Aktuality
Motoristická jeseň – na čo by ste nemali zabudnúť, ale aj čo robiť ak zrazíte zviera
O tom, že jeseň je v prírode pomerne obľúbenou časťou roka a že sme do nej už zdá sa „prehupli“, asi nikoho netreba presviedčať. Iný je ale pohľad motoristov, pre ktorých je jeseň už akousi predzvesťou blížiacej sa zimy a tým aj sťažených podmienok na našich cestách. Svoje o tom vedia aj dopravní policajti, ktorí v tejto časti roka zvyčajne riešia aj viac dopravných nehôd spôsobených vodičmi, ktorí pozabudnú na jeseňou zmenené podmienky na cestách.
Klimatická zmena
Pre leto typické dlhé slnečné dni, ráno ideálne počasie na jazdu, sú už za nami. Najvyšší čas pripraviť sa na sťažené podmienky na jazdu. Dážď a hmla znižujú viditeľnosť a mokrá vozovka zase zvyšuje pravdepodobnosť, že sa vozidlo dostane do šmyku a možnej následnej dopravnej kolízie. Preto základným pravidlom v sťažených podmienkach je prispôsobiť najmä rýchlosť a techniku jazdy svojim schopnostiam a poveternostným podmienkam. S jeseňou však idú ruka v ruke aj ďalšie nástrahy, ktoré môžu vodičom spôsobiť nepríjemnosti na cestách.
Prišiel čas používať stretávacie svetlá
V súvislosti s jesennými dňami je dobré si uvedomiť aj skutočnosť, že často sychravé počasie spojené s hmlami a oveľa slabšie svetelné podmienky limitujú správanie sa na cestách. Vodiči áut by mali viac využívať skôr „stretávacie“ osvetlenie ako prvky „denného“ svietenia, ktoré robia vozidlo viditeľným iba spredu. Stretávacie svetlá však umožnia, aby vás dobre videli aj vodiči za vami!
Dobrá rada chodcom a cyklistom v tomto období znie, myslieť na to, že sa skôr stmieva. Stávajú sa preto na cestách výrazne menej viditeľnými. Preto je veľmi dôležité zahodiť zbytočný ostych, myslieť hlavne na svoju bezpečnosť a dobrú viditeľnosť na okrajoch ciest. Snažte sa byť dobre viditeľní. Rôzne reflexné prvky na oblečení, na bicykloch, či na taškách v tom môžu veľmi pomôcť.
Pozor na zver na ceste
K jesennému obdobiu neodmysliteľne patrí aj lesná či poľná zver. Objavuje sa pri cestách spravidla v ranných hodinách, keď sa stmieva a v čase dopravných špičiek. Preto by vodiči na miestach, kde je veľká pravdepodobnosť, že sa zver na ceste objaví, mali byť mimoriadne opatrní. Preto radíme, že ak sa už zviera dostane na vozovku, nesnažte sa mu vyhnúť vo vysokých rýchlostiach. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa horšie, ako samotná zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici.
Ak vodič zrazí poľovnú zver a tá tvorí prekážku v cestnej premávke, musí ju označiť výstražným trojuholníkom. Následne treba zavolať políciu, ktorá informuje príslušné združenie, či už poľovné združenie, štátnu ochranu prírody alebo správcu cestnej komunikácie.
Neodporúčame dotýkať sa zvieraťa a v žiadnom prípade ho nedávať do auta. Ak sa preukáže neoprávnené prisvojenie cudzej zveri, takéto konanie je možné kvalifikovať ako trestný čin pytliactva, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.
Dávajte na seba pozor a jazdite bezpečne!
mjr. Ing. Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