Aktuality

Na Štúrovej zostal jeden strom. Mohlo to byť aj inak?

Štúrova ulica je už bez stromov. Zo vzrastlých líp zostala len jedna. Obyvatelia ulice počas uplynulých rokov vynaložili značné úsilie, aby stromy, ktoré boli zdravé a neohrozovali majetok, zostali na svojom mieste. Nechceli hatiť prepotrebnú rekonštrukciu. Bojovali za stromy na úrovni parčíka, ktoré by mohli zostať na svojom mieste. Momentálne sa cítia podvedení, rovnako ako poslankyňa mestského zastupiteľstva Eva Rohoňová, ktorá podľa jej slov viedla dlhú diskusiu s úradníkmi samosprávy ohľadom zachovania aspoň troch stromov v tesnej blízkosti Štefánikovej ulice.

Published

on

Reklama

K výrubu stromov na Štúrovej ulici v rámci prebiehajúcej rekonštrukcie pristúpil zhotoviteľ pred dvomi týždňami. Zachovaný zostal len jeden, na úrovni Vily Dr. Liska. Predstavitelia Mesta Piešťany v tlačovej správe k začiatku rekonštrukcie uviedli: „Podľa dendrologického posudku sú pôvodné dreviny v zlom zdravotnom stave a vzhľadom na nevyhovujúci technický stav vozovky a navrhované dopravné riešenie, nie je možný iný postup ako asanácia pôvodných drevín.“

Na tento výrok zareagovali obyvatelia ulice, ktorí si uvedomovali potrebu výrubu viacerých stromov a riešenie stavu ulice, avšak zaujímalo ich v akom reálnom stave sú stromy a či sa niektoré nedajú zachovať.

Reklama

„S týmto výrokom od predstaviteľov Mesta Piešťany nemôžem súhlasiť. V roku 2021 sme si na vlastné náklady dali spraviť znalecký dendrologický posudok ôsmich vybraných vzrastlých líp, ktoré boli na strane ulice hraničiacej s priľahlým pietnym miestom (v súčasnosti s parčíkom), ktorý objektívne hovorí o stave drevín. Tento dendrologický posudok sme odovzdali mestu Piešťany, aby opätovne prehodnotili výrub stromov na Štúrovej ulici,“ hovorí Eva Ličková, obyvateľka ulice.

Reklama

Posudok spracoval súdny znalec v oblasti ochrany životného prostredia Ing. Marcel Trnovský, ktorý si prizval na konzultácie a merania dendrológa Ing. Radoslava Požgaja, PhD., dlhoročného zamestnanca Štátnej ochrany prírody. Na všetkých hodnotených stromoch bolo realizované prístrojové vyšetrenie vnútorných pletív kmeňov v rovine predpokladaného najväčšieho zaťaženia – na báze, na hranici kmeňa a nasadenia koreňových nábehov prostredníctvom akustického tomografu a rezistografu

Kmeň stromu na úrovni parčíka po vyrúbaníKmeň stromu na úrovni parčíka po vyrúbaníKmeň stromu na úrovni parčíka po vyrúbaní

Znalec konštatoval, že stabilita stromov v chodníkoch pri domoch je v jednom prípade výborná až dobrá, pri dvoch stromoch zhoršená, pri ďalšom výrazne zhoršená a v jednom prípade silno narušená. Dva stromy susediace s parčíkom mali výbornú až dobrú stabilitu a jeden zhoršenú, pričom identifikované defekty sa dajú riešiť bežnými pestovateľskými zásahmi bez potreby špeciálnych stabilizačných zásahov. Na asanáciu odporučil iba jeden strom (č. 2 v jeho posudku / č. 10 podľa inventarizácie AWE ATELIÉR s.r.o.).

Obyvatelia pred tromi rokmi spísali tiež petíciu, ktorej cieľom bolo záchrana troch líp malolistých, susediacich s parkom, v dendrologickom posudku označených ako čísla 6, 7, 8, ktoré boli vo vyhovujúcom zdravotnom stave. „Na mestskom úrade nám prisľúbili, že tieto tri lipy ponechajú. Či sa cítime oklamaní? V neposlednom rade sa cítime sklamaní, že na meste sedia ľudia, ktorí sa nezmohli sa na žiadne alternatívne riešenie. Ale oni na tej ulici nežijú. Teraz tam musíme takto žiť my. Tie stromy boli živé a zdravé,“ konštatuje E. Ličková

 

V rámci prípravy rekonštrukcie Štúrovej ulice malo Mesto Piešťany v projektovej dokumentácii sadových úprav z dielne AWE ATELIER s.r.o. spracovaný dendrologický prieskum – inventarizáciu drevín.  V ňom sa píše: „Vzhľadom na nevyhovujúci technický stav vozovky a navrhované dopravné riešenie nie je možný iný postup, ako asanácia pôvodných drevín (17 ks) a ich nahradenie novou výsadbou.  5 stromov bude ponechaných v priestore ulice bez zmeny.“

Zdravotný stav bol podľa dostupnej tabuľky AWE ATELIER s.r.o. dôvodom pre výrub iba v troch prípadoch – stromy č. 5, 16 a 17 s percentom poškodenia 35%, 70% a 65%.

