Aktuality
Čachtický hrad otvára letnú sezónu už v apríli
Zrekonštruovaný hrad krvavej grófky začína letnú turistickú sezónu 2015 už v nadchádzajúcu sobotu 11. apríla. Na otvorenie chystá program, ktorý sa ponesie v historickom duchu. Okrem šermiarov a sokoliarov, bude pre návštevníkov pripravená aj lukostreľba, jazda na koňoch či fotenie s Bátoričkou.
Zrúcaninu čachtického hradu dala obec zrekonštruovať za peniaze z eurofondov. Opravy za približne 1,2 milióna eur ukončili minulý rok. Hrad má dobudované a spevnené múry a zastrešenú kaplnku. Podľa niektorých zdrojov by sa práve pod hradnou kaplnkou mohlo nachádzať miesto grófkinho posledného odpočinku, doterajšie archeologické nálezy to však nepotvrdili. V novom šate ho otvorili prvýkrát v júni roku 2014, kedy si v obci pripomenuli aj 400. výročie narodenia Alžbety Bátoriovej.
REKLAMA
Otvorenia sa zúčastnil i anglický novinár Jonas Malathronas, ktorého obec v novomestskom okrese naozaj zaujala. Po uverejnení jeho článkov, udelilo Britské združenie cestovateľských novinárov Čachticiam titul Miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Píše o tom slovenský portál www.spravy.pravda.sk v článku Britskí novinári ocenili Čachtický hrad a stredisko Jasná. Ako uvádza autor článku Milan Kráľ, sídlo krvavej grófky navštívil už niekoľkokrát aj Denis Báthory Kiss, ktorý by mal byť posledným potomkom Alžbety. Je to hudobný skladateľ, ktorý žije v USA v blízkosti hraníc s Kanadou. Počas návštevy sa občanom Čachtíc ospravedlnil za krutosti, ktoré napáchala jeho príbuzná. Na hrade natočil dokument, ktorý sa potom vysielal v americkej televízii. Prisľúbil, že o Alžbete napíše aj operu.
Čachtický hrad sa preslávil vďaka Alžbete Bátoriovej (maď. Báthory), ktorá sa narodila v roku 1560. Báthoryovci vlastnili rozsiahle majetky v Uhorsku, najmä však v Sedmohradsku. Ich predok Vid v ečedskom močiari zabil podľa legendy draka, preto majú v erbe tri dračie zuby. Väčšinu Báhtoryovcov charakterizovali výstredné povahové vlastnosti. Viacerí z nich mali sklony k samoľúbosti, pýche, tyranstvu, zmyselnosti a aj k sexuálnej zvrátenosti. V 15 – tich rokoch sa stala Alžbeta manželkou Františka Nádašdyho. Ten bol známy tým, že bol veľký vojvodca a bojovník. Voči Turkom konal pomerne kruto. Po boji prikazoval hromadné popravy zajatcov. Alžbeta mala s Františkom 5 detí: Uršula a Andrej zomreli ako novorodenci – zostala Anna, Katarína a Pavol. Alžbeta Báthory sa preslávila tým, že mučila mladé dievčatá. Pomáhali jej sluhovia: Ján Ujvári (Ficko), Katarína Benecká, Dorota Sentéš, Ilona Jó. Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 – 1610. (Zdroj: www.cachtice.sk – krátené).
-red-, foto: www.cachtice.sk