Koktail
Vyskúšajte retro štýl
Retro predstavuje návrat k minulosti a pokrýva štýly od funkcionalizmu, populárneho v 30. rokoch, cez art-deco až po dizajn obdobia socializmu šesťdesiatych až osemdesiatych rokov minulého storočia. Trendové retro v nábytkovom dizajne je svieže, výrazné, farebné a hodí sa všade.
[singlepic id=45437 w=320 h=240 float=right] Dizajnové kúsky sú vysoko cenené
„Ako úplne nové a prevratné materiály nastúpili v 30-tych rokoch trubková pochrómovaná oceľ a ohýbaná preglejka, dovtedy sa nábytok vyrábal výlučne z dreva, prípadne z kovaného železa,“ hovorí dizajnérka Eva Stalder a dodáva: „v interiéri sa využívali čierna, biela a základné farby – červená, modrá, žltá. Línie boli moderné, strohé a obyčajne so zaoblenými hranami. Používali sa masívne dreviny – obľúbený bol predovšetkým orech, mahagón a makasar.“
Pre dobrú predstavu sa skúste v duchu preniesť do kaviarne z prvej republiky plnej elegantných ľudí, kde džezové kapely hrajú swing… Po 2. svetovej vojne však nastala v bytovom dizajne prudká zmena. „V 50-tych rokoch slávili svoju víťaznú éru plasty. Všetko, čo len šlo, sa vyrábalo z tohto „nezničiteľného“ a ľahko tvarovateľného materiálu. A 60-te roky pridali k plastom výraznú farebnosť a obrovské pestrofarebné kvetinové a ornamentálne vzory v čalúnení a v tapetách.“
Tento štýl môžeme chápať aj ako úctu či rešpekt k predmetom predošlých generácií, ktoré k nim často majú hlboký citový vzťah. Mladí ľudia zase naopak oceňujú sviežosť a vtip, ktoré retro do interiéru vnáša. Treba tiež spomenúť nespornú kvalitu a nadčasovosť mnohých nábytkov, svietidiel či doplnkov vyrábaných v bývalom Československu často s podpisom dizajnérov zvučných mien. „Medzi najznámejších jednoznačne patrí Jindřich Halabala. Momentálne je mimoriadne cenený a hľadaný, staré kúsky sa reštaurujú a ich cena dosahuje cenu starožitného nábytku z 19. storočia,“ informuje dizajnérka.
Aboslútne in sú tridsiate roky
Radi by ste si preniesli retro do vášho interiéru? Určite nájdete doma strašie veci, z ktorých si môžete vďaka renovácii vytvoriť štýlový doplnok. „Ak sa rozhodnete pre 30. roky, ktoré sú absolútne in, siahnite po sedacom nábytku z ohýbaných pochrómovaných trubiek a ohýbanej preglejky, či kresielok s krátkymi nožičkami a s vysokým čalúnením,“ radí dizajnérka. „Pridajte k nim celoplošné podýhované obklady stien či nadrozmerné svietidlá,“ pokračuje. Nechcete ísť tak ďaleko do histórie? „Päťdesiate roky možno imitovať použitím plastového nábytku, retro kuchynských elektrospotrebičov, kvietkovaných závesov. 60. roky sa nezaobídu bez výrazných retro tapiet a plagátov v štýle pop-artu,“ hovorí E. Stalder.
Poobzerať sa môžete aj po bazároch, starožitnostiach či špeciálnych obchodoch zameraných priamo na tento štýl, kde vám predajcovia ochotne poradia. „Zákazníkom ponúkame retro nábytok a doplnky z viacerých období, pričom repasovaním dostanú nový vzhľad,“ hovorí Tomáš Hudcovič, majiteľ piešťanského retro obchodu Tulipano. „Týmto recyklovaním jedinečných kúskov dávame tiež prácu miestnym remeselníkom,“ dodáva T. Hudcovič.
A aké retro kúsky majú doma interiérová architektka a majiteľ retro obchodíku? Eva Stalder: „Doma mám originály z tridsiatych rokov. Jedálenský stôl z ohýbaných pochrómovaných trubiek so stoličkami z ohýbanej preglejky. Náter je čierny. Gauč z opierkami z ohýbaných pochrómovaných trubiek s úložným priestorom. Z 50-tych rokov mám ručný vysávač, je to skutočný artefakt. Zo 60-tych rokov koženkové otočné kreslo v tvare vajíčka s podnožkou.“ Tomáš Hudcovič tvrdí, že priveľa kvalitného nábytku, ktorý má ducha, niečo prežil a ešte prežije, končí na smetisku: „Je to nesmierna škoda. Doma máme viacero starých kúskov, niektoré používame, iné ešte čakajú na opravu. Napríklad stôl po manželkinom starom otcovi je dominantou jedálne. Z rovnakého obdobia 60-tych rokov sú aj konferenčný a televízny stolík, ktoré zatiaľ iba čakajú na ruky šikovného majstra.“
[nggallery id=2422]
Text: P. Stejskal Foto: tulipano.sk