Aktuality
Na Sĺňave sa objavili chavkoše
Chavkoš nočný (Nycticorax nycticorax) sa volá chránený druh vodného vtáka, ktorého populácia na Slovensku tvorí len do 400 párov. Na Sĺňave zachytil krátke stretnutie s týmto plachým vtákom fotograf a milovník prírody Branislav Jakubec. Chavkoše sa väčšinou vyskytujú v Podunajskej nížine.
„Ani som netušil, že je to až tak vzácny a málo sa vyskytujúci druh vtáctva u nás, ja som dokonca objavil dvoch. Najskôr som si myslel, že to je malá volavka, ktorých hniezdi v Piešťanoch a okolí hodne, no po upozornení priateľov a preštudovaní literatúry som sa dozvedel, že to je práve chavkoš nočný,“ uviedol B. Jakubec.
Podľa zdrojov na stránkach ochranárov je Chavkoš nočný stredne veľký volavkovitý vták s kratším zobákom. Nie je prísne nočným vtákom, ako to naznačuje jeho názov vo viacerých jazykoch. Je často aktívny aj cez deň, hlučný v hniezdnych kolóniách. Počas letu sa ozýva silným jednoslabičným hlasom pripomínajúcim hlas žaby. Vtáky nocujú spolu vo veľkých skupinách na stromoch. Hniezdi v močiaroch a rybníkoch s bohatou vegetáciou, s kríkmi a so stromami. Kŕmi sa aj na pasienkoch, kanáloch a vodných nádržiach. Európska populácia zimuje v Afrike.
Chavkoš nočný je rozšírený hniezdič v strednej a južnej Európe. Za posledné desaťročia jeho populácia mierne klesla. Dnes má európska populácia mierne kolísavý charakter. Celkový počet hniezdiacich párov v Európe je asi 87 000. Krajiny s početnejšími populáciami sú Rusko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Taliansko a Francúzsko. Druh kategórie SPEC 3, stupeň ohrozenia D.
V rokoch 1980-1999 bol na Slovensku celkový počet hniezdiacich párov 100-400. Hniezdne kolónie chavkoša sa vyskytujú na Podunajskej nížine a na oboch projektových územiach. Stav ochrany na týchto miestach je priaznivý . V CHVÚ Senné hniezdi 70-130 párov, v CHVÚ Medzibodrožie asi 250-400 párov. (www.life-senne.sk)
Hlavnými faktormi, ktoré zredukovali počet kolónií a celkovú veľkosť populácie chavkoša nočného v projektovom území bolo zničenie mŕtvych ramien a podobných mokradí a zmenený vodný režim. Ďalším negatívnym faktorom je nedostatok potravy. Počas 20. storočia tu boli aj ďalšie a populácia bola výrazne vyššia. Chavkoš nočný sa zdá byť extrémne citlivý na pokles vodnej hladiny. Ochrana chavkoša nočného by mala pozostávať z obnovy vyschnutých riečnych ramien, zlepšenia potravnej ponuky (najmä ryby) a udržiavania pokoja v hniezdnych kolóniách. (www.broz.sk)
-inf-, foto a video: B. Jakubec