Kultúra
Literárne soirée prinieslo do Domu umenia krásu slova, hudby i výtvarného umenia
Nestáva sa často, že sa stretnú mladí slovenskí a českí autori, k tomu ešte rodáci, v kúpeľnom meste, aby spoločne zdieľali svoju literárnu tvorbu pred publikom vo formáte autorského čítania. Dramaturgia Dom umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch vytvorila vhodný priestor na takéto stretnutie počas literárneho večera v rámci 26. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous.
V piatok 8. novembra si dali rande literatúra a umenie hovoreného slova s hudbou. Miestom stretnutia bola ikonická budova česko-slovenského modernizmu autora architekta Ferdinanda Milučkého, ktorá bola od počiatku budovaná ako polymúzický priestor pre stretávanie sa rôznych umeleckých žánrov. Večer autorského čítania pod názvom Literárne soirée 2024 otvorila riaditeľka Domu umenia Dr. Edita Bjeloševičová.
V pozícii špeciálneho hosťa svoju tvorbu predstavil početnému publiku český básnik, prozaik, redaktor, prekladateľ a autor kníh pre deti Petr Borkovec. V prozaickom bloku prečítal krátke poviedky, ktoré prítomných poučili i pobavili. Veď mohli s autorom putovať slovenskou krajinou v poviedke o umení rybolovu v Malej Fatre, obdivovať atmosféru talianskeho vidieka a zaspomínať si na časy absolventských koncertov mladých muzikantov Ľudovej školy umenia.
Skrátený zostrih Literárneho soirée v Dome umenia
Na literárnom podujatí vystúpili aj ďalší mladí autori, piešťanskí rodáci Zuzana Šeligová, Daniel Grúň, Michael Papcun a Matúš Nižňanský. Laureátka literárnych súťaží Zuzana Šeligová, psychologička s literárnym cítením, predstavila okrem vlastnej poézie aj nedávno vydanú zbierku básní Sen o bielom motýľovi. Poetka svojou tvorbou vyjadruje intenzívny vzťah k hudbe, k výtvarnému umeniu a tancu. Realita prírody v básňach voľne prechádza do podoby fantazijných presahov, ktoré sa čitateľa dotýkajú v nezameniteľnej atmosfére.
Bratislavský hosť Martin Vlašič ponúkol prítomným divákom výber z hravej poézie posledného obdobia. Ako malý bonus pridal za hrsť básní-hádaniek, pričom víťaza obdaroval vlastným obrazom v štýle gestickej maľby.
Ďalší piešťanský rodák Daniel Grúň sa okrem akademickej a výskumnej práce v oblasti výtvarného umenia a kurátorskej činnosti venuje aj básnickej tvorbe. Na literárnom soirée uviedol čerstvo publikovanú zbierku poézie Dvojbodka, ktorú ilustrovala v Dome umenia nedávno vystavujúca dáma slovenskej grafiky a knižnej ilustrácie Květoslava Fulierová. Knižku symbiózy poézie a grafických ilustrácií na podujatí predstavil jej vydavateľ Augustín Rosa.
Poetickú krásu haiku – literárne minimalistických básní s nevšednou poetikou hravou formou ponúkol publiku Piešťanec Matúš Nižňanský. Na literárnom podujatí predstavil aj svoju doterajšiu literárnu tvorbu publikovaných básnických zbierok.
Laureát literárnej súťaže Medziriadky, finalista súťaže Básne SK/CZ 2020 a finalista ceny Zlatá vlna 2024, Michael Papcun, ktorý sa okrem poézie venuje aj hudobnej a filmovej publicistike, predstavil svoju básnickú tvorbu, v ktorej využíva poetiku „new sincerity“ (nová úprimnosť).
Hudobnú zložku prelínanú s literárnou tvorbou zabezpečili v autorskom súzvuku skvelý hudobník, textár, maliar a básnik Martin Lopéz Vlašič spolu s ďalším piešťanským rodákom, vynikajúcim klaviristom Rolandom Kánikom.
Nádejame sa, že budúci literárny salón v Dome umenia bude rovnako krásnym stretnutím tvorivých autorov s vnímavým publikom.
Autor: dramaturgia DU SF Foto: -th-, -mp- Video: -mh-