Aktuality
Filmový festival Cinematik sa skončil, v nedeľu vyhlásili víťazné filmy
Šesťdňová filmová oslava je na konci. Festival Cinematik od utorka 12. do nedele 17. septembra ponúkol 104 filmov. Podľa neoficiálnych informácií prekročila návštevnosť festivalu hranicu 13-tisíc divákov. Napriek početným projekčným miestam boli všetky sedadlá obsadené, usporiadatelia ich preto plánujú budúci rok ešte rozšíriť.
V súťažnej sekcii Cinematic.doc zvíťazil film Diera v hlave. Režisér Robert Kirchhoff ho pripravoval viac ako desať rokov. „Ja si témy nevyberám alebo ak si ich vyberám, tak si ich vyberám podvedome. Témy ku mne prichádzajú. Pre mňa je vždy dôležité čeliť téme ako výzve. Ak sa rozhodnem pre nejaký film, je to aj kvôli mojej vlastnej zvedavosti. Zistil som, že téma rómskeho holokaustu je dlhé roky marginalizovaná a mňa zaujala nielen ako filmára, ale aj ľudsky.“ Autor tvrdí, že v ňom film zanechal akýsi bližšie nepopísateľný odtlačok. „Osobne si myslím, že je to môj najlepší film. Keď tak rozmýšľam a vraciam sa k tomu, čo som všetko zažil a cez čo som prešiel, zisťujem, že by som to ani inak neurobil, ako je to vo finálnej verzii,“ dodal Kirchhoff.
Cenu primátora mesta Piešťany získal Miro Remo za film Richard Müller: Nespoznaný. Film spracováva najmä tienisté stránky života Richarda Müllera. „Inšpiráciou pre nás bola mimo toho bujarého obdobia, ktoré sme sledovali v televízii, aj jeho tvorba, ktorá bola neuveriteľne úprimná a veľmi intímna. Dokázala konkurovať zahraničnej produkcii v mojom discmane. Sformoval niekoľko mojich životných pocitov. Keď som stál pred otázkou, koho sportrétovať, o ktorej osobnosti urobiť dokumentárny film, Richard Müller sa ukazoval ako veľmi vhodný adept skrz nadšenie, ktoré vo mne vyvolal,” prezradil režisér filmu Miro Remo. Podľa Müllerovho blízkeho priateľa a spoluautora filmu Mareka Kučeru je spevák veľmi ľudský a citlivý človek: „Ako vie byť tichý, tak vie byť aj veľmi vtipný, nie teda len smutný, ako si ľudia myslia. Vtipnú časť sa nám do filmu nepodarilo dostať, ale možno v tom období, keď sme nakrúcali, akurát nemal až taký zmysel pre humor.”
Za najlepší hraný film bol vyhlásený psychologický film Julie Ducournau s názvom Raw.
Cenu divákov získala dráma poľskej režisérky Marie Sadowskej Umenie milovať.
Atraktivita filmového festivalu z roka na rok rastie. „Tento ročník hodnotím veľmi pozitívne, pretože pre nás sú dôležité faktory, že prídu ľudia na festival a že máme dobré filmy. Táto kombinácia sa podarila už vo štvrtok, piatok, kedy sme mali predaných viac akreditácií ako vlani za celú dobu festivalu,“ povedal člen programového tímu Peter Konečný.
Výhodou, ktorá každoročne láka organizátorov Cinematiku do Piešťan, je podľa Konečného blízkosť k Bratislave. „Máme toto mesto radi. Myslíme si, že kúpeľné mesto s tými sálami, ktoré aktuálne má, je postačujúce, no zároveň budúci rok by sme chceli rozšíriť premietanie do iných priestorov. Postupne chceme obsadiť Piešťany podobne ako karlovarský festival, ktorý naozaj obsadil celé Karlove Vary a hrá pomaly už aj na záchodoch, keďže už došli možnosti,” uzavrel Peter Konečný.
-vv-