Novinky
Zaujímavosti z kuchyne – ako na čistý drez?
Niekedy sa vyplatí pozorne čítať, načúvať kamarátkam, maminkám, babičkám alebo skrátka vyskúšať niečo nové. Získate mnoho cenných rád, ktoré vám mnohokrát uľahčia život. Naše babičky boli v kuchyniach ozajstné majsterky a za tie roky nazbierali mnoho skúseností. Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko osvedčených tipov!
Ako na čistý drez?
Každá gazdinka sníva o kuchyni, ktorá sa leskne čistotou. Niekedy sa ale aj napriek veľkej snahe a vynaloženému úsiliu nedarí tohto cieľa dosiahnuť. Medzi časti kuchyne, ktoré sa čistia najhoršie, patrí určite kuchynský drez. Vďaka nasledujúcim radám nebudete musieť utrácať za drahé chemické prípravky a postačia vám veci, ktoré nájdete v komore.
Všetky nižšie popísané tipy môžete použiť pri čistení drezu z akéhokoľvek materiálu. Vždy ale platí pravidlo: aby ste minimalizovali riziko prípadného poškriabania, vždy k čisteniu používajte jemnú mäkkú látku. Na drôtenky alebo hrubé kefy zabudnite!
Jedlá sóda, múka a ocot: Prvým pomocníkom je jedlá sóda. Najskôr si drez s jej pomocou dôkladne umyte a potom vytrite utierkou. Uistite sa, že je suchý. A ak áno, posypte ho múkou. Budete prekvapení tým, ako múka funguje, či už máte granitová či chrómový drez! Múku teraz zotrite krúživými pohybmi – môžete k tomu použiť napríklad papierové utierky. Ak je to potrebné, celý postup znovu opakujte. Namiesto jedlej sódy je možné použiť tiež ocot.
Citrón: Keď sa povie citrón, väčšina z nás si predstaví žltý citrus, ktorý sa využíva predovšetkým pri pečení alebo ako dochucovadlo do čajov. Citróny ale môžeme využiť aj úplne inak. Šťava z citrónu sa pre upratovanie vyznačuje jedinečnými schopnosťami – perfektne dezinfikuje, odstraňuje baktérie, zle odstrániteľné škvrny rôzneho pôvodu, silný zápach a vyčistí kuchynský drez. Keď citrón rozkrojíte na polovičku a umyjete ním drez (rovnako ako to robíte s hubkou), bude ako nový!
Zemiaky: Zemiakový škrob dopomôže vášmu drezu k tomu, aby sa opäť leskol. Navyše zemiakový škrob dokonca bráni usadzovaniu ďalších nečistôt.
Vodný kameň
S vodným kameňom sa stretávame tiež vo varnej kanvici. Zbavíte sa ho ale jednoducho: stačí keď v kanvici necháte cez noc pôsobiť vodu a ocot v pomere 1:1. Ráno ju dôkladne prepláchnete horúcou vodou a niekoľkokrát necháte prevariť čistú vodu. Často však postačí, keď vodu s octom zahrejete (nie je nutné, aby sa varila) a vodný kameň bude razom preč.
Koniec nepríjemným pachom
Ak ste varili niečo, po čom zostal v kuchyni nepríjemný zápach, stačí keď na sporáku povaríte 1 liter vody so 150 ml octu a lyžičkou škorice. Za chvíľu nebudete vedieť, že tam niekedy nejaký zápach bol!
Ryby: Ryby sú síce zdraviu prospešné, ale ich pach nemusí každému vyhovovať. Ak rybu pečiete na pekáči, pridajte k nej rozkrojené jablko – svojím zložením všetok pach pohltí. Ak nejakú zdravú rybu práve varíte, dajte do vody, v ktorej sa varí, citrón alebo bobkový list.
Tip: Ak nestíhate a potrebujete, aby sa zemiaky uvarili rýchlejšie, pridajte do vody niekoľko klinčekov. V priebehu ich doplňujte a hoci sa to zdá neuveriteľné, zemiaky budú uvarené už po niekoľkých minútach.
PR