Connect with us

Aktuality

Cyklovýlet priblížil bývanie v Piešťanoch, dnes prebehne workshop

Published

on

Reklama

Piešťany boli v sobotu 30. septembra súčasťou medzinárodného Dňa architektúry. Architektky Eva Rohoňová a Lívia Gažová pre záujemcov už po šiestykrát pripravili cyklovýlet spojený s pútavým výkladom týkajúcim sa významných budov v našom meste. Témou bolo bývanie a približne päťdesiatka účastníkov sa dozvedela viac o vilách Löger, Veress, Astra a Kovacs, ale napríklad aj o sídliskách, radových domoch i štýle, v akom boli v minulosti bežne usporiadané miestnosti. Podujatie bude pokračovať tvorivými dielňami pre deti, ktoré sa budú odohrávať v Elektrárni Piešťany v nedeľu 1. októbra.

Reklama

„Funkcia tohto podujatia je spopularizovať architektúru a ľuďom dať do povedomia kvalitné stavby, ale zároveň aj zásahy, opravy a rekonštrukcie, ktoré sa celkom nevydarili. Tému, ktorú som vybrala pre tento ročník je – Bývam, bývaš, bývame a týka sa foriem bývania v našom meste. Zdá sa mi to byť celkom dobrá téma, pretože Piešťany boli pôvodne naozaj len dedina, v ktorej sa nachádzali len vidiecke domy, ale časom tu vznikli kúpele, čo pomohlo k vývoju z dediny na mesto a prítomnosti širokých sociálnych vrstiev,“ povedala Eva Rohoňová.

Reklama

Cyklojazda začala ako už býva zvykom od sochy Barlolámača, kde sa účastníci dozvedeli informácie o Vile Löger a napríklad aj to, že počas vojny slúžila k ubytovaniu nemeckých vojakov. Ďalšou zastávkou bola Modrá vila, postavená v roku 1926 židovskou rodinou Šajmovičových, ktorá sa nachádza na Beethovenovej ulici. Výklad sa dotkol aj susednej Vily Veress, pričom k jej zaujímavostiam patria prvky exotiky na priečelí, medzi ktorými sa nachádzajú opice, ale aj bronzové Agáve v kvetináčoch.

„Tento dom mal dve studne, pretože mal veľmi veľa obyvateľov. Urbanovci mali v prednej časti obchod s látkami. Počas Druhej svetovej vojny, keďže boli židovská rodina, boli odvlečení do koncentračných táborov, odkiaľ sa niektorí z nich vrátili naspäť do Piešťan. Vo svojom dome našli po návrate nasťahovaných Slovákov, ktorých museli vyhodiť. Predný objekt a obchod sú so zadnou časťou spojené rôznymi prístavbami a vstup do nich bol z exteriéru, ktorý bol prekrytý takzvaným gánkom, teda zastrešenou prechodovou chodbou, názov pochádza od nemeckého slova gang. Strechu podopiera stĺporadie, veľmi podobné ako v Napoleonských kúpeľoch. Priečelie je klasicistné a v minulosti tu bola malá terasa, ktorá slúžila pre samostatný vchod do prenajímanej miestnosti,“ uviedla Eva Rohoňová k Vile doktora Švorca.

Ďalšou zastávkou bola Vila Kovacs, za ktorej rekonštrukciou stoja Jaro Krobot a Ivo Flimmel. Účastníci podujatia sa od nich dozvedeli viaceré zaujímavosti týkajúce sa rekonštrukcie, množstvo rozličných detailov, ktoré sa im podarilo zachovať. Výklad poskytol aj informácie o pôvodných majiteľoch, ktorí boli stavitelia a s ich profesiou súvisiacom reliéfe muža na bočnej časti stavby.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3593″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt/Zdroj: Eva Rohoňová, Deň architektúry Piešťany-

Reklama