Aktuality
Info tabule v Malej vrbine upozorňujú na jej vzácnych obyvateľov
Kúsok zdanlivo bezvýznamného porastu medzi Poliklinikou a Sídliskom Adam Trajan je plný života. Ide o zvyšok pôvodnej prírodnej krajiny, v minulosti typickej pre územie nášho mesta.
Od utorka 10. júna na tento fakt upozorňujú informačné tabule, ktoré pri vstupoch z oboch strán osadili aktivisti z občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Ešte predtým brigádnici vyzbierali odpadky z časti tohto územia. Vďaka úsiliu Rastislava Gabloviča bola výroba tabúľ financovaná z fondov Európskej únie, prostredníctvom projektu Komprax. O ich obsah sa postaral krajinný ekológ Peter Tremboš.
„Dopoludnia sa uskutočnili za pomoci piešťanských skautov z 80. zboru Ginko aktivity pre deti zo ZŠ F.E. Scherera. Tie na začiatku absolvovali krátku prednášku o Malej vrbine a o recyklácii a potom nasledovali pohybové aktivity – skákali vo vreci, tancovali podľa znakov, ale taktiež pomohli vyzbierať odpadky v blízkom okolí. Skauti následne pomáhali i s výkopom jám, pre informačné tabule,“ hovorí dobrovoľník Rasťo Gablovič.
Popoludní sa uskutočnilo slávnostné otvorenie malého náučného minichodníka spolu s prechádzkou a prednáškou Petra Tremboša. „Z tejto krajiny nikto nechce vyháňať človeka, ale hľadať kompromis medzi prírodnými hodnotami a rozumným využitím tohto priestoru. Ten je cenný nielen preto, že sa tu zachovali niektoré zákonom chránené druhy rastlín a živočíchov, ale aj preto, že je to akási pamiatka na to, ako vyzeral tento priestor za čias našich dedov, keď ešte neboli vybudované hrádze a Váh sa rozlieval do okolia,“ povedal na úvod prednášky odborník.
Napriek blízkosti frekventovanej cesty majú návštevníci Malej vrbiny pocit, ako keby boli v divokom lese. Na pomerne malom priestore sa nachádza bohatá flóra a fauna.
REKLAMA
Ornitológ Erich Kubica vymenoval a ukázal účastníkom asi dve desiatky operencov, ktorých prítomnosť v Malej vrbine dokumentoval: „Veľmi vzácny vták, ktorý je dnes už málokde vidieť a hniezdi v tejto oblasti, je Kúdelníčka lužná. Sú to vtáky, ktoré si robia špeciálne visiace vakové hniezda.“
„Teší nás, že na otvorenie prišli takmer tri desiatky ľudí, ktorým nie je osud tohto biocentra ľahostajný. Informačné tabule majú prispieť k zvýšeniu povedomia širokej verejnosti o hodnote Malej vrbiny a tým aj k jej ochrane,“ vysvetľuje Jozef Malík, predseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Vlastníci časti pozemkov totiž žiadajú o zmenu územného plánu na plochy zariadení športu a rekreácie. Proti tomu sa postavil napríklad Krajský úrad životného prostredia Trnava. Podľa niektorých majiteľov, ktorých pozemky nie sú zahrnuté do zmeny územného plánu, sú porušované ich vlastnícke práva. Odmietajú, aby ich pozemky slúžili na venčenie psov a to, že s nimi pre stanovenie biocentra, nemôžu nakladať, tak ako by chceli. V utorok prítomnej verejnosti vysvetlili svoje postoje s tým, že sú za zachovanie lokality a chcú hľadať zákonné riešenia na ochranu svojich práv a dohodu s Mestom Piešťany. Predseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany Jozef Malík, ktorý je zároveň aj mestským poslancom, im prisľúbil iniciovanie stretnutia s členmi zastupiteľstva a pokus o nájdenie riešenia.
Text a foto: mp