Connect with us

Aktuality

Na severe Piešťan chcú postaviť prevádzku na termochemickú recykláciu plastového odpadu

Na severnom okraji Piešťan chcú vybudovať prevádzku na termochemickú recykláciu plastového odpadu. Za zámerom stojí spoločnosť AGADORA z Trnavy, ktorá má však majiteľa z Piešťan. Recyklačné zariadenie a skládkové plochy plánujú vybudovať na parcele, kde sú momentálne uložené vyradené automobily, v tesnej blízkosti Biskupického kanála. Ročne by sa tu malo spracovať 8 až 10-tisíc  ton plastového odpadu a pneumatík. Výška investície je odhadovaná na 800 až 900-tisíc eur.

Published

on

Reklama

 

Aktuálne prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Enviroportál zverejnil dokumenty v piatok 8. decembra. Teraz by ich mala zverejniť aj piešťanská samospráva. Lehota na podanie pripomienok je 21 dní.

Reklama

Podľa správy pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie je predmetom navrhovanej činnosti je vybudovanie prevádzky pre termochemickú recykláciu odpadových polymérov. Vstupom do prevádzky majú byť odpadové polyméry, konkrétne v tomto prípade plasty a pneumatiky. „Tieto odpady sa v zariadení budú spracovávať vo vzájomnom zastúpení, pričom je však cieľom navrhovateľa primárne spracovávať najmä plasty. Predpokladá sa spracovanie odpadových plastov na úrovni okolo 80 % z celkovej kapacity zariadenia. V konkrétnom okamihu sa v zariadení môže spracovávať len plast alebo len pneumatiky,“ píše spracovateľ zámeru Ing. Juraj Musil, zo spoločnosti INECO.

Výstupom prevádzky má byť v prípade spracovania plastov pyrolýzny olej a tuhý zvyšok. Pri spracovaní pneumatík  pyrolýzny olej, tuhý zvyšok a procesný plyn.  Pyrolýzny olej je využiteľný na opätovnú výrobu primárneho etylénu a propylénu, teda vstupných surovín pre výrobu plastov. „Tuhý zvyšok je možné rovnako ďalej využiť v rade aplikácií. Procesný plyn, ktorý sa bude minoritne tvoriť pri spracovaní pneumatík bude zachytávaný a využitý pre energetické spracovanie v kogeneračnej jednotke, alebo elektrickom generátore,“ uvádza sa v zámere prevádzky.

Reklama

Podľa spracovateľov je navrhované zariadenie charakteristické takmer nulovými výstupmi, takže predpokladajú minimálne emisie znečisťujúcich látok do ovzdušia. V správe uvádzajú, že ročne bude treba z procesného plynu odstrániť cca 8,1 kg síry a 2,39 kg chlóru. „Prevádzka navrhovanej činnosti nebude za dodržiavania deklarovaného spôsobu manipulácie s odpadmi zdrojom zápachu ani iných výstupov. Ani samotná charakteristika vstupných odpadov nedáva za predpoklad tvorbu zápachov,“ hovoria spracovatelia zámeru.

Navrhované zariadenie má byť vyhotovené v kontajnerovom prevedení, pričom kontajnery sa majú osadiť na  novovybudované betónové pätky. V rámci   pozemku má byť situovaný aj zastrešený príručný sklad vstupnej suroviny a predpokladá sa tiež zriadenie administratívy a sociálneho zázemia. Nepočíta sa teda s rozsiahlymi stavebnými úpravami lokality, avšak má dôjsť k vybudovaniu rozsahovo malej spevnenej plochy, ktorá bude slúžiť na stáčanie procesnej kvapaliny do cisterien. Táto plocha má slúžiť ako bezpečnostný prvok, ktorý zabráni potenciálnym únikom do prostredia.

Technológia zariadenia na recykláciu plastov a pneumatík má byť umiestnená v kontajneroch.

Tomáš Hudcovič Grafika: Zámer navrhovateľov prevádzky

Reklama