Connect with us

Aktuality

Dve strany jedného sviatku

Published

on

Reklama

Na jednej strane – sviatok všetkých svätých a „dušičky“, na strane druhej – Halloween. Čas úprimných spomienok na zosnulých, ale tiež čas, kedy mnohí ľudia behajú po uliciach s gýčovými vencami, vykupujú sviečky, chryzantémy a všemožné dekorácie na hroby. Halloween, ďalšia trápnosť z „Nového sveta“ alebo sviatok, ktorý všetko zatieni? Mení sa spomienka na tých, s ktorými sme žartovali o vážnych veciach na biznis?

[singlepic id=6877 w=350 h=350 float=left]Sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých, ľudovo nazývaná „dušičky“, je nielen v katolíckej cirkvi, ale aj vo všeobecnosti, spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Duchovný rozmer tohto sviatku sa akoby čím ďalej viac vytrácal. Kedysi rodiny s deťmi pripravovali na hroby jednoduché vence z čečiny zdobené šiškami a lesnými plodmi s láskou a úprimnosťou. Dnes sa na prikrášľovaní pietnych miest nešetrí. Zaručenej akcii s dvadsať percentnou prirážkou sa u našich obchodníkov jednoducho nedá odolať. Sviatky sa stávajú komerčné a ľudia zabúdajú na ich duchovnú podstatu.

Reklama

Kňaz Jozef, z farnosti spod Považského Inovca, zdôrazňuje okrem duchovného prežitia týchto dní aj možnosti veriacich: „Keďže zomreli nielen svätý, ale tiež ostatní ľudia, [singlepic id=6880 w=320 h=240 float=right]pamiatka všetkých verných zosnulých padla na deň po sviatku všetkých svätých, teda druhého novembra. Počas týchto dní by sme sa mali modliť, chodiť do kostola a vyprosovať si odpustky. Máme výsadu plnomocných odpustkov, keď Boh dáva človeku šancu, aby nemusel ísť do očistca za všetky hriechy z minulosti, ale v podstate, iba za pár mesiacov. Človek si má šancu štyrikrát do roka všetko vynulovať a Boh mu odpustí. Spoveď odpúšťa len hriechy, ale úplné odpustky aj tresty za všedné hriechy, za ktoré by sme mali ísť do očistca. Je to výsada, nie tradícia.“

[singlepic id=6881 w=320 h=240 float=left]Hallowen, hoci sa u nás donedávna neslávil, začína sa stále viac udomácnovať. Podľa pána farára: „ Pôvodné korene nachádzame v pohanskom sviatku na konci leta, kedy sa keltskí druidi v noci z tridsiateho prvého októbra na prvého novembra lúčili s letom. Na jeseň chodievali vyberať od ľudí úrodu, aby mali z čoho žiť. Brali nielen úrodu, ale tiež chlapcov, aby z nich mohli vychovávať nových druidov. Kelti verili, že na túto noc, keď leto odovzdáva žezlo vlády sa duše mŕtvych vracajú domov. Tých, ktorí im nechceli nič dať, aby prežili zimu, prekliali. Ľudia vyrábali lampy z vydlabaných riep, aby duchom posvietili na ceste. Boli to kruté rituály spojené s ľudskými obetami. Ako náhradu ublíženia Kristovi, umiestnili kresťania na prvého novembra sviatok všetkých svätých.“

Reklama

Halloween, a s ním spojené bujaré zábavy hrôzostrašných a strašidelných masiek,  stoja u nás hlavne na komerčnosti. Podniky lákajú na halloweenske akcie, predajcovia masiek sa tešia podobne ako predajcovia sviečok a náhrobných ozdôb. Naša súčasnosť je zameraná na matériu. O tom niet najmenších pochýb. Tradície sa postupne vytrácajú a nahradzujú ich zvyky typické pre zahraničie. Skúsme sa radšej zastaviť, obzrieť a zaspomínať…

Autor: Tatiana Michalková   Foto: nc a Tomáš Hudcovič

Reklama