Aktuality
Aký je kľúč k budúcnosti slovenského kúpeľníctva?
Kúpele Piešťany a Smrdáky v spolupráci s ta3 zorganizovali konferenciu, na ktorej vedecké kapacity a lekári spolu s predstaviteľmi verejnej správy diskutovali o možnostiach rozvoja kúpeľnej liečby. Kľúčom k budúcnosti slovenského kúpeľníctva má byť interdisciplinárna spolupráca.
V bratislavskom hoteli NH Bratislava Gate One sa 5. 12. 2024 v piatich panelových diskusiách preberali najpálčivejšie témy úzko súvisiace so súčasným stavom a smerovaním kúpeľníctva na Slovensku.
900 rokov histórie kúpeľníctva na Slovensku a viac, ako 1650 minerálnych prameňov je bohatstvo, ktoré sa jeden z lídrov slovenského kúpeľníctva a člen skupiny Ensana Health Spa Hotels, snažia prostredníctvom spoluprác s univerzitami, renomovanými vedeckými inštitúciami a vládnymi predstaviteľmi posúvať na čo najvyššiu možnú úroveň. Zo spojenia síl a poznatkov môžu už v blízkej budúcnosti profitovať pacienti aj štát.
V prvom diskusnom paneli si za jeden stôl sadol Ing. Dušan Keketi, minister športu a cestovného ruchu spolu s prednostom Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine, Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, prof. MUDr. Egonom Kurčaťom PhD., spolu s Mgr. MUDr. Mariánom Faktorom, Riaditeľom úseku vzťahov s poskytovateľmi a členom predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera a Mgr. Bc. Petrom Bednarčíkom, generálnym riaditeľom Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a Smrdáky. Diskutovali o stratégii rozvoja kúpeľníctva, ktoré by malo hospodársky smerovať k rastu a odborne aj prakticky by malo zabezpečovať zlepšovanie zdravotného stavu slovenskej populácie a prevenciu chorôb.
Všetci diskutujúci sa zhodli na tom, že slovenské kúpeľníctvo má obrovský zdravotný aj hospodársky potenciál. Ten sa podarí naplno rozvinúť vďaka synergii medicíny, vedy, odborných vedomostí a skúseností ľudí pracujúcich v kúpeľníctve s podporou vládnych predstaviteľov zastupujúcich s zodpovedné rezorty.
Konferencia Kúpeľníctvo organizovaná Kúpeľmi Piešťany a Smrdáky si dala za cieľ upriamiť pozornosť na unikátne bohatstvo, ktorým Slovensko disponuje a rozobrať možnosti, ako zvýšiť a zefektívniť využitie vzácnych prírodných zdrojov a zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva s využitím najnovších poznatkov a ich implementovaním do praxe.
V druhom z panelov sa MUDr. Ladislav Slobodník, MBA, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR spolu s MUDr. Alenou Korenčíkovou, vedúcou lekárkou Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a prodekanom pre vedu, výskum a doktorandské štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine – prof. MUDr. Štefanom Sivákom, PhD., rozprávali o prepájaní vzdelávania a praxe v kúpeľnej medicíne, ktoré by malo viesť k vyššej angažovanosti mladých lekárov v kúpeľnej medicíne, čím by sa podarilo zabezpečiť udržanie vysokého odborného štandardu starostlivosti o pacientov v kúpeľoch.
Tretí diskusný panel upriamil pozornosť hostí na súčasný stav kúpeľníctva. Vyjadrila sa k nemu aj v historickom kontexte predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov, MUDr. Janka Zálešáková, zdravotnícky analytik MSc. Martin Smatana a dvaja riaditelia kúpeľov – už spomínaný Peter Bednarčík za Slovenské liečebné kúpele Piešťany a Smrdáky a riaditeľ kúpeľov Sliač, Ing. Mgr. Martin Beňuch. Venovali sa témam, ktoré z odborného i praktického hľadiska môžu dopomôcť kúpeľnom k hospodárskemu rastu a liečebnému prínosu.
Štvrtý panel priniesol hosťom a divákom priameho prenosu z konferencie informácie o najnovších vedeckých poznatkoch a o tom, ako sa medicína založená na dôkazoch v súčasnosti uplatňuje a v budúcnosti môže uplatňovať v kúpeľníctve. Medzi diskutujúcim odbornými kapacitami nechýbali prof. MUDr. Štefan Sivák PhD., prvý prodekan a prodekan pre vedu, výskum a doktorandské štúdium z Jesseniovej lekárskej fakulta UK v Martine, doc. RNDr. Martin Kolísek Dr.rer.nat.(Genet.), vedúci Laboratória proteomiky a mitochondriopatií v Martinskom centre pre biomedicínu na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, doc. MUDr. Ján Mašán PhD. z fakulty zdravotníckych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, MUDr. Vladimír Baláž PhD., prednosta II. Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici a tiež predseda Zdravotníckeho výboru Národnej rady Slovenskej republiky a spolu s nimi sa k téme využitia EBM (Evidence Based Medicine) vyjadrila aj MUDr. Alena Korenčíková, vedúca lekárka – Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.
Diskusie o vede a inováciách v kúpeľníctve pokračovali aj v piatom paneli konferencie, kde svoj odborný vhľad do témy ponúkla Mgr. Božena Bollová, Regionálna manažérka Genetica s.r.o., Ing. Petra Zappe, koordinátorka priority zdravie, Výskumná a inovačná autorita, doc. RNDr. Martin Kolísek Dr.rer.nat.(Genet.), vedúci Laboratória proteomiky a mitochondriopatií v Martinskom centre pre biomedicínu na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, doc. MVDr. Norbert Žilka DrSc., riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied, doc. RNDr. Radoslav Halko, PhD z Katedry analytickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a doc. RNDr. Stanislav Stuchlík PhD., vedúci Katedry molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
TS/red Foto: organizátori