Aktuality
Mesto a nemocnica chcú riešiť ploché nohy detí
Na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 20. októbra v priestoroch radnice, predstavili primátor Miloš Tamajka, riaditeľ Nemocnice Alexandra Wintera Štefan Kóňa a riaditeľka Základnej školy E. F. Scherera Gizela Talačová Projekt diagnostiky detskej plochej nohy. Jeho hlavným cieľom je diagnostikovať problémy s chodidlami v čo najskoršom štádiu už u detí v materských a na základných školách, aby sa predišlo náročným operáciám a dlhodobej rekonvalescencii. Do budúcnosti sú plánované spoločné projekty pre športovcov a seniorov.
„Táto spolupráca je naplánovaná na niekoľko etáp projektov. Prvý z nich je Diagnostika plochých nôh a chceme sa zamerať hlavne na žiakov základných škôl v meste Piešťany, prípadne aj na predškolské zariadenia a materské školy. Reakcia riaditeľov bola pozitívna, pretože je to niečo, čo môže výrazne pomôcť deťom po zdravotnej stránke. Pevne veríme, že aj rodičia tomu budú naklonení, pretože určite chcú mať zdravé deti a hlavne zachytiť skoré štádiá ochorenia. Takisto menšie deti až tak veľmi neriešia vzhľad ortopedických topánok, ktoré sú neprehliadnuteľné,“ povedal primátor Miloš Tamajka.
Približne polovica detí vo veku štyroch rokov má ortopedické problémy, o ktorých sa často nevie, pretože sa výraznejšie neprejavujú. to závažnejšie následky však môžu mať, keď sa zistia neskoro. V prvých štádiách ochorenia plochých nôh je dôležitá rehabilitácia i predpísanie ortopedickej obuvi. V neskorších fázach prichádzajú na rad operatívny zákrok, pri ktorom je do chodidla aplikovaná vstrebateľná skrutka vyrobená z kyseliny mliečnej. V najhorších prípadoch dokáže pomôcť technicky náročná osteotómia s dlhšou liečbou, ale množstvom komplikácií. Jednou z hlavných príčin plochých nôh je používanie nesprávnej obuvi.
„Skorá diagnostika plochonožia u detí vedie k rýchlejšej a efektívnejšej liečbe. Má menej komplikácií a kratšiu dobu liečenia. Na tejto chorobe je zákerné to, že tá noha nebolí, tie deti keď sú maličké tak veľmi veľa vydržia, to by sme si my dospelí ani nevedeli predstaviť. Prvými príznakmi je, že odmietajú dlhšiu chôdzu a po námahe môžu mať nohu bolestivú na vnútornej strane. Prístroj, ktorým robíme diagnostiku sa volá Podoskop a na zistenie stavu chodidla slúži Plantogram. V prvých štádiách stačí rehabilitácia a predpísanie správnej ortopedickej obuvi, neskôr už musí prísť operácia,“ vyjadril sa o nebezpečenstve a liečbe plochých nôh Štefan Kóňa.
Projekt diagnostiky detskej plochej nohy bude prebiehať v niekoľkých fázach a uskutočniť by sa mal až po jarných prázdninách. Prvou fázou bolo oslovenie riaditeľov základných škôl, ktorí budú následne s rodičmi riešiť informovaný súhlas s vyšetrením. Po zosumarizovaní podpisov a zistení počtu žiakov, ktorí sa zapoja, vyčlenia základné školy miestnosť a následne sa vykoná diagnostika, pričom čas na jedného žiaka je približne dve minúty. V prípade pozitívneho nálezu sa rodič telefonicky objedná a ďalšia diagnostika bude prebiehať v ortopedickej ambulancii.
„Mesto Piešťany je mesto kam sa chodí celý svet liečiť na pohybovú a opornú sústavu. Je vynikajúce, že sa začalo s takýmto projektom, lekári z nemocnice si nájdu čas, aby preventívne u detí zistili túto diagnózu, pretože prevencia je omnoho lacnejšia ako liečba. Dúfam, že rodičia toto privítajú a dajú nám informatívny súhlas, aby táto diagnostika u ich detí mohla prebehnúť priamo na školách,“ povedala Gizela Talačová riaditeľka Základnej školy F. E. Scherera.
-lt-