Koktail
Predvianočná Vedecká kaviareň je venovaná maku
Pod titulom Mak – potravina, liek, či droga? sa hostia decembrovej predvianočnej vedeckej kaviarne budú venovať tomu, ako pestovať mak a nemať potýčky so zákonom, prečo mak horkne a čo urobiť, aby sa tak nestalo, ako mak pomôže ženám bojovať s osteoporózou a mnohému inému. Pracovníci Centra výskumu rastlinnej výroby Piešťany – RNDr. Darina Muchová, PhD. zaoberajúca sa tvorbou nových druhov maku a RNDr. Michaela Havrlentová, PhD. koordinujúca v rokoch 2011-2014 celoslovenský výskum maku siateho vám predstavia najnovšie poznatky o maku siatom a zodpovedia aj vaše otázky.
[singlepic id=48809 w= h=0 float=center]
V spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti vás všetkých Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany pozýva vo štvrtok dňa 5.12.2013 o 16:30 hod. do Jazz Art Gallery Kursalónu Piešťany, kde sa môžete v neformálnej a otvorenej atmosfére pri káve zapojiť do diskusie aj vy. Srdečne vás na podujatie pozývame, vstup je voľný.
Mak siaty patrí medzi plodiny tradične pestované v Slovenskej republike, avšak dnes už naša krajina k jeho dominantným producentom nepatrí. V historických prameňoch sa uvádza, že v bývalom Uhorsku sa najviac maku pestovalo práve na Slovensku a v rokoch pred 2. svetovou vojnou zaujímala v pestovaní maku Československá republika medzi európskymi štátmi 2. miesto za Maďarskom. Napriek tradícii a vhodným klimatickým a agroekologickým podmienkam má pestovanie maku u nás výrazne klesajúcu tendenciu.
Príčinou je prísna legislatíva, nakoľko pestovanie maku v rámci medzinárodných dohôd boja proti drogám a drogovým závislostiam je v SR regulované zákonom 139/1998 Z.z o omamných a psychotropných látkach a plocha pestovania vyššia ako 100 m2 podlieha ohlasovacej povinnosti. Na druhej strane je to i neznalosť, ktorá ľudí brzdí v pestovaní a využívaní semena maku siateho. Trend, že mak je droga, je stále ešte živý a žiaľ, mylný.
Rastliny maku siateho delíme na dve skupiny, na ópiové maky produkujúce veľa latexu a látok alkaloidného typu (drôg) a olejnaté maky s nízkym obsahom alkaloidov využiteľné pre potravinárske účely ako pochutina. Maky, ktoré sa na Slovensku pestujú, sú maky potravinárske a teda s veľmi nízkym a kontrolovaným obsahom alkaloidov. Pri ich konzumovaní nehrozí riziko vzniku drogovej závislosti.
Semeno maku siateho je plné nutrične zaujímavých látok, ktoré ho robia prospešným a nenahraditeľným v ľudskej výžive. Mak je predovšetkým olejnina s blahodarným zloženín nenasýtených mastných kyselín, zdrojom bielkovín, vlákniny, fytosterolov a vitamínov B a E. Semeno je taktiež bohaté na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, ktorého obsahuje 7-krát viac ako mlieko a 12-krát viac ako mliečne výrobky.
Inou skupinou je mak vlčí. Je to divý mak, ktorý môžeme vidieť počas leta na poľných medziach a svojim výzorom sa odlišuje od maku kultúrneho. Mak vlčí má tlmivé účinky na dýchacie cesty, čo sa v ľudovom liečiteľstve využíva pri zápaloch, dusivom kašli a zachrípnutí. Tiež sa používa ako sedatívum, uspávací prostriedok a na výplachy očí pri zápale spojiviek. Menej známe je využitie odvaru z maku vlčieho ako vlasové tonikum alebo ako zdroj prírodného farbiva v potravinárstve.
(cvrv)