Aktuality
Dnes v noci sa mení čas, nezabudnite si posunúť hodinky
Veľkonočný víkend so sebou prináša aj zmenu času, pospíme si o hodinu menej. Zimné mesiace pomaly doznievajú a jar nezadržateľne prichádza, pričom hodinky sme si naposledy prestavovali 25. októbra. Na Slovensku je letný čas trvalo zavedený od roku 1979, prvý krát si obyvatelia u nás túto zmenu otestovali už v roku 1916. Čas si tentokrát budeme posúvať o hodinu dopredu o 2:00 na 3:00, čo znamená, že vstávať budeme o hodinu skôr.
Väčšina smartfónov, počítačov, či novších televízorov vykoná zmenu času úplne sama. Na manuálne prestavenie času by mali myslieť hlavné tí, ktorí majú doma nástenné hodiny, či staršie mobilné telefóny. Hlavným dôvodom pre zavedenie letného času bola úspora energií a čo najväčšie využitie denného svetla. Posunutie súmraku tiež znížilo počet dopravných nehôd. Letný a zimný čas prináša problémy súvisiace s porušeným biorytmom, ale aj problémy s komunikáciou, či cestovaním medzi krajinami, kde zmenu času neaplikujú.
Zmena času je zavedená v Európe, väčšine Spojených štátov amerických a Kanade, v niektorých častiach Austrálie a napríklad aj v Mongolsku. Zaujímavosťou je, že letný čas bol v minulosti zavedený vo väčšine štátov sveta, ale Rusko, takmer celá Ázia a Južná Amerika od neho postupne upustili. Prvý, kto prišiel s myšlienkou zmeny času bol Benjamin Franklin, známy americký vynálezca, fyzik, štátnik a spisovateľ. Prvý návrh pochádza až zo začiatkov 20. storočia a vo svojej eseji s názvom The Waste of Daylight – Mrhanie denným svetlom ho prezentoval londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907. Na Slovensku bol letný čas po prvý krát použitý počas Prvej svetovej vojny v rokoch 1915 – 1916 a tiež v období 1940 – 1949.
-lt/zdroj: sk.wikipedia.org-