„Pre porovnanie týchto dvoch posudkov, z týchto troch stromov bol aj súdnym znalcom posudzovaný strom č. 5 pred predzáhradkou rodinného domu na Štúrovej 1 a percento jeho poškodenia vypočítal na základe meraní vo výške 11%. Nadhodnotenie percenta poškodenia vidíme u všetkých stromov, ktoré sú v tabuľke inventarizácie drevín, a ktoré súčasne hodnotil aj nami oslovený znalec. Rovnako je zvláštny fakt, že druh dreviny vzrastlých líp je podľa znalca lipa veľkolistá, Tilia plathyphyllos a nie lipa malolistá, Tilia cordata ako vuvádza AWE ATELIÉR s.r.o. vo svojej tabuľke,” hovorí Eva Ličková.

Podľa projektovej dokumentácie sadových úprav pre Štúrovu ulicu sa pri parčíku mali rúbať dva stromy, zostať mal len prvý v stromoradí od Štefánikovej ulice. Projekt hovorí o zachovaní mladých nedávno vysadených stromov. Napokon je však všetko inak a spílené boli všetky stromy okrem jedného.

V projekte sadových úprav sa píše, že lipa malolistá aj veľkolistá sú dlhoveké a majú relatívne dosiahnuteľný vek od 200 do 500 rokov. Ďalej autori z AWE ATELIER s.r.o uvádzajú: „V neposlednej rade stromy dožívajú svoj prirodzený vek štandardný pre ulice (cca 70 rokov), nie sú perspektívne a preto doporučujeme využiť aktuálnu úpravu komunikácie a zlúčiť ju s novou výsadbou uličnej aleje tým istým druhom stromu s užšou korunou vhodnou pre dnešné podmienky. Na miesto pôvodnej aleje bude vysadených 21 nových stromov druhu lipa veľkolistá – stĺpovitý kultivar (Tilia platyphyllos ´Fastigiata´ – dorastajúca do výšky cca 8 – 10 (15) m, šírka koruny cca 3 – 4 (5) m). 5 ks pôvodných stromov ( z toho 4 ks mladých stromov vysadených v posledných rokoch ) navrhujeme v priestore zachovať na pôvodných miestach, ak to bude technicky možné a neobjavia sa pri výkone stavebných prác technické prekážky ( zničenie koreňového systému a pod. ). “

V poslednej vete citácie možno hľadať oporu samosprávy, pre výrub mladých stromov.

Obyvatelia ulice majú k dispozícii komunikáciu s pracovníkmi mestského úradu podľa, ktorej to vyzerá, že samospráva má v pláne zachovať všetky tri vzrastlé stromy pri parčíku, takže nečudo, že momentálne nechápu, čo sa stalo.

Rozčarovanie na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva neskrývala ani poslankyňa Eva Rohoňová. Povedala, že s pracovníkmi úradu mala rozdiskutovaných viacero vylepšení projektu tak, aby sa zlepšila situácia pri vstupe do Základnej umeleckej školy a riešila aj zachovanie stromov v súlade s požiadavkami obyvateľov.  Zrazu sú stromy vyrúbané. Relevantnú odpoveď na svoje podnety nedostala. Zaráža ju takýto postup aj preto, že investícia sa robí z „vlastných“ zdrojov a nie z fondov, takže ako si Mesto Piešťany veci naprojektuje je na ňom a nemusí sa prispôsobovať  výzve dotačnej schémy.

„Že dá mesto náhradnú výsadbu? Áno, ale výsadbu líp veľkolistých, stĺpovitého kultivaru, ktoré, paradoxne podľa názvu, nedorastajú do veľkosti koruny stromov dnes už vypílených líp. Ale čo už, keď kus vyprahnutej zeme je pre mesto Piešťany viac, ako plnohodnotná koruna vzrastlých stromov. Bohužiaľ, ľudská hlúposť nemá hraníc a „bojovať“ proti nej, je v dnešnej spoločnosti veľmi ťažké. Zničili sme si sami kultúrne dedičstvo a považujem to za barbarstvo zo strany predstaviteľov  Mesta Piešťany. V 21. storočí, s modernými technológiami a v čase globálneho otepľovania,“ dodáva Eva Ličková.

Situácia na tejto ulici je už nezvratná a je mementom pre prípadnú rekonštrukciu ďalších piešťanských ulíc.

-th- Foto: -th-, -el-, -mt-

Populárne články