Koktail
Na Striebornici postavia ropuchám zábrany
Dobrovoľníci z občianskeho združenia Kvas a študenti Gymnázium Pierra de Coubertina pomáhajú ropuchám pri Striebornici každoročne. V utorok 13. marca im postavia zábrany, aby sa nedostali na cestu. Začína sa totiž obdobie, kedy žaby tiahnu z lesa do jazera. O stavaní zábran a podujatí Príďte pobozkať ropuchu sme sa rozprávali s Aurelom Rusnákom z OZ Kvas.
[singlepic id=12212 w=320 h=240 float=right]Čo riešia zábrany? Ropuchy sa cez ne nedostanú na cestu a počkajú kým ich dobrovoľníci prenesú?
Presne tak. Zábrany sa postavia cca na 500 metrovom úseku. Ropuchy tiahnu z lesa nad Striebornicou a zastavia sa na zábrane z fólie. Môžu sa snažiť podhrabať ju alebo obísť. To sa však, ak je zábrana dobre postavená nestane. Keďže nemôžu pokračovať zostávajú pri fólií, kde ich ráno a večer pozbierajú dobrovoľníci, väčšinou študenti. Tiahnu aj iné druhy, napríklad skokany, ale tie sú svižnejšie a prechodom cez cestu nie sú ohrozené. Okrem toho zábrany ľahko preskočia.
Kedy začína sezóna prenášania ropúch, budete organizovať aj tento rok podobné podujatie ako vlani? Ak áno kedy by to malo byť?
Sezóna alebo odborne ťah začína približne v polovici marca a končí v polovici apríla. Všetko je ale závislé od počasia, nedá sa preto presne určiť kedy prebehne hlavný ťah. Ten väčšinou trvá približne štyri dni a počas týchto dní prejdú takmer všetky žaby. Sú to stovky jedincov. Ostatné dni pred a po hlavnom ťahu nachádzame len pár ropúch niekedy aj žiadne.
Aj tento rok plánujeme akciu Príďte pobozkať ropuchu, pozvánku a plagát na ňu zverejníme pravdepodobne budúci týždeň. Jednotlivé prenosy budeme dohovárať so záujemcami osobne podľa počasia a situácie.
Kládli ste zábrany aj v minulých rokoch?
Zábrany sa v tejto lokalite kladú už od roku 1988. Vtedy s tým začala miestna organizácia ochrancov prírody a krajiny, ktorá už, ale neexituje. S možnosťou zúčastniť sa prenosov aj pre verejnosť sme prišli pred piatimi rokmi.
[singlepic id=12224 w=320 h=240 float=right]Prenášanie ropúch sa robí už dlho. Je za tie roky badať ich väčší počet? Prejavuje sa to nejako na ich populácii?
Ako som povedal prenosy sa robia od roku 1988. Bohužial, odvtedy počet ropúch výrazne poklesol. z cca 10 000 kusov (ako spomínajú pamätníci, nezachovali sa žiadne záznamy) na cca 1 500 kusov v posledných rokoch. Nevieme čo je príčinou poklesu. Môže ich byť viac napr. nasadenie dravých rýb v Striebornici, nejaká choroba… Keby sme ale zábrany nepostavili, počet prejdených ropúch by sme spočítali ľahko.
V budúcnosti by sme chceli riešiť situáciu vykopaním nových liahnisk (jám, ktoré sa naplnia vodou), aby Striebornica nebola jediným možným biotopom na rozmnožovanie. Skokany síce takéto liahniská obsadia ihneď, ale ropuchy ich osídľujú veľmi pomaly a majú aj väčšie nároky na parametre liahniska.
Môžu ľudia prenášať ropuchy aj individuálne?
Ropuchy sú u nás chránené živočíchy a podľa zákona je zakázané s takýmito živočíchmi manipulovať bez povolenia. Reálne je ale lepšie preniesť ropuchu do vody ako ju nechať vyschnúť na slnku. Rád by som bol, ak by sa nám ľudia nahlásili, keď chcú ísť prenášať. Jednak sa tak vyhneme nedorozumeniam, keď príde viac rodín, ktoré sa nahlásili na prenos, ale pred nimi už žaby pozbieral niekto iný, takže im nič neostalo a deti z toho bývajú dosť sklamané. Prípadne tam idú zbytočne aj naši dobrovoľníci a takto sa robí jedna práca na dvakrát. Okrem toho, ak nám ľudia zavolajú vieme im povedať aká je aktuálna situácia, či napríklad kvôli zime nie je ťah zastavený. Okrem toho, ak idú s niektorým z našich lektorov dozvedia sa veľa zaujímavých vecí. Ak však prenesú žaby aj tak sami, boli by sme radi, ak by nám dali vedieť počty prenesených žiab na náš e-mail ozkvas@gmail.com alebo prostredníctvom sms na 0949 409 900.
Pozrite si fotogalériu z vlaňajšieho prenášania ropúch:
[nggallery id=637]
Text: M. Palkovič Foto: T. Hudcovič