Aktuality
Hromadný úhyn čajok na Sĺňave spôsobila vtáčia chrípka
Nákazu čajok na Sĺňave potvrdili veterinári minulú stredu 19. apríla. O deň neskôr vydali nariadenie, ktorým ukladajú veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat. Týkajú sa samospráv v lokalite, poľovníckych organizácií, Eko Parku Piešťany, ale aj všetkých chovateľov hydiny a iného vtáctva držaného v zajatí v infikovanom pásme.
Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Trnava nahlásili úhyn čajok smejivých na brehu Sĺňavy v pondelok 17. apríla. V ten istý deň veterinári odobrali vzorky a poslali na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu Zvolen. V stredu 19. apríla dostali veterinári pozitívne výsledky na vírus aviárnej influenzy subtypu H5N1 a vydali nariadenie určujúce opatrenia, ktoré je potrebné vykonať. Podľa riaditeľa trnavskej RVPS Igora Hlavenku neoverovali, či vtáky zožrali aj morené obilie z okolitých polí a aj to mohlo byť príčinou úhynu, tak ako si mysleli ornitológovia.
Za minulý týždeň na Sĺňave zomreli už zrejme stovky kusov vtákov, ktoré postupne zbierajú pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku v spolupráci s hasičmi a zabezpečujú ich likvidáciu.
Veterinári nariadili samosprávam vykonať do 28.04.2023 súpis všetkých chovov hydiny a iných vtákov držaných v zajatí v meste Piešťany, v obci Drahovce, v obci Sokolovce, v obci Ratnovce, v obci Banka, vrátane približných počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórií v písomnej forme. Rovnako tak o všetkých nariadených opatreniach a o nákazovej situácii informovať občanov a chovateľov prostredníctvom miestneho rozhlasu a informačnej tabule alebo iným v mieste obvyklým spôsobom. Zodpovednými sú podľa nariadenia primátor mesta Piešťany, starostovia obcí Sokolovce, Drahovce, Ratnovce a Banka.
Obce Ratnovce a Sokolovce zverejnili informácie ešte v piatok 21. apríla, Mesto Piešťany v pondelok 24. apríla popoludní.
Chovatelia hydiny a iného vtáctva držaného v zajatí, majú podľa nariadenia povinnosť, zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov predovšetkým dezinfekciou pri vstupoch a východoch z priestorov. Rovnako je ich úlohou zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi (predovšetkým s vodnými druhmi). Ďalej napríklad voda používaná na napájanie držaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu. Opatrení je ešte viac a je možné si ich prečítať v nariadení.
Poľovnícke organizácie v lokalite majú za úlohu vykonávať zvýšený dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodných vtákov, vyhľadávať mŕtvych alebo chorých vtákov v rámci infikovaného pásma, a to v prípade potreby v spolupráci s ornitologickými organizáciami a pozorovateľmi vtáctva a následne oznamovať výskyt mŕtvych vtákov RVPS Trnava.
Aktuálne je tiež zakázané zhromažďovanie hydiny alebo iných vtákov držaných v zajatí na veľtrhoch, trhoch, výstavách alebo iných podujatiach. Taktiež je zakázaný lov voľne žijúceho vtáctva ako aj iné spôsoby odoberania zvierat z voľnej prírody, okrem prípadu, že je to povolené príslušným orgánom na osobitné účely.
Všetky povinnosti si môžete prečítať v nasledujúcom nariadení RVPS Trnava:
-th- Foto: Jaroslav Heler