Connect with us

PR Články

Finančné zdravie Mesta Piešťany sa zhoršilo! Čo s tým?

Mesto Piešťany kleslo zo 72. miesta hodnotenia Hospodárenia miest a obcí INEKO za rok 2020 na 96. miesto pre rok 2021. Najhorším parametrom pri hodnotení je bilancia bežného účtu a tu je skrytá hlavná príčina, prečo sa naše mesto nerozvíja a nenapreduje.

Published

on

Reklama

Je ňou „samoprejedanie“, keď všetky peniaze, ktoré prídu, idú ihneď do okamžitej spotreby a samospráva nevie odložiť na investície a žiaľ rovnako nevie ani vytvoriť dostatočný prebytok na splácanie potenciálnych úverov.

Druhým problémom je neschopnosť zabezpečiť externé financovanie potrebných investičných projektov, ktoré by v konečnom dôsledku priniesli aj zníženie bežnej spotreby mesta.

Reklama

Pre niekoho to znie možno zložito, tak skúsim ilustráciu na bežnej slovenskej rodine.

Reklama

Text je trošku dlhší, ale verím, že ho dočítate až do konca:

Manžel s manželkou zarábajú spoločne 1700 eur. Majú 2 deti. Musia zaplatiť potraviny, ktoré ich stoja cca 500 eur. Ďalej plyn, vodu, elektrinu, čo v ich dome predstavuje náklady približne 250 eur. Telefóny, poplatky za krúžky pre deti, občasné športové vyžitie, sem tam nejaká káva, zhltnú bez problémov ďalšiu stovku.

Keďže manžel musí dochádzať do práce autom a zájdu si aj na výlety, nie je problém na benzín minúť pokojne 300 eur mesačne. Žiaľ musia splácať aj 300 eur hypotéku, ktorú si zobrali, aby vyplatili súrodencov a mohli zostať bývať v rodičovskom dome. Na nákup oblečenia pre deti vo veku 14 a 16 rokov, na servis všetkého čo sa pokazí, či nákup najnutnejších nových vecí im zostáva 250 eur.

Majú tak pri nečakaných výdavkoch občas veľký problém vyjsť s peniazmi a s odkladaním na horšie časy je to tiež veľmi problematické.

Pomohlo by im, ak by mohli spraviť investície – vymeniť okná, zatepliť dom, vymeniť kotol, možno aj novšie auto s menšou spotrebou, ktoré sa nebude kaziť a servis nebude stáť toľko peňazí by bodlo. Toto všetko by im zabezpečilo, aby na im zostávalo viac prostriedkov. Sú však v situácii, že vlastné peniaze našetriť nevedia a úver na potrebné investície si zobrať nemôžu, lebo by ho nemali ako splatiť. Zdá sa to ako začarovaný kruh.

V podobnom začarovanom kruhu je aj naše mesto. Bez toho, aby prišlo vedenie, ktoré tento začarovaný kruh pretne, sa nikdy nepohneme ďalej.

Ako teda na to? Skúsme opäť na príklade spomínanej rodiny.

Rodičia začnú učiť deti, že počítač nemusí ísť celú noc. Svietiť v kuchyni, keď tam nikto nie je, netreba. Kúpať sa už dávno nikto nekúpe a tak všetci skrátia sprchovanie na polovicu… Kaviareň sa dočasne obmedzí, fitko si spravia v záhrade pri rýľovaní. Zmenia telefónneho operátora, ktorý má lepšie tarify a aj hovory medzi rodinnými príslušníkmi zdarma. Otec sa dohodne s kamarátmi a do práce vždy idú iným autom, pričom keď sa mu dá použije pokojne aj vlak. Na výlet zájdu raz do mesiaca a nie príliš ďaleko od domu…

Áno, nie je to život aký by si predstavovali, ale zrazu sa im darí ušetriť peniaze a za niekoľko mesiacov budú mať dve tisícky na nový kotol, ktorý spáli o 35 percent menej plynu. Navyše si uvedomili, že garáž zaprataná neporiadkom na konci záhrady im nič neprináša, len stojí dane, a tak sa rozhodli ju vyčistiť, odpadu sa zbaviť, železo čo sa tam povaľovalo speňažiť v zberných surovinách a garáž prenajať susedovi, ktorý sa ich už dávno pýtal, či by tak neurobili.

Okrem ich snahy nečakane prichádza aj ďalšia pomocná ruka. Strýko z Bruselu sa ponúkol, že im pomôže s výmenou okien a peniaze im venuje…

Krok po kroku sa im znižujú výdavky a zároveň zlepšuje životný priestor. Po dvoch rokoch pomalinky, ale isto, pribúdajú i peniaze na účte. Nikdy neboli v takej situácii, o to sú šťastnejší, že urobili pred dvomi rokmi ten krok a preťali svoj začarovaný kruh.

Zmena nastavenia fungovania výdavkov samosprávy nebude jednoduchá, ale bez nej to nepôjde. Verím, že toto si uvedomia všetci kandidáti na post primátora a nech sa ním z nás stane ktokoľvek, urobí tieto potrebné kroky, aby Piešťany mohli nabrať novú silu. Zaslúžia si ju. Potenciál majú obrovský.

Ing. Tomáš Hudcovič, 43 r., živnostník, nezávislý kandidát na post primátora mesta Piešťany č.4

Som absolventom Stavebnej fakulty STU BA. Sedemnásť rokov podnikám najmä v oblasti médií, fotografie a komunikácie. Aktuálne pôsobím okrem iného v pozícii asistenta poslankyne NRSR. V rokoch 2014 až 2018 som bol poslancom MsZ a podarilo sa nám naštartovať viacero procesov pre zmenu k lepším Piešťanom. Treba ich však dostať do reality, ktorú ako občania pocítime.

PS: Príklady by sa možno v niektorých detailoch dali vylepšiť, ide mi predovšetkým o pointu, tak prosím, aby sme sa v prípadnej diskusii nechytali za slovíčka. Inšpiratívne podnety sú vrelo vítané na info@rieseniaprepiestany.sk, alebo na FB Tomáš Hudcovič – Riešenia pre Piešťany .

 

Objednávateľ: Ing. Tomáš Hudcovič, Piešťany

Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 92101 Piešťany, IČO: 47 465 972

 

Poznámka: Zadávateľ tohto reklamného článku je vlastníkom spoločnosti prevádzkujúcej portál pnky.sk

 

 

Reklama