Aktuality
Maduničanka natočila video o koronavíruse v Singapure. Odporúča nepanikáriť
Maduničanka Ingrid Visolajská žije už tri roky v Singapure. V súvislosti s množstvom otázok, ktoré dostávala o tom, aký je život v Singapure počas koronavírusu, sa rozhodla natočiť video a podeliť sa s ostatnými o informácie ako Singapur bojuje s koronavírusom. Jej odporúčanie znie nepanikáriť.
Ingrid sa narodila v Bratislave, žila v Hlohovci a aktuálne jej rodina býva v Maduniciach. Ona sama je už 15 rokov v zahraničí. Zhruba šesť rokov strávila v Londýne, päť v Taliansku, rok v Dánsku a tri v Singapure. Pracuje ako konzultantnka v energetickom sektore a pomáha ázijským energetickým a obchodným firmám vytvoriť a implementovať investičné stratégie. Okrem toho sa venuje cestovaniu, pričom tvorí videá pod menom „Ingrid on the go„.
V polovici februára zverejnila video v angličtine o tom ako Singapur bojuje s koronavírusom. Pred dvomi dňami uzrela svetlo sveta aj slovenská verzia. „Po mnohých správach a otázkach o tom, aký je život v Singapure počas koronavírusu, som sa rozhodla podeliť sa o niekoľko príkladov ako krajina bojuje s nákazou. Myslím, že urobili všetko, čo mohli a netreba panikáriť. Toto video zdieľam, lebo si myslím, že veľa krajín môže niektoré z opatrení tiež adaptovať vo svojom regióne a zobrať si príklad zo Singapuru,“ napísala Ingrid. Podľa jej slov Singapur bojuje s koronavírusom úspešne.
Aké opatrenia prijali v Singapure, aby zabránili šíreniu vírusu?
V krajine, kde žije 5,6 milióna ľudí, bolo potvrdených 90 prípadov nákazy. Takmer ihneď po prepuknutí vírusu Singapur uzavrel svoje hranice, takmer všetkým zahraničným cestujúcim z Číny. Tí, ktorí majú trvalý pobyt v Singapure a navštívili Čínu, boli na 14 dní umiestnený do karantény. V Singapure umiestnili do karantény všetkých, ktorí prišli do styku s ľuďmi, u ktorých sa potvrdila nákaza. Krajina rozdala milióny masiek zadarmo a pridelila štyri masky na každú domácnosť. Ďalším krokom bola dezinfekcia a vyčistenie verejných priestorov vrátane sídlisk, či reštaurácií. Obyvateľom bolo umožnené viac pracovať z domu. Pred vstupom do kancelárii bola zavedená kontrola teploty. O všetkých opatreniach boli obyvatelia informovaní prostredníctvom špeciálnej skupiny na Whatsapp.
„K 26. februáru bolo v Singapure viac ako 90 potvrdených prípadov, z ktorých sa okolo 60 už úspešne vyliečilo. Aj keď veľa prípadov bolo v kritickom stave, vďaka špičkovému zdravotníctvu ani jeden pacient zatiaľ nezomrel,“ dodáva Ingrid a konštatuje, že panika určite nie je riešením situácie.
Dôležité je však aj, že ak Singapurčania porušia stanovené opatrenia, ako je napríklad karanténa, sú prísne potrestaní 6 mesiacmi väzenia, alebo pokutou v prepočte vo výške približne 6500 eur. „Ak poruší dané opatrenia cudzinec, tak okrem pokuty je tiež natrvalo vyhostený z krajiny bez možnosti návratu. Singapur ma pravidlá prísne stanovené a preto je tu poriadok, bezpečie a v podstate žiadna kriminalita. Ak niekto tieto pravidlá poruší tak sa s daným človekom vôbec nehrajú,“ uzatvára Slovenka žijúca v tejto krajine.
-th-