Aktuality
Atrakcia na rybníku, antická HYPERBOREA končí – loď i s príslušenstvom je na predaj
Aktualizované – Antická bojová loď „priplávala“ do Piešťan z Trenčína ešte v roku 2013, aby zakotvila na vodnej ploche pri penzióne Rybársky dvor. Atrakciu, ktorej súčasťou bolo aj malé múzeum rímskej kultúry, predávajú aj s príslušenstvom. Oznam uverejnili jej prevádzkovatelia na sociálnej sieti.
„Vážení priatelia a priaznivci projektu lode Hyperborea. Po dlhých úvahách a rozhodovaní sme dospeli k záveru, že táto sezóna 2016 je posledná v prevádzkovaní lode a malého múzea v areáli na Rybárskom Dvore. Týmto by sme sa chceli obrátiť na verejnosť alebo jednotlivcov, kto by mal záujem o odkúpenie celej lode aj s podporným materiálom (laná, motor, všetky predmety, ktoré boli v múzeu). Záujemcom poskytneme podrobnejšie informácie o predaji na požiadanie. Preferujeme osobné stretnutie. Kto by mal záujem pozrieť sa ako funguje loď a múzeum počas sezóny, tak začíname v máji a končíme koncom júla. Po dohode môžu byť všetky veci pripravené ihneď na predaj a prevoz,“ uviedli prevádzkovatelia lode na svojej FB stránke ešte v polovici apríla.
Hyperboreu postavili ako výzorovú rekonštrukciu antickej bojovej dvojradej veslice s 20 veslami, otvorenou palubou, sťažňom s ráhnovou plachtou 40 m2 , dvomi veslovými kormidlami. Išlo o korintskú loď, 500 p.n.l., obchodno/pirátsku, vybavenú baranom na prednej časti provy a podpalubím pre zásoby. Jej meno znamená v starogréčtine Zem severného vetra. Rovnaké dvojradé veslice vybavené útočným baranom boli používané okolo roku 500 p. n. l. ako rýchle viacúčelové lode pri námorných bojoch aj pri prieskumných plavbách po Európe. Podobné veslice boli zároveň častým plavidlom stredomorských a čiernomorských pirátov.
Vernú kópiu antickej lode, vyrobenú z ľahkých drevín (borovica, červený smrek, smrek), spustili na vodu v roku 2009. Jej konštruktérom bol Radim Zapletal z Přerova. Má dĺžku 17 m, šírku 3,6 m a výšku sťažňa 8,5 m. Poháňajú ju veslá aj plachta s plochou 36 m2.
Hyperborea istý čas kotvila v Trenčíne. Podľa otca myšlienky projektu, Jaroslava Matejku sú v celej Európe funkčné iba dve takéto plavidlá. Loď sa do Piešťan presťahovala po dlhých prípravách v roku 2013 a pri Rybárskom dvore našla bezpečný prístav, kde jej nehrozili útoky vandalov. „Poslaním lode je oboznámiť ľudí so starovekými kultúrami, ktoré existovali aj na našom území. Rimania podobné lode používali na Dunaji aj na jeho prítokoch, takže aj na Váhu,“ povedal Jaroslav Matejka pri jej predstavení zástupcom organizácií cestovného ruchu a novinárom v Piešťanoch. Dodal, že pri dobrých poveternostných podmienkach sa na lodi môžu návštevníci aj povoziť, pretože je plne funkčná.
Plávajúce múzeum bolo na začiatku otvorené pre širokú verejnosť aj pre organizované školské výlety. Už v roku 2014 sa prevádzkovatelia rozhodli, že nebudú mať stabilné otváracie hodiny, ale otvoria iba pre školské výlety a ohlásené skupiny. Táto sezóna má byť pre loď posledná.
Informáciu potvrdil pre PNky aj Peter Vozárik z Agentúry Historica: „Bohužiaľ, z personálnych dôvodov sme museli ukončiť prevádzku. Zatiaľ sme ju neponúkli žiadnym inštitúciám. Cena bude stanovená po uzavretí sezóny a po inventarizácii exponátov. Ak by mal niekto záujem, najlepšie by bolo sa osobne stretnúť,“ zopakoval. Prípadní záujemcovia sa môžu ozvať aj na mailovú adresu: agentura@agenturahistorica.sk.
Loď je už pre verejnosť uzavretá, v súčasnosti sa eše môžu prihlásiť na jej prehliadku skupiny podľa cenníka – minimálne 20 osôb alebo 30 detí, ale sezónu chcú ukončiť predčasne už 15. júla.
-ad-, foto: archív PNky – T. Hudcovič