Aktuality
Bozkávali ropuchy
Necelé tri týždne trval ťah ropúch bradavičnatých zo svahov nad nádržou Striebornica do jej vôd. V nedeľu 10. aprílaaktivisti z novovznikajúceho ochranárskeho občianskeho združenia Kvas a piešťanskí skauti zložili zábrany, ktoré žaby chránili pred smrťou pod kolesami áut.
Ropuchy sa na Striebornici prenášajú už 23 rokov. S počiatku sa prenášalo až desaťtisíc kusov, avšak neskôr ich počet klesol na tisícpäťsto až dvetisíc. Ochranári momentálne presnú štatistiku nemajú, pretože popularizáciou prenášania žiab sa doň zapájajú aj samostatné skupiny, ktoré ich nekontaktujú a nepočítajú množstvo prenesených žiab, takže počet kusov je dosť nepresný.
Samice ropuchy bradavičnatej kladú čierne vajíčka v šnúrach dlhých 5-10 m. Larvy sú spomedzi našich druhov obojživelníkov najmenšie. Mladé larvy sú zamatovočierne, staršie čiernohnedé, pritom boky tela a bruško majú pokryté zlatistými bodkami. Metamorfóza žubrienok na žabky nastáva 2-3 mesiacoch. Ropuchy sa živia predovšetkým mravcami, chrobákmi, pavúkmi, mnohonožkami. slimákmi, či dážďovkami. Pre veľkú žravosť, predovšetkým škodlivého hmyzu, je ropucha užitočným živočíchom.
O ropuchách v Striebornici rozpráva Aurel Rusnák.
[youtube width=“518″ height=“380″]http://www.youtube.com/watch?v=bU3gku5p1B0&feature=youtube_gdata[/youtube]
Takto to vyzeralo pri prenášaní 2. apríla.
[nggallery id=637]
Text a foto: Tomáš Hudcovič
REKLAMA