Connect with us

Aktuality

Do Striebornice už preniesli stovky ropúch

Teplé počasie predošlých spôsobilo mohutný ťah ropúch zo zimovísk do nádrže Striebornica nad Moravanmi nad Váhom. Nasledujúce chladné dni ho zrejme čiastočne pribrzdia. Dobrovoľníci už preniesli cez cestu stovky žiab.

Published

on

Reklama

Počas minulej soboty si množstvo ľudí doprialo blatovú výzvu a prišlo pomôcť so stavaním zábran. Ku Striebornici okrem domáci z Moravian zavítali aj hostia z Piešťan, Serene, Leopoldova, Galanty a Hlohovca. Prácu mali oproti minulosti o niečo jednoduchšiu, keď organizátori stavania na značnej časti vyorali brázdu, do ktorej sa vkladá zábrana, deň vopred. „Ľudí prišlo dostatok na to, aby sme za tri hodinky spravili celú prácu a to napriek stálemu mrholeniu. Veľké ďakujem patrí každému, kto prišiel a pomohol, či už bol malý, alebo veľký,“ hovorí Jakub Hamšík, ktorý prenosy žiab aktuálne pri Striebornici koordinuje a organizuje.

Reklama

V nedeľu a začiatkom týždňa už ťah bežal naplno. Radovan Jambor napríklad informoval v skupine Záchrana ropúch – Striebornica – Moravany nad Váhom na sociálnej sieti, že v nedeľu traja „zberači“ preniesli za dve hodiny 400 žiab. Ďalšia rodinka zdieľala správu, že pri dvestovke už prestali počítať.

Ak sa aj vy vydáte v nesledujúcich dňom pomôcť prírode a ropuchám, či skokanom, aby neskončili pod kolesami áut je dobré vedieť zopár zásad. Ropuchy sa prenášajú primárne spoza zábrany od poľa cez cestu k vode. Vhodné je ich pri zbieraní vložiť do vedra a tak preniesť cez cestu, kde sami dávajte pozor, aby ste neskončili niekomu na kapote. Ropuchy sú najaktívnejšie večer a za súmraku. Zber s čelovkami na hlave má svoje neopakovateľné čaro.

Reklama

„Zbierať môžete aj na ceste smerom hore Výtockou dolinou k Ville Judita a na parkovisku pod chatovou oblasťou. Druhé miesto je vzadu za domovom dôchodcov a po druhej strane priehrady pod chatami, veľa ich nájdete aj na rohu pri hrádzi,“ upresňuje miesta, kde sa ropuchy vyskytujú koordinátor Jakub Hamšík.

 

„Ropuchy môžete chytať aj holou rukou, ale komu je nepríjemné, môže si dať rukavice. Občas nájdete, že si samička nesie na chrbte nápadníka už z lesa, keď je jeden je všetko OK. Ak ich je viac, opatrne ich oddeľte. Mohli by svoju ropušiu nevestu zo samej lásky utopiť. Keď nájdete ropuchu ktorá je mokrá, kožu má pekne vyťahanú po wellnese vo vode a smeruje od vody smerom hore do hory, zoberte ju a zaneste hore na lúku. Pomôžete jej,“ dodáva J. Hamšík.

O svoje zážitky zo zbierania sa môžete podeliť zdieľaním v skupine Záchrana ropúch – Striebornica – Moravany nad Váhom.

-th- Zdroj: Záchrana ropúch – Striebornica – Moravany nad Váhom Foto: Jakub Hamšík

Reklama