanúšikovia o svoj štadión. Slovač by si už konečne mohla zvyknúť, že konštruktívna kritika nie je nič zlé, iba snaha veci zlepšovať. Mali sme tu 40 rokov, keď sa každý pokus o kritiku pomerov bral ako protištátny čin. Že by to ešte v nás pretrvávalo? V niektorých z nás určite áno, podľa reakcií na kritiku. Uvedomte si, že keď kritizujeme fušerinu, nerobíme nič zlé, alebo protištátne, ale chceme dobro. Na čo sú dobré veľkohubé vyjadrenia o najlepšom štadióne, keď to nie je pravda. Budeme si donekonečna nasadzovať ružové okuliare? Dôležitá je realita a tá môže byť aj skvelá, dobrá a kvalitná, ale len vtedy, keď to bude pravda a nie lož.“
Ďalší sa pýtali zakladateľa FB stránky, či posiela postrehy aj vedeniu. „Neposielam. Oni nekomunikujú a o problémoch dobre vedia. Keď so mnou nekomunikujú ohľadom vpustenia na štadión za účelom natáčania, tak ja tu ich stavebné problémy riešiť nemienim. Aspoň teda zverejňujem postrehy a fotografie fanúšikov, nech sa o tom diskutuje,“ odpovedal.
Ako uviedol portál ŠPORT.SK, ktorý sa problémom City Areny zaoberal v článku Najmodernejší štadión na Slovensku, a pritom do neho zateká, stavebná firma Strabag, ktorá bola hlavným dodávateľom, priznala, že o problémoch so zatekaním jej pracovníci vedia a z vlastnej iniciatívy už začali pracovať na ich odstránení. „U nových stavieb, ktoré si zatiaľ sadajú, sa nedajú dopredu podobné typy problémov nikdy na 100 percent vylúčiť,“ uviedla hovorkyňa Strabag Edita Novotná.
Zdroj: FB City Arena Trnava – Fansite, ŠPORT.SK