Aktuality
Do Elektrárne Piešťany sa vrátili historické stroje, vo virtuálnej realite
Bývalá piešťanská obecná elektráreň slúžila pôvodnému účelu až do 90. rokov minulého storočia. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou a medzinárodne ocenená rekonštrukcia ju premenila na kultúrne a spoločenské centrum s názvom Elektrárňa Piešťany, ktoré je nielen pokladom Piešťan, ale celého Slovenska. Vďaka projektu Okná do minulosti a budúcnosti sa teraz môžu návštevníci Elektrárne vrátiť v čase a pozrieť si aj také strojové vybavenie, ktoré sa už v budove nenachádza.
Virtuálna a rozšírená realita oživí v Piešťanoch dávnu históriu slávnej miestnej elektrárne. Projekt s názvom Okná do minulosti a budúcnosti prináša príbeh elektrárne aj elektrárenského sektora v pútavom vizuálnom spracovaní, ktoré zaručene vtiahne každého návštevníka. Na projekte Krajskej inovačnej a rozvojovej agentúry (KIRA) spolupracoval tím Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, ktorý sa podieľal i na medzinárodne uznávanej a ocenenej rekonštrukcii elektrárne. Projekt podporila aj oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.
„Príbeh piešťanskej elektrárne má viac ako sto rokov a teraz bude vyrozprávaný modernými technológiami,“ informuje Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Rezortu Piešťany. „Návštevníci sa budú môcť vďaka interaktívnym tabletom pozrieť do minulosti aj budúcnosti, vypĺňať elektronické kvízy, sledovať časovú os, hrať interaktívne hry alebo hľadať skryté informácie v priestore Elektrárne. Virtuálne prvky sa dajú obmieňať podľa potreby návštevníkov. Prehliadka priestorov tak dostáva nový, futuristický rozmer. Elektrárňa Piešťany vďaka tomuto projektu opäť potvrdzuje svoje miesto medzi najväčšími atraktivitami nášho regiónu, ktoré pomáhajú rozvoju cestovného ruchu v oblasti pôsobnosti našej organizácie.“
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič oceňuje okrem atraktivity aj vzdelávací rozmer projektu: „Spracovaný príbeh histórie takýmto spôsobom je nepochybne zaujímavý z hľadiska návštevnosti piešťanskej elektrárne, ako aj z pohľadu vzdelávania mladej generácie atraktívnou formou. Študenti môžu absolvovať komiksovú interaktívnu prehliadku v rámci školských programov, čo považujem za atraktívne a prínosné. Zároveň, interaktívna časová os je voľne dostupná záujemcom všetkých vekových kategórií. Na podpore tohto hodnotného projektu sa podieľa aj Trnavský kraj.“
Zástupca riaditeľa KIRA Marek Krnáč dodáva: „V rámci tohto projektu sme sa postarali o materiálovo-technické zabezpečenie vo forme najnovších okuliarov virtuálnej reality, príslušného vybavenia, o spracovanie a výrobu interaktívnej časovej osi s prvkami rozšírenej reality na vertikálnej časti hlavného schodiska. Predmetom projektu bola aj aktualizácia softvéru pre rozšírenú realitu do mobilných zariadení, aby mohli návštevníci vidieť 3D strojové vybavenie Elektrárne, ktoré sa v jej priestoroch už nenachádza. Okná do minulosti a budúcnosti vznikli s finančnou podporou KIRA v rámci Schémy pomoci pre oblastné organizácie cestovného ruchu. Prioritou KIRA je nielen podpora podnikania, ale aj sektorové inovácie v oblasti interpretácie kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu. V tomto prípade ide o podporu projektov v destinácii spravovanej Rezortom Piešťany. Mediálnu podporu poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj.“
„Návštevníkom Elektrárne ponúkame rôzne formy prehliadok,“ nadväzuje riaditeľka Elektrárne Piešťany Katarína Hallová. „Po priestoroch sa môžu prejsť sami alebo s lektorom, ďalej je tu interaktívna komentovaná prehliadka v rámci školských programov, interaktívna komiksová prehliadka, no a teraz je ponuka bohatšia o prehliadku s virtuálnou a rozšírenou realitou. Táto najnovšia forma je primárne určená na lektorované prehliadky a školské programy s asistenciou našich pracovníkov. Atraktívny program sa zameriava na históriu elektrárne a Piešťan v ére rozkvetu za čias rodiny Winterovcov.“
TS Rezort Piešťany, Foto: Martin Palkovič, Hrušo