Aktuality
Dnes uplynulo 72 rokov od oslobodenia Piešťan
V utorok 4. apríla si pripomíname 72. výročie oslobodenia kúpeľného mesta. Predstavitelia Mesta Piešťany a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Piešťanoch si túto udalosť pripomenuli pietnym aktom, počas ktorého symbolicky položili vence k pamätníku osloboditeľom na námestí Slovenského národného povstania.
„To, čo dnes berieme ako samozrejmosť, mier a sloboda, bolo vykúpené krvou statočných a nevinných ľudí. Na území nášho okresu si boje vyžiadali viac než sto obetí z radov oslobodzovacích vojsk. Dnes tu stojíme preto, aby sme si nielen pripomenuli toto významné výročie, ale aj preto, aby sme vzdali hold pamiatke tým, ktorí sa o to zaslúžili,“ prihovoril sa prítomným primátor Piešťan Miloš Tamajka.
„Druhá svetová vojna bola nešťastím pre celé ľudstvo. Sama o sebe stála životy šesťdesiat miliónov ľudí. Ďalších tridsaťpäť miliónov ľudí bolo trvale zdravotne postihnutých. Za toto všetko môže neľudská ideológia fašizmu, ktorá bola postavená na rasovej neznášanlivosti a rasovej nadradenosti. Všade, kde pôsobila táto ideológia, to stálo ľudí životy. Preto bolo nesmierne dôležité túto ideológiu a jej nositeľov poraziť. Z hľadiska historickej pravdy treba však povedať, že aj Slovensko ako satelit fašistického Nemecka sa pridalo k tejto ideológii. Ku cti nášho národu však slúži to, že sa so zbraňou v ruke postavil na odboj v Slovenskom národnom povstaní,“ povedal Ivan Nosko, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Piešťanoch.
Slávnostnú atmosféru na námestí dotváralo hudobné vystúpenie speváčky Ivety Danielovej a huslistky Ivany Rohárovej zo Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch. Po príhovoroch nasledovalo kladenie vencov, ktoré hudobne sprevádzala Dychová hudba Inovčanka z Banky. Pred pamätníkom osloboditeľom sa poklonili okrem predstaviteľov mesta aj poslanci mestského zastupiteľstva, pracovníci mestského úradu a žiaci piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina s pedagógmi.
Ako bolo v príhovoroch spomenuté, s oslobodením mesta sa spájajú straty na životoch a majetku ľudí. Obyvatelia Piešťan prišli navyše o dve významné premostenia. Piešťanská kronika tieto dni opisuje nasledovne:
K dokonalému zničeniu Kolonádového mosta došlo dňa 2. apríla 1945 ráno o 7. hodine. Pri tom sa použilo také množstvo výbušnín, že nielen most bol zničený, ale boli poškodené aj okolité vily. Po výbuchu obyvateľstvo húfne vyjde k mostu a pohnuto, takmer so slzami v očiach díva sa na trosky, prach a dym, ktoré zahaľujú celé okolie.
Dňa 3. apríla 1945 je v Piešťanoch front. Na okraji obce, ba i v samej obci v záhradách, v parku, pri moste sú postavené delá. Delová paľba trvá celý deň. Obyvateľstvo už od predošlého dňa je ukryté v pivniciach. Ulice sú ako vymreté, len tu-tam vidieť dakoho. V popoludňajších hodinách od 15. hodiny počnúc z delovej paľby padajú strely na Piešťany, na okolie Nádražia, Bratislavskej cesty, Floreátu. Z civilných osôb je 12 mŕtvych a 25 ranených. Záchrannú službu koná samaritánska služba Civilnej protileteckej obrany (CPO). Ranené osoby sú ihneď odpravené na záchranných vozoch do nemocnice.
V noci zo dňa 3. na 4. apríla 1945 opustí nemecké vojsko Piešťany. Pred odchodom zničí Krajinský most. Ohromná detonácia z výbuchu mostu dáva obyvateľstvu na vedomie, že nemecké vojsko odchádza. Dňa 4. apríla 1945 ráno obyvateľstvo vychádzajúce z pivníc a úkrytov s radosťou víta vojakov Červenej armády. O niekoľko minút sú Piešťany na nohách. Ľudia sa s radosťou objímajú a tešia sa, že sa dožili oslobodenia. Spontánne, bez akéhokoľvek rozkazu vytýčia na domy zástavy.
-text a súčasné foto: vv; hist. foto: Balneologické múzeum Piešťany-