Connect with us

Aktuality

V minulom roku zahynulo na cestách 242 ľudí, nehôd bolo 13 507

Published

on

Reklama

V roku 2016 sa na slovenských cestách udialo dohromady až 13 507 nehôd, pri ktorých zahynulo 242 ľudí. Vyplýva to zo štatistík, ktoré minulý týždeň zverejnilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Z dlhodobého hľadiska má trend nehodovosti klesajúcu tendenciu a úmrtnosť pri nich bola v uplynulom roku druhá najnižšia za posledných 50 rokov. Opatrnosť by mali zvýšiť nielen vodiči, ale tiež chodci, ktorých zomrelo až 71, 49 z nich skonalo pri zníženej viditeľnosti. Polícia zverejnila aj informácie týkajúce sa pokút, od vodičov na nich vybrala približne 22 miliónov eur. 

vývoj počtu DNvývoj smrteľných nehôd

Reklama

tb-doprava-2016-kalinak-abel

Viceprezident PZ Ľubomír Ábel a minister Robert Kaliňák

Reklama

Minister vnútra oznámil, že aj v roku 2016 poklesol výber pokút na predbežnú sumu 22 miliónov eur. To je takmer o pätinu menej ako v roku 2015. „Slovenskí vodiči sú disciplinovanejší, omnoho zodpovednejší a uvedomujú si, že častokrát vo vozidlách vezú aj svojich rodinných príslušníkov,“ ponúkol vysvetlenie trendu. Zopakoval, že neplatí, že by mali policajti predpísaný objem pokút, ktorý majú vybrať. „Pokles pokút ma veľmi teší, najmä ak súvisí aj s poklesom úmrtí na cestách,“ uviedol Kaliňák. Polícia podľa neho bude preto uvažovať, že vodičov odmení ďalším znížením výšky pokút.

usmrtení celkovo

Počet usmrtených pri dopravných nehodách automobilov je medziročne nižší o 16, mŕtvych motocyklistov je o troch menej, cyklistov o štyroch a chodcov o deviatich menej. Priaznivé čísla Slovensko dosahuje aj napriek tomu, že sa za posledných desať rokov zvýšil počet evidovaných motorových vozidiel o viac ako milión (2.949.007 v roku 2016) a počet vodičov o 700.000 (3.466.023 v roku 2016).

vozidláEvidovaní vodiči

Najtragickejším týždňom na slovenských cestách bol 37. kalendárny týždeň, kedy zomrelo 12 ľudí. Žiadne obete na cestách, naopak, neboli v 10. a 14. týždni. Najviac smrteľných dopravných nehôd bolo v Žilinskom kraji (11), ktorý má aj najvyššiu celkovú nehodovosť v rámci SR. Najrizikovejšími okresmi sú Žilina, Nitra, Zvolen a Krupina. Polícia sa im bude podľa Roberta Kaliňáka osobitne venovať. Najviac smrteľných dopravných nehôd sa opäť odohralo na cestách prvej triedy (103), najbezpečnejšie boli, naopak, diaľnice (7) a rýchlostné cesty (7). Hlavnou príčinou vzniku smrteľných dopravných nehôd sa v roku 2016 stalo nevenovanie sa vedeniu vozidla, najčastejšie manipulácia s mobilným telefónom. Klesajúci trend má počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.

nehody alkohol-lt/Zdroj, foto a grafika: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky-

Reklama