Aktuality
Mráz spôsobil na ovocných sadoch a vinohradoch škody za viac ako 30 miliónov eur
V poslednej aprílovej dekáde bola časť strednej Európy silne zasiahnutá jarnými mrazmi, následkom čoho vznikli veľké škody, hlavne na ovocných stromoch a viniči. Najväčšie škody hlásia ovocinári z Rakúska, Balkánskej oblasti, Maďarska, Moravy a Slovenska. Jarné mrazy zasiahli celé Slovensko, pričom významné poškodenie je lokálneho charakteru a najmä v západoslovenskom kraji. Poškodených bolo takmer 1 700 ha ovocných sadov, čo je asi 70% produkčných výsadieb. Škody ovocinárov po mrazoch sa odhadujú na 15,8 miliónov eur a vinohradníci majú na viniči škody za 15,3 milióna. Firma Plantex vo Veselom pri Piešťanoch vyčíslila náklady na boj s mrazom a spôsobené škody na viac ako 2,5 milióna eur.
„Celkovo priame náklady na helikoptéry, parafínové sviečky, postreky, prikrývanie textíliami tvoria circa 1 milión eur. Vo firme Plantex máme podiel priamych škôd na úrode približne 10% z celého Slovenska, teda viac ako 1,5 milióna eur. Z tohto ťažšieho obdobia sa budeme spamätávať ešte niekoľko rokov. Ak by sme do protimrazovej ochrany neinvestovali 250 tisíc eur, mohli by sme prísť o takmer všetku úrodu. V tomto roku Vám teda ponúkneme ovocie v menšom množstve ako po minulé roky. Vynaložíme však maximálne úsilie aj v týchto sťažených podmienkach, aby sme Vám ponúkli chutné ovocie, s ktorým budete spokojní,“ hodnotí škody konateľ spoločnosti Plantex Marián Varga.
Meteorológovia dopredu vydali výstrahu nízkych teplôt, najnižšie teploty boli zaznamenané v okolí Piešťan -9,3°C, čo je v danom časovom období najnižšia teplota za posledných viac než 60 rokov. Protimrazovú ochranu vykonávali ovocinári v rámci Slovenska na ploche 550 ha, čo je 18% z produkčných plôch a 1/3 z plôch zasiahnutých mrazmi. Na Slovensku sa ovocinárstvom zaoberá takmer 400 subjektov, prevažne s menšími výmerami. Avšak účinnú protimrazovú ochranu vykonávalo iba 10 ovocinárskych subjektov, ktoré ale dopestovávajú významné množstvo ovocia.
„Predpokladali sme, že v Plantexe budeme zberať prvé jahody už okolo 20. mája. Kvôli jarným mrazom sa však termín zberu posunie asi o 10 dní. Samozber jahôd teda začne až niekedy v prvom júnovom týždni. Z prvej fázy, z takzvaného kráľovského kvetu býva najbohatšia úroda aj najväčšie plody. Tu nám mráz narobil najväčšie škody. Jahoda vytvára počas jedného mesiaca 3 až 5 kvetenstiev. Úroda z ďalších kvetenstiev je tiež ešte stále otázna, plody môžu byť malé, deformované, alebo ich počet bude menší. Na jahodách už dnes vidíme škodu vyše 100 ton (čo je asi 30% úrody). V Bučanoch budú postupne dozrievať odrody Clery, Jolly, Arosa a Darselect. Na jahodovisku v Borovciach to bude Clery, Jolly, Elianny, Asia a Sonata. Jahody teda určite budú, no ich počet bude podstatne menší,“ dopĺňa informácie Marián Varga.
Škody na jablkách odhaduje firma na 3 000 ton, teda asi 40% produkcie. Jablká na spodnej časti stromov zmrzli viac, čo vytvára nerovnomerné rozloženie plodov. Preto budú musieť ovocinári robiť v hornej časti väčšiu prebierku plodov a dúfať, že aspoň tieto nebudú mať veľké poškodenie a deformácie. Na jablkách môžu sekundárne vzniknúť prstence, mrazové trhliny, mapy či hrdza.
Ohrozené môžu byť najmä dodávky do obchodných reťazcov. V takýchto prípadoch môže konkurenčný vzťah napríklad jabĺk dopestovaných v Poľsku vytláčať slovenské jablká z trhu, keďže tento mráz bol iba lokálneho charakteru. Skúsenosti s embargom v Rusku, kedy sa obchodné reťazce správali prísne trhovo a často využili dumpingové ceny dovozových jabĺk, ktoré boli silno dotované z prostriedkov Európskej únie a národných vlád. Často bol výsledkom predaj jabĺk pod výrobné náklady, teda predaj s veľkou stratou. Podobná situácia sa kvôli mrazom môže zopakovať aj tento rok.
-lt/Zdroj: Platex, Marián Varga/Foto: Plantex, archív-