Connect with us

Aktuality

Keď šéf Horezzy dokončí Granit, rád by sa pustil do Slovanu

Published

on

Reklama

Areál bývalého Vojenského kúpeľného ústavu na Teplickej ulici, dnes Hotel Granit, Kúpeľný ústav F. E. Scherera Piešťany, prechádza veľkou premenou. Ako nám prezradil Stanislav Brečka, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Horezza, pod ktorú zariadenie patrí, kúpeľnú časť napojili na nový vrt so 40-stupňovou, silne mineralizovanou vodou, priestory ubytovacej časti zvnútra i zvonku zrekonštruovali, otvorili novú kaviareň…Sprístupnenie pre verejnosť čaká aj oba bazény, okolie dostáva vynovený vzhľad na spôsob anglickej záhrady, a nedávno pribudla v meste atrakcia, ktorú prevádzkujú – koč, ťahaný koňmi.  Ambície šéfa Horezzy, ktorý pôsobil tiež ako bankár, či maklér na newyorskej burze, tým však nekončia. Po rekonštrukcii areálu by sa veľmi rád pustil napríklad do obnovy hotela Slovan, samozrejme, ak sa mu podarí dohodnúť s kúpeľmi.

Horezza Koč (2)Spoločnosť Horezza, akciovka so 100-percentnou účasťou štátu, vznikla zlúčením niekoľkých ubytovacích zariadení rezortu obrany, ku ktorým patril aj areál kúpeľného ústavu v Piešťanoch. Stanislav Brečka do spoločnosti vstúpil ako krízový manažér a pôvodne mal pripraviť likvidáciu malej vojenskej zotavovne Smrekovica v srdci Veľkej Fatry. Ako spomína, keď zbadal jej potenciál, divokú prírodu, rozhodol sa ju zasanovať. Pod jeho vedením sa premenila na úspešný hotel Granit (dostal meno podľa skaly, na ktorej stojí) a nasledovali zmeny v celej akciovke. „Mal som ju vyčistiť od všelijakých nánosov, nevýhodných zmlúv, dodávateľských faktúr,  hrozilo tam niekoľko súdnych sporov, spoločnosť bola veľmi zadĺžená, chýbali jej finančné zdroje, mala zle nastavený systém, žiadnu víziu, ľudia zarábali málo a chýbala im motivácia,“ vymenováva nedostatky, s ktorými sa musel vyštudovaný ekonóm i právnik popasovať.

Reklama

 

Vzal ich však ako výzvu. „Chcel som dokázať, že aj štát môže byť dobrý hospodár. Že nezáleží na tom, kto je vlastník, ale na schopnostiach manažéra. Chcel som ukázať, že aj zo straty sa dá urobiť zisk,“ tvrdí bývalý finančný maklér, ktorý sa vďaka svojej pracovitosti dostal až na Everest finančného sveta – newyorskú burzu. Počas troch rokov sa mu podarilo zariadenia Horezzy vyviesť z červených čísel, dnes hospodária so ziskom a spoločnosť viac využíva vlastný potenciál a otvorila sa všetkým druhom zákazníkov.

Reklama

Horezza (11)
Hoci Stanislav Brečka priznáva, že na začiatku mu pomohli aj skúsenosti a kontakty z bankového sektora, väčším problémom ako financie boli a ešte sú – ľudia. „Niektorí nechápu súvislosti, stále si myslia, že im nejako ubližujete,“ otvára boľavú tému šéf akciovky, ktorý sa zároveň hrdí tým, že ako zamestnávateľ vybudoval pre zamestnancov špeciálny systém pilierov. Jedným z nich je napríklad platená materská dovolenka.  „Ak idú naše ženy na materskú, dva roky im platíme plný plat, bez ohľadu na to, na akej sú pozícii. Podmienkou je minimálne dva roky u nás pracovať, a keď sa vrátia z materskej, jeden rok ešte zostať,“ vysvetľuje. „Tým chceme dosiahnuť, aby sa spojila rodina s kariérou. Tiež nám záleží na tom, aby boli ľudia vzdelaní, platíme im plné štipendiá na vysokých školách na Slovensku. Máme už dvanásť zamestnancov, ktorí externe študujú a učia sa aj v pracovnej dobe.“ Všetkým, ktorí potrebujú pri svojej práci cudzie jazyky, zasa preplatia kurzy. No ako tvrdí, nič nie je zadarmo a aj výhody si zamestnanci musia zaslúžiť.
Prvým krokom, ktorý urobil pre rozvoj areálu v Piešťanoch, bolo navŕtanie nového prameňa. „Povolenie ležalo v šuplíku a za dva týždne by bolo padlo,“ spomína generálny riaditeľ. „Vrt tu fungoval, ale jeho prietok bol taký nizučký, že sme na ňom vlastne prerábali. Dnes máme nový so 40-stupňovou vodou a obrovskou mineralizáciou, jeden z najkvalitnejších v Piešťanoch. Chceme ho použiť aj pre vonkajší bazén.“ Oba bazény majú v pláne otvoriť i pre verejnosť. „Vnútorný sme museli zavrieť aj kvôli statike. Dali sme ho dolu a vysúťažili nový, nádhernú kombináciu dreva, skla a kameňa. Trochu sme zvýšili dno, aby sa tam mohli kúpať aj neplavci. Ale bude mať už všetko, čo treba – sprchy, šatne, upravené tak, aby sa hodili k celému zdravotníckemu úseku,“ pokračuje Stanislav Brečka. Vnútorný bazén meria na dĺžku 20 metrov, vonkajší je 25-ka. „Ten je v poriadku, ale upravujeme jeho okolie,“ vysvetľuje. Zároveň finišujú s rekonštrukciou kúpeľnej časti, kde plánujú samostatný vstup i recepciu. Okrem zdravotníckych služieb budú v tejto časti ponúkať aj napríklad thajské masáže, kryokomoru či ďalšie služby.

Horezza Koč (1)
„Chceme urobiť celú štruktúru služieb tak, aby si hosť mohol vybrať. Príde do krásneho zámočku, v ktorom dostane rôzne vlastné produkty značky Granit, ako špeciálne namiešané čaje, kávy, čokoládky…Máme svoj časopis Horezza, ktorý ako jediní posielame na všetky naše ambasády. Sme malá spoločnosť, ale práve preto chceme, aby sa u nás ľudia cítili ako doma, hostia, pacienti aj  zamestnanci. Naša vízia vychádza z toho, že sme otvorení pre všetkých,“ tvrdí šéf v súčasnosti už tretej najväčšej hotelovej siete u nás, ktorá funguje pod značkou Granit a jej mottom je: „Váš domov mimo domova“.

Horezza Koč (4)

Nedávno k ich ponuke v piešťanskom kúpeľnom ústave pribudla zaujímavá atrakcia – koč ťahaný koňmi. Vlastne dva – jeden tmavý s párom bielych paríp a druhý svetlý s čiernymi huculkami. „Sú to originál francúzske koče, ale užšie, aby nezavadzali na cestách, aby sa ľudia v nich cítili príjemne. Vôbec to nebolo jednoduché, trvalo nám asi tri štvrte roka, kým sme všetko logisticky zvládli, nechceli sme nič repasované, ale zháňali sme originálnych výrobcov. Máme vysoko profesionálnych kočišov a kone, ktoré prešli špeciálnym výcvikom,“ vysvetľuje S. Brečka. Koče by mali premávať pravidelne, z vopred určených zastávok, za každého počasia a je možné si ich aj objednať na súkromné akcie.

Horezza Koč (11)
Hoci rekonštrukčné práce na piešťanskom komplexe ešte neskončili, riaditeľ už rozmýšľa nad ďalšími výzvami: „Plánujeme napríklad taliansku záhradnú strešnú čitáreň, takú „záhradu prorokov“. Vojdete, zaplatíte nejaký poplatok, dostanete kávu alebo čaj a k dispozícii budete mať knižnicu klasickej literatúry. Môžete si čítať priamo tam, v tieni zelene alebo si knihu vziať domov a keď ju nevrátite, tak vám ju len aplikácia odpíše z účtu.“

Slovan
Stanislava Brečku k Piešťanom však neviažu len súčasné profesionálne vzťahy, ale aj spomienky na jeho osobné začiatky. Práve tu sa ako gymnazista zoznámil s prácou v hoteli. Brigádoval v Edeni, Magnólii a zažil mesto z čias jeho najväčšieho rozkvetu. Myslí si, že Piešťany dnes opäť treba oživiť. I preto sa s rekonštrukciou kúpeľného ústavu F. E. Scherera neuspokojí a trúfol by si napríklad na znovuotvorenie Slovanu. „Chceli by sme ho zrekonštruovať. Už sme opravili štyri hotely a toto by bola čerešnička na torte,“ myslí si. Hoci s kúpeľmi zatiaľ Horezza nerokovala, predseda predstavenstva má predstavu napríklad zmluvy o prenájme na sto rokov. „Ak by boli ochotní nám ho prenajať, dokázali by sme budovu opraviť, sme silná spoločnosť,“ tvrdí S. Brečka, ktorý si vie predstaviť, že by pamiatka mohla znovu plniť svoj účel. „Slovan je nádherný hotel a miesto, kde sa nachádza, by fungovalo ako veľké lákadlo – priamo  v centre, na brehu rieky , v parku…Keď sa všetko toto správne prepojí, musí to vyjsť,“ verí svojim plánom generálny riaditeľ.

Horezza (9)
Do života v Piešťanoch sa chcel zapojiť i prostredníctvom Rezortu Piešťany, kde ponúkol členom niektoré služby, zatiaľ sa však podľa neho bez veľkej odozvy. Preto rozmýšľa i nad založením vlastnej asociácie hotelových zariadení. Jej členom by garantovala Horezza právny, marketingový aj účtovnícky servis, ako i propagáciu v zahraničí. „Chceme ponúknuť aj franšízu, z určitej časti zabezpečíme know-how či časť klientely,“ hovorí. Partneri im ale musia garantovať úplne transparentné podnikanie, založené na trhových princípoch.

Ing. JUDr. STANISLAV BREČKA, LL.M, PhD. (1965) je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti HOREZZA, a.s. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor Obchodná fakulta, doktorát z ekonómie získal na svojej alma mater z oblasti financií a riadenia národného hospodárstva. Po rokoch, strávených v bankovníctve a financiách, pracoval na Wall Street ako burzový maklér. K ekonomickému vzdelaniu pridal štúdium práva, pričom magisterské štúdium ukončil paralelne aj na Viedenskej univerzite, kde získal titul LL.M. Právnické vzdelanie zavŕšil doktorátom. Ako krízový manažér pomohol úspešne zrevitalizovať viacero spoločností a od 1.7.2013 stojí na čele akciovej spoločnosti HOREZZA, a.s.  Je autorom filozofie, stratégie a “corporate identity” spoločnosti, takisto i tvorcom vlastného sociálneho a motivačného programu pre zamestnancov Horezzy. (Zdroj: granithotels.sk)

Adriana Drahovská, foto: Lukáš Turňa,www.horezza.sk. Článok bol autorizovaný S. Brečkom.

Reklama